معوقات مزدی و تعدیل کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ هفتاد کارگر شاغل در واحد تولید نخ البرز واقع در شهر صنعتی البرز قزوین با اتمام قرار داد کار تعدیل شده‌اند، از سوی دیگر نیز منابع محلی خبر دادند که مطالبات مزدی کارگران طرح انتقال آب با لوله به مزارع دشت سیستان و بلوچستان در شش ماه گذشته پرداخت نشده‌است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران طرح انتقال آب با لوله به مزارع دشت سیستان و بلوچستان، شش ماه معوقات مزدی پرداخت نشده دارند.

مطالبات مزدی کارگران طرح انتقال آب با لوله به مزارع دشت سیستان و بلوچستان در شش ماه گذشته پرداخت نشده‌است.

به گزارش منابع محلی، روز گذشته (بیست و چهارم بهمن ماه) بیش از ۵۰ نفر از این کارگران با حضور در مقابل دفتر طرح و دیدار با نماینده مجری طرح نسبت به عدم پرداخت حقوق و مزایای خود معترض شدند و خواستار پیگیری این موضوع ازسوی آنان شدند.

این کارگران در منطقه شمالی شهرستان هیرمند در منطقه لنگر بارانی مشغول بکار هستند و پرداخت نشدن دستمزد در ماههای گذشته مشکلات بسیاری را برای آنها و خانواده‌هایشان به وجود آورده‌است.

ظاهرا مسئولین استان سیستان و بلوچستان، بدحسابی پیمانکار را دلیل اصلی تاخیر در پرداخت مطالبات کارگران آب‌رسان عنوان می‌کنند.
۷۰کارگر نخ البرز تعدیل شدند

به گزارش ایلنا، ۷۰ کارگر شاغل در واحد تولید نخ البرز واقع در شهر صنعتی البرز قزوین با اتمام قرار داد کار تعدیل شده‌اند.

منابع کارگری در این واحد تولیدی با اعلام این خبر گفتند: “به دنبال توقف بخشی از فعالیت کارخانه نخ البرز در ماه گذشته، حدود ۷۰ نفر از مجموع ۳۵۰ کارگر شاغل در این واحد صنعتی پس از خاتمه قرارداد کار بیکار شدند”.

از قرار معلوم این کارگران که در ابتدای دی ماه سال جاری تعدیل شده‌اند اما هنوز بابت دو ماه مزد معوقه از کارفرمای طلبکار هستند.

منابع با یادآوری این نکته که کارگران شاغل در کارخانه نخ البرز نیز طلب مشابهی از کارفرمای خود دارند، می‌گویند دلیل تعدیل کاهش فروش محصولات این کارخانه بوده است.

به گفته کارگران نخ البرز سال گذشته میزان تولیدات این واحد خیلی خوب بوده اما سال جاری به دلیل نوسان قیمت ارز در خرید مواد اولیه تولید میزان تولیدات به یکباره کاهش یافته است.

بنا برادعای این کارگران اخراجی، پیش از این در این واحد تولیدی حدود ۱۲۰۰کارگر رسمی وقرار دادی کار می‌کردند که طی سالهای گذشته به مرور با استفاده از قانون مشاغل سخت وزیان آور باز نشسته شده‌اند.

این منابع با اشاره به سوابق‌ کم اشتغال کارگران تعدیل‌ شده، می‌افزایند: “هم اکنون در این کارخانه ۳۵ کارگر رسمی و ۳۲۵ کارگر قرار داد موقت مشغول کارند که این موضوع باعث شده تا جدا از معوقات مزدی نگران امنیت شغلی وپرداخت مطالبات پایان سال خود باشند”.