همبستگی با خیزش مردم ایران در واشنگتن

روز 3 مرداد (25 ژوییه)، همزمان با دیگر ایرانیان در سراسر جهان، تظاهراتی در شهر واشنگتن، در برابر دفتر سازمان ملل برگزار شد. این تظاهرات با بیانیه ای از سوی چند سازمان بین المللی مدافع حقوق بشر از جمله کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، سازمان عفو بین‌الملل، سازمان گزارشگران بدون مرز، دیده‌بان حقوق بشر و فدراسیون بین‌المللی جوامع حقوق بشر ی ترتیب داده شده بود.

نزدیک به 2000 نفر از ساکنان واشنگتن دی سی و حومه که برای همبستگی با مردم ایران گرد هم آمده بودند، دارای دیدگاه ها و شعار ها و روشهای گوناگونی برای اعتراض بودند. اگر چه از سوی سازماندهندگان این تظاهرات بسیار تلاش می شد تا سطح شعار ها حتی پایین تر از سطح شعارهای مردم در ایران باشد و با برافراشتن پرچم ایران با هر نشانی به شدت مخالفت می کردند اما به دلیل حجم بالای شرکت کنندگان با تفکرات گوناگون، سمت و سو دادن یکجانبه به شعارها در عمل امکان پذیر نگردید. گروه های متعددی از جمله کمیته دفاع از مبارزات مردم ایران که به تازگی تشکیل شده و خواستار سرنگونی تمام و کمال رژیم جمهوری اسلامی است، در تظاهرات واشنگتن حضور داشتند. شعارها بین دو سوی "نه به دیکتاتور"، "آزادی زندانی سیاسی"، "متحد شویم پیروز می شویم" تا "موسوی یک بهانه ست، کل رژیم نشانه ست" و "مرگ بر خامنه ای" در نوسان بود.

این تظاهرات با راهپیمایی به سوی کنگره ملی آمریکا ادامه داشت. در این قسمت، خانم جودی ویلیامز، برنده جایزه نوبل سال ۱۹۹۷ میلادی، آقای هادی قائمی از کمپین بین المللی برای حقوق بشر در ایران و خانم  مهرانگیز کار، فعال حقوق بشر و زنان سخنان کوتاهی بیان کردند. در خاتمه در حالی که باران شدیدی باریدن گرفت، داریوش، خوننده محبوب و فعال امور انسانی، دو ترانه "وطن" و "دوباره می سازمت وطن" را اجرا کرد.