معاون وزیر راه و شهرسازی: سالانه ۱۵۰۰ کارگر کشته می‌شوند

تسنیم
معاون امور ساختمان و مسکن وزیر راه از حذف افراد فاقد صلاحیت در فرآیند ساخت‌وساز خبر داد و گفت: سالانه ۱۵۰۰ نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می‌دهند.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، حامد مظاهریان اظهار کرد: آمار حوادث ناشی از کار در ایران نشان می‌دهد سالانه 1500 نفر جان خود را بر اثر حوادث ناشی از کار از دست می‌دهند که درصدی از این حادثه‌ها در فرآیندهای تولید ساختمان است. این آمار غیرقابل قبول است و تلاش‌های مضاعفی باید صورت بگیرد تا این آمار کاهش پیدا کند.

وی با بیان این‌که یکی از مسائلی که در زمینه باید مدنظر قرار بگیرد عدم به‌کارگیری افراد فاقدصلاحیت در فرآیند ساختمانی است، افزود: مطابق قانون نظام مهندسی ساختمان، تنها افراد باصلاحیت حق دخالت در ساخت‌وساز را دارند. این نکته را مدنظر قرار دهیم که واقعاً تولید ساختمان به پیچیدگی هر مقوله تخصصی دیگر است که سایر صنوف انجام می‌دهند.

وی تأکید کرد: مجموعه وزارت راه و جامعه مهندسی انتظار دارد در مورد ساخت‌وساز نیز مانند سایر تخصص‌ها، همچون طبابت، تعمیرات و سایر تخصص‌ها، متخصصان واقعی به این امر وارد شوند. در واقع باید افراد متخصص که در زمینه کاری تجربه دارند و صلاحیت آنها رسماً تأیید شده به ساخت‌وساز بپردازند. در صنعت ساختمان متأسفانه ما همچنان شاهد شرکت افراد فاقد صلاحیت هستیم، در حالی که جامعه مهندسی آمادگی برای ایفای نقش خود دارد و شهرداری‌ها از توجه به قانون و جلوگیری از حضور افراد فاقد صلاحیت، خودداری می‌کنند.

به‌گفته این مقام مسئول، کسانی هنوز مبادرت به ساخت می‌کنند که فاقد هرنوع صلاحیتی در این زمینه هستند و مهندسان در بسیاری موارد کنار گذاشته می‌شوند.

انتهای پیام/*