معاون وزیر تعاون: قانون بازنشستگی پیش از موعد زنان تیر خلاص بر صندوق های بازنشستگی است

خبرگزاری صداوسیما
معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما با اشاره به مصوبه اخیر مجلس مبنی بر بازنشستگی پیش از موعد بانوان با 20 سال سابقه کار افزود: این قانون مطمئنا با نیت خیرخواهانه ی حمایت از خانم ها صورت گرفته اما آسیب بسیار بزرگی به بانوان شاغل و بازار کار خواهد زد.

حجت الله میرزایی با بیان اینکه جمعیت شاغل کشور 22 میلیون نفر و از این تعداد 14 درصد یعنی سه میلیون نفر خانم ها هستند گفت: با اجرای این قانون در عمل یک سوم زنان شاغل از بازار کار خارج می شوند و این بازار و نظام اداری و سازمان های کشور به نظامی کاملا مردانه تبدیل می شود و حداقل زمینه برای مشارکت زنان در بنگاه های اقتصادی، اجتماعی و سازمان های اداری از بین می رود.

میرزایی خاطرنشان کرد: در چنین شرایطی برای جذب جایگزین به علت محدودیت ها و ملاحظات در دستگاه ها مردان جایگزین آنها می شوند و این یعنی بیش از همه زنان توانمند آسیب خواهند خورد و سهم آنها در مشارکت های اجتماعی، اقتصادی و مدیریت راهبردی بنگاه های اقتصادی و ادارات دولتی به شدت کاهش پیدا می کند.

وی معایب دیگر این قانون را آسیب به صندوق های بازنشستگی دانست و گفت: در 40 سال گذشته این صندوق ها با 30 مصوبه دچار آسیب جدی شدند و امروز به مرز بحران رسیدند به گونه ای که بخشی از آنها کسری مالی زیادی دارند که دولت آنرا تامین و بار مالی را تحمل می کند.

میرزایی تصریح کرد: بار مالی صندوق ها روی دوش دولت به اندازه ای زیاد است که 12 درصد بودجه دولت را به خود اختصاص داده و دائم در حال افزایش است.
وی افزود: این قانون تیر خلاصی بر پیکر نحیف صندوق های بازنشستگی زده چون که این صندوق ها توان اجرای آن را نخواهند داشت از سوی دیگر محل تامین منابع و بار مالی آن مشخص نشده و امیدواریم شورای نگهبان با این استدلال آنرا رد کند و در غیر این صورت ادامه حیات صندوق ها غیر ممکن خواهد شد.

میرزایی در پاسخ به این جمله که بالاخره این قانون با استقبال زیاد خانم ها مواجه می شود گفت: پیش از این نیز استقبال می شد اما بلافاصله برای خانم ها و خانواده شان آسیب هایی وارد می شد.

وی تصریح کرد: متاسفانه سن بازنشستگی در ایران به طور متوسط به 51 سال رسیده در حالی که میانگین آن در جهان 60 سال است از سویی دیگر امید به زندگی ایرانیان 74 سال شده این یعنی فرد در دوره 25 ساله پس از بازنشستگی بیکار می شود و احساس بدون استفاده بودن و در نتیجه انزوا و سرخوردگی می کند.

وی در پایان با اشاره به اینکه امسال در مراکز دانشگاهی و پژوهشی نهضت هم اندیشی برای نجات صندوق ها صورت گرفت خاطرنشان کرد: در چنین سالی نباید این قانون وضع می شد بنابراین انتظار داریم در آن تجدید نظر صورت گیرد.

بازنشستگی پیش از موعد روستاییان 80 درصد صندوق بیمه روستایی را تخلیه می کند

معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تصویب قانون پیش از موعد بازنشستگی برای بیمه شدگان صندوق روستائیان، کشاورزان و عشایر،80 درصد منابع این صندوق را تخلیه می کند.

میرزایی افزود: این قانون بسیار بدی بود که تصویب شد چون که این صندوق از جمله صندوق های جوان در کشور است و با منابعش می تواند برای آینده 22 میلیون روستایی پشتوانه بسیار خوبی باشد که این قانون با این مهم تناقض دارد.

وی گفت: بر اساس این قانون 100 هزار نفر بازنشسته می شوند اما یک میلیون و 300 هزار بیمه شده این صندوق آسیب می بینند و اعتماد آنها به پایداری صندوق روستاییان ، کشاورزان و عشایر کاهش پیدا می کند.
میرزایی تصریح کرد: اجرای این قانون 4 هزار میلیارد تومان بار مالی دارد و این یعنی 80 درصد منابع صندوق مذکور تخلیه می شود.

معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: بسیاری از بیمه شدگان روستایی با مصوبه مجلس با یک یا دو سال سابقه حق بیمه و پرداخت تا10 سال ما به التفاوت عملا بازنشسته می شوند.