با كرونا و خانه نشينى و دروغ و جناياتِ مسئولان، چه بايد، كرد؟! - عباس( بابك)رحمتىويروس كرونا، آهسته ،آهسته تمام دنيا را فراگرفت ، بطوريكه بيشتر دولت ها را به واكنش و عملكرد سريع وا داشت . بعضى از دولتها از همان ابتداء به عمق فاجعه پى بردند و راهكارهاي جدو ارائه دادند. بعضى از آنها هم مانند سران جمهورى اسلامى كه از ناآگاهى ويژه اى برخوردار هستند و بخاطر همين ناآگاهى ، برخوردي ضعيف از خود نشان داده اند، به گفته بعضى ها شايد هم هدفمند خود را به نادانى زده اند. بايد گفت؛ ايرانِ آخوند زده ، يكى از ضعيفترين كشورها در سطح جهان بود كه با اين ويروس كشنده برخورد كرد.به قول لرهاي خودمان "اين چه ويروسى بود كه به جان مردم افتاده است؟!"
ويروس، بنام «كوويد ١٩ » معروفى شده بود و حالا مردمان جهان آنرا با نام «كرونا» يعنى" تاج" ، ميشناسند.ميگويند، اين هم، همان تاج سر ويروسها،. امروز كه بيش از يك سال از عمر كروناها،ميگذرد، اين يكى ،تاج سر جهان شده و جانِ هزاران ا نسان را گرفته است . مردمان جهان ، ديگر مثل غريبه ها با او برخورد نميكنند. كرونا امروز ديگر صاحب خانه شده است. حالا ، هر كس كه مي خواهد وارد مكانى شود بايد دست ها را پاك كند و ماسك بزند و بعد با احترام و حفظ فاصله ، وارد خانه شود. چون كرونا آماده پذيرايى است ! كرونا وارد زندگى مردم شده است ،تا شايد، مردم بهداشتى تر شوند و پروتكل هايشان را (بهداشت) رعايت كنند. اگر پروتكل هاى بهداشتى را رعايت نكنند ، ورودش به بدن ضربه هاى جبران نا پذيرى را در برخواهد داشت. هر ضربه اى كه ممكن است ، جان انسانها را بگيرد و يا به بيمارى هاى حادى ، مانند پنومونى ، تنگى نفس هاى دائمى و...منجر شود با مبتلا شدن به اين ويروس خطرناك ، ممكن است از بين رفتن بويايى و حتا فراموشي و عوارض مغزى را بهمراه داشته باشد. در بيماران چاق و پير اين عوارض بيشتر هم خواهد شد و به مرگ كشيده خواهد زد. كرونا، مردم را خانه نشين كرد و جمعيت زيادى را به انزوا و بيمارى هاى روانى وحتا خود كشى كشاند! اقتصاد جهان را از شكوفايي انداخت و در بسيارى از كشورها به فلج اقتصادى منجر شد. شاخ كمپاني هاى كوچك و بزرگ را شكست . كه اگر حمايتهاى دولتى اشان نبود سقوط آزاد حتمى بود. با اين حال ، بسيارى از آنها ورشكسته شدند. كرونا خانه نشينى راترويج داد و اختلافات خانوادگى را دامن زد. بيمارى هاى غير از ويروسيِاز نوع تاجداران ( كرونا هاى موتاسيونى) را شيوع داد بر اثر آن بيمارى هاى هيستريك و روانى را شدت داد و خودكشى ها را نيز بالا برد!
ويروسي بنام كرونا دردنيا فراگير شد و تمام كشورها را گرفتار كرد، شايد بتوان گفت ، بيمارى كه تا كنون در جهانِ هستى بدين شكل رخ نداده است و اگر هم مانند طاعون و يا ويروس اسپانيايى بوده است به گستردگي كل جهان نبوده أست و چنين ضربه اى را به اقتصاد جهان وارد نكرده است. ويروسى باندميك ( جهانى) كه از چين شروع شد و به آسيا و اروپا رفت و به شاخ آفريقا رفت و از آنحا به استراليا و نيويوزلند كشيده شد! كشتى ها و هواپيماها و تمامى وسايل مسافرتي و ماشينهاى شخصى كه روزانه ميليارد استارت ميخورد، همه را زمين گير كرد!در طول تاريخ بشريت چنين زمينگيرى در وسايل نقليه وجود نداشته است. كرونا هواپيماهاى غول پيكر را هم زمين گير كرد، يكى از اين غول پيكرهاى هواپيمايى «لوفت تانزا» بود كه از بزرگترين و معروفترين ، شركتهاى هواپيمايى آلمان است ، در طول چهار ماه بيش از ٢٣ هزار پرواز از اين شركت بزرگ آلمانى كنسل( منع پرواز ، خط خورد ) ميشود كه بى سابقه است ! لوفت انزا و شركتهاى ديگر تا مرز ورشكستگى پيش رفتند، تا جائيكه دولت آلمان ميلياردها «يورو» وام به اينگونه شركتها داد تا از ورشكستگى آنها جلوگيرى كند. چنين وضعيتى در كشورهاى انگلستان و آمريكا و ژاپن و روسيه ، هم برقرار بود.آمار دقيقى از كشورها در دست نيست . آمارها بيشتر دولتى هستند، شايد در زمان پساكرونايى آمار دقيقترى به بيرون درز پيدا كند.
كرونا دو تا از مسابقات جهانى را به تعطيلي كشاند. المپيك جهانى در ژاپن و بازيهاى فوتبال قهرمانى اروپا كه بنا بود در روسيه برگزار شود تا امروز تعطيل شده است.
آمار مبتلايان به ويروس كرونا، هر روز افزايش پيدا ميكند،در آمريكا از مرز يك ميليون گذشت . ( امروز ٤ خرداد ٩٩) و در طول چند ماه فوتى ها فقط در آمريكا يك ميليون و ششسد شصت و هفت تن گذشت .جانباختگان هم به سد هزار تن رسيد كه نشان دهنده بيشترين آسيب در كشورهايى مانند آمريكا و انگليس و آلمان و... بوده است. در مجموع جانباختگان در اوائل شيوع ويروس به بيش از ٣٤٤ تن ميرسيد ولى امروز كه كرونا هنوز همراه مااست ، آمار جانباختگان از مرز يك ميليون هم گذشته است .آسيب ها و تلفات جانى با كشته شدگان طوفانهاى سهمگين آمريكاHoriken بيشتر شده است شايد بتوان گفت ، آمارها با كشته شدگان جنگ جهانى دوم برابرى ميكند!اگر بيشتر دقت كنيم ، متوجه ميشويم از سقوط سهام تا ورشكستگى شركتهاى تجارى بزرگ و كوچك و از پايين افتادن توليدات فرآوردهاى نفتى ، تا كم شدن توليدات اتوموبيل و صنايع ديگر و ... به سالهاى جنگ شبيه است كه هر كدام داستانى غم انگيز دارند و از آن ميگذرم.
روزانه آمارهاي نويى از خسارات به كارخانه ها و توليدات به بيرون درز پيدا ميكند، بايد گفت اين آمارها بيشتر از اين است كه در روزنامه ها و سايتها درز پيدا ميكند. هجوم كوويد ١٩ ، و خساراتى كه در سراسر جهان ، به اقتصاد جهانى وارد كرده است ، قدر مسلم، آينده اقتصاد جهان را تحت تاثير قرار خواهد داد. توليدات وسايل بهداشتى افزايش پيدا ميكند. شايد بتوان گفت ، توليد واكسن و ساير داروها در اين مدت بيشترين فروش را داشته است.
در اين ميان كشورهاى در حال توسعه كه تورم دو رقمى دارند وضعيت اقتصادى بدترى دارند. ايران در دست كسانى قرار دارد كه اقتصاد را مال خر ميدانند . تورم دو رقمى كه حالا هم به جايى ميرسد كه تورم دو نقطه اى شود. آخوندها با بى برنامه گى خود اقتصاد ايران را فلج كرده اند و ميروند كه ايران را بسوى قحطى و كم آبى و خشكسالي و كلا فاجعه اى جبران ناپذير، سوق دهند. دلار آمريكا بارها از مرز بيست هزار تومان گذشت و در همين دوران به مرز چهل هزار تومان هم رسيد! آخوندها با برنامه هاى غلط خود فاجعه آفريده اند و كشور را به لبه ى پرتگاه نزديك ميكنند. خط فقر در ايران به بالاى ده ميليون تومان رسيده است ، اين در حالى است كه تا قبل از شيوع كوويد ١٩ يعنى در سال ١٣٩٨ خط فقر يك و نيم ميليون تومان و تا اوايل ١٣٩٩ به يك و ششسد رسيده بود ، كه اين رقم تا پايان همان سال به ٥/٥ ميليون تومان رسيد!امروز تورم در ايران به مرز ٥٠ درسد رسيده است ، بطورى كه قيمّت نان ٥٠ تا ٧٥ درسد افزايش داشته است ، يك عدد هويج به هزار تومان ارزش پيدا كرده است ، بهبود وضعيت مردم معنا ندارد و دولتِ بنفش هم به مردم كمك نميكند.براى جلوگيرى از شيوع ويروس لازم است، مردمِ در خانه بمانند ولى هيچ حمايت دولتى ندارند.دولت ، كمك مالى نمى كند تا مردم مدتى در لوكدائون Lockdawn / تعطيلى /قرنطينه در خانه بمانند، تا از موجهاى بيمارى جلوگيرى كنند. نه رئيس دولت و نه ولايت فقيه و نه وزير بهداشت و نه سخنگويان دولت و... هيچكدام حرف راست ، به مردم نميگويند و همين باعث شد كه پيكهاى ( موج بيمارى) بيمارى روزبروز بيشتر و بر تعداد مرگ و مير افزوده شود! تا جايى كه اكنون قبرهاى چهار طبقه ميسازند!پس از تحريمهاى سنگين از سوى آمريكا و خارج شدن از برجام فشار بر مردم چندين برابر شد. البته چنين رژيمى نه ميتواند و نه ميخواهد كه اقتصاد را از بيمارى نجات دهد.براى اينكه حساب و كتابى از اقتصاد در دست نباشد و راه رانت خوارى باز باشد به راه حل اساسى توجه اى ندارند. از طرفى ، چيزى هم از اقتصاد نمى دانند و از اول هم ، رهبرِ اول ولايت فقيه اش ، اقتصاد را مال خر مي دانست! و حالا همان شده كه او ميخواست![١]
در جريان شيوع ويروس كرونا از همان ابتداء به مردم دروغ گفتند.« هواپيمايى ماهان» كه در اختيار سپاه پاسداران قرار دارد مرتب به چين پرواز مى كرد و مرتب ، يا طلبه هاى چينى را به ايران مياورد و يا با هواپيماى مسافرتى ، سلاحها ى نظامى ، وسايل و ابزاروآلات موشك سازى را به تهران انتقال ميداد. بعدها مشخص شد تا مردم متوجه شوند سپاه پاسداران ٥٥ پرواز با ماهان به چين ( ووهان) داشته است! بايد گفت سرمداران رژيم از همان ابتداء از رهبر ش تا رئيس جمهورى اش تا وزير بهداشت و... به مردم دروغ گفتند و اين دروغها هنوز هم ادامه دارد.و هر روز كه ميگذرد پرونده هاى تازه اى از دزدى هايشان براى مردم گشوده ميشود.
تمامى كشورها به خاطر جلوگيرى از انتشار ويروس كرونا تا جاييكه مي توانند شفاف سازى مي كنند تا حداقل مبتلايان را داشته باشند. ولى در ايران نه تنها كارى براى مردم كردن كه مخفى كارى هم كردند. رهبر و رئيس جمهورى اش كه اطلاعى از ويروس ندارند ، با تفكرات اسلامى برخورد ميكنند.رئيس دولتِ بنفش ،در ابتدا ، ميگويد:" ما به قرنطينه احتياج نداريم، اعتقادى نداريم ."دروغها و حيله گرى هاى سران رژيم به جايى رسيد كه ايران را چندين بار به سرفصل پيك هاى نو/ برد. اكنون ، موج پنجم هم در راه است . تعداد مبتلايان و جانباختگان هيچ وقت دقيقن به مردم گفته نشد تا جايى كه WHO بهداشت جهانى به آمار هاى جمهورى اسلامى هيچگاه باور نكرد و تعداد كشته شده و مبتلايان را چندين برابر برآورد كرده بود! دنيا از تزوير و نيرنگ آخوندها خبردار شد ، بر خورد ايران با ويروس كرونا زبانزد عام و خاص مردم ايران شد. دروغهايى كه هم مردم ايران و هم دنيا را خبردار كرد.در مجموع عدم مديريت صحيح باعث شده است كه پس از يكسال ، شيوع اين ويروس تقريبن تمام شهرها و استانهاي ايران را فراگرفته است. ماههاست وضعيت ايران در فاز قرمز بسر ميبرند و براى مردم كارى نميكنند!
چين كه خود ويروس را به همه جا پخش كرد ه است. ابتداء شهر «ووهان »را كه مركز شيوع كوويد١٩ بود را قرنطينه اعلام كرد و با خشن ترين روش مردم را در خانه هايشان ايزوله كرد و پس از سه ماه اين وضعيت ادامه پيدا كرد. گوئيا ، چين خود آماده بود و ميدانست چكار بايد انجام دهد ، با آمادگى قبلى و برنامه هاى گسترده توانست از گسترش ويروس بخوبى جلوگيرى كند. خبر ساختن بيمارستان هاى بزرگى كه چينيها براى مهار ويروس كرونا. داشتند، در دنيا ، سر و صداى زيادى بپا كرد. برخى از آن بيمارستانها ، در ظرف يك هفته ساخته شدند![٢]چین برای مقابله با افزایش عفونت‌های جدید کووید-۱۹ می‌گوید؛ مهار آن دشوارتر است روز شنبه ۲۷ دی‌ماه١٣٩٩ساخت بیمارستان یک هزار و ۵۰۰ اتاقی را به اتمام رساند . افراد آلوده یا کالاهایی که از خارج از کشور می‌آید را مقصر دانستن و با آنها مقابله جدى انجام دادند.
اينها، همه نشان از اين داشت كه چينى ها كاملن آماده بودن تا بتوانند ويروس را مهار كنند. ولى در ايران نه تنها در فكر مهار ويروس نبودن كه بى ميل به گسترش آن هم نبودند. وقتى رهبرى ولايت فقيه اش، ورود واكسن استاندارد را قبول ندارد به كدام حرف آنها ميتوان باور كرد؟ وقتى تستهاى كوويد ١٩ را پولى ميكنند و واكسن را در بازار آزاد بفروش ميرسانند به كدام عملكرد آنها بايد باور كرد؟ راستى مردم ايران از چند طرف بايد جنايات و خيانت ها ببيند؟ در كشورى كه رهبر دزد ودروغگو ، رئيس جمهورش دزد و خائن ، رئيس مجلس دزد و آدمكش و رئيس قوه قضائيه هم دزد و هم آدم كش و هم دروغگو ، راستى جامعه ايران با اين هيولاهاى عهد بدوى به كجا خواهد رفت؟ رژيمى كه در طول اين چهار دهه هرگز عادى نبوده و رفتارش با مردم ناهنجار بوده است . با بهايى ها با دراويش و با يهودى با نوكشيش هاى مسيحى و ... همچون دشمن برخورد كرده و ميكند ، چه بايد كرد ؟ تنها با خرد و انديشه و شناخت و مبارزه بى امان با چنين رژيم عقب افتاده چاره ى كار هر ايرانى است بايد براى يك بار تصميم گرفت و مانع بزرگ را از سر راه برداشت . تا به آزادى و رفاه و دموكراسى برسيم .جز اين ، راه به جايى نخواهيم برد! همين!!
___________________________________________________________________________________
[١]آمارهاى كنونى : روغن ٣٥٠ درسد افزايش داشته ، برنج كلا ٢٠ درسد كاهش پيدا كرده است(كمياب)، سيمان ٢٠درسد افزايش قيمت ، پوشاك، ٥٠ درسد. بهبود وضعيت مردم معنا ندارد!
[٢]اينديپندت ايرانى :چین برای مقابله با افزایش عفونت‌های جدید کووید-۱۹ که دولت می‌گوید مهار آن دشوارتر است روز شنبه ۲۷ دی‌ماه، ساخت بیمارستان یک هزار و ۵۰۰ اتاقی را به اتمام رساند و افراد آلوده یا کالاهایی که از خارج از کشور می‌آید را مقصر دانست.