دولت طالبان ،رئيس جمهور اعدام ،دو روى يك سكه اند! - عباس (بابك) رحمتى

سرانجام ،پس از بيست ،روز ، سه شنبه ١٦ شهريور ١٤٠٠ طالبان دولت عقب افتاده و تقريبن تمام ملاى خود را معرفي كرد.بر اساس آن «ملاحسن آخُند»،دستیار ملاعمر که بنیانگذار این گروه بود،به عنوان «رئیس الوزرا» معرفی شده است.در ميان اين ٣٥ تن ملا كسانى مانند«سراج‌الدین حقانی »پسر بنیانگذار شبکه حقانی که آمریکا آن را یک سازمان تروریستی می‌داند، به عنوان وزیر کشور معرفی شده است.هنوز مشخص نیست که نقش «ملاهبت‌الله آخُندزاده»، رهبر طالبان، در دولت چه خواهد بود. او از زمان سقوط دولت افغانستان در ماه گذشته نه در انظار عمومی دیده شده و نه خبری از او منتشر شده است.اسامی منتشر شده بیانگر آن است که برخلاف ادعای پیشین رهبران گروه طالبان که وعده داده بودند دولتی فراگیر تشکیل خواهند داد، حکومت جدید متشکل از اعضای این گروه افراطی است. در كابينه دولت موقت خبرى از اقوام ديگر نيست . نه از هزارها، خبرى است و نه از بانوان افغان، اعتراضات بانوان افغانستان در بيشتر شهرها و ولايات بخاطر همين بود.بانوان كه نيمى از جمعيت افغانستان هستند ناديده گرفته شده اند.
فهرست دولت جدید طالبان قرار بود هفته گذشته اعلام شود ولی این موضوع به تاخیر افتاد. طالبان از ایران، روسیه و چین درخواست کرده بود که نمایندگان خود را به آیین اعلام دولت جدید افغانستان بفرستند.
چرا طالبان چنين شتابان دست به تشكيل چنين دولتى زده است؟ واقعيت اين است كه طالبان ،ميخواهد به دنيا نشان دهد دولت قانونى است و منتظر برسميت شناختن شماست . اين در حالى است كه در شهر غور طالبان تلويزيون ها را نابود ميكند و كشتار را در سراسر افغانستان به نمايش ميگذارد.

جبهه ملى مقاومت:
احمد مسعود نیروهای جبهه مقاومت ملی را در پنجشیر رهبری می‌کند. او پس از سقوط کابل به دره پنجشیر رفت. هرچند جبهه مقاومت و طالبان در ابتدا وارد مذاکره شدند؛ اما پس از شکست مذاکرات، طالبان حملات خود را به پنجشیر آغاز و پس از چندین روز دیگر اعلام کردند که این ولایت را به صورت کامل تصرف کرده‌اند.خبرها حاكى از اين است كه ، نبرد بين نیروهای مقاومت ملی و طالبان در پنجشیر ادامه دارد. جبهه ملى مقاومت ، ميگويد : پنجشير به صورت کامل سقوط نکرده است و مقاومت همچنان ادامه دارد.
گفتنى است ، در اين مدت ، طالبان دست به جنايات زيادى زده است . از طرفى ، اينترنت را در اين ولايت قطع كرده است تا خبر كشتارها و جنايات طالبان به بيرون از افغانستان درز پيدا نكند!در همين رابطه پاكستان به تروريست هاى طالبان كمكهاى نظامى شايان توجه اى كرده است. در مطالب پيشين اشاره كرده ام که پاکستان ،سال‌ها است، به عنوان پناهگاه امن برای طالبان عمل کرده است!
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد می‌گوید گزارش‌های موثقی وجود دارد که نشان می‌دهد طالبان درافغانستان، دست به قتل و کشتار نیروهای سابق امنیتی افغانستان می‌زند.
«میشل باشله»، مسئول کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با استناد به این گزارش‌ها افزود که برخی مقامات سابق دولت افغانستان و بستگان آنها خودسرانه بازداشت و کشته شده‌اند.
بی‌بی‌سی كه متهم به لو دادن اكانت فهيم دشتى است هم گزارش داد: دست‌کم ۲۰ غیرنظامی در دره پنجشیر، جایی که هنوز درگیری میان نیروهای طالبان و «جبهه مقاومت ملی افغانستان» ادامه دارد، توسط نیروهای طالبان کشته شدند.
بايد اشاره كنم ؛ "فهیم دشتی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان در پنجشیر کشته شد

در گزارش بى بى سى، آمده که قطع راه‌های ارتباطی، خبررسانی در پنجشیر را با مشکل روبه‌رو کرده است.

زنگ خطر!
بحث اصلى اين است ،كه وجود دولت طالبان در منطقه زنگ خطرى أست براى ايران و كشورهاى منطقه ! زيرا ، دولت طالبان تركيبى از افغانستانى و پاكستانى هاى افراطي و بنياد گرا هستند كه نه حقوقي براى مردم افغانستان قائل هستند و نه اجازه به زنان ميدهتد در اجتماع حضور داشته باشند . آنها فرقى با طالبان گذشته ندارند، ولى غربى ها اينيار آنها را طورى ديگرى معرفى ميكنند. درست بعد از انتصابات ايران كه ولايت فقيهِ جمهورى اسلامى ، ابراهيم رئيسى ، «رئيس جمهور اعدام »را بر كرسى قدرت نشاند ، غربى ها ، طالبان را در كابل به قدرت رساندند ! اين خود جاى سوال دارد ، چرا غربى ها خصوصن آمريكا و انگليس درست در اين زمان تروريست ها را در افغانستان حاكم كردند ؟ همگان حتا كودكان هم ميدانند ، طالبِ كابل هيچ فرقى با طالبان تهران ندارند و هر دو از يك ايدئولوژي پيروى ميكنند ، يكى شيعه اثنا عشرى ( دوازده امامى) بنيان گذار جمهورى اسلامى و ديگرى سنى مسلك مبتنى برفقه حنفى و كلام ماتريدى/ ديوبندى [١]كه به دنبال حاكميت امارت اسلامى است. هر دو، دو روى يك سكه اند!
آيا مردم افغانستان چنين دولتى واپسگرا و آدم كش را تحمل خواهند كرد؟ آيا مردمان ايران پس از چهل سال دوباره ميخواهند رژيمى را تحمل كنند؟ رژيمى كه بيش از ده ها هزار تن را تاكنوناعدام كرده است و امروز در قرن ٢١ حقوق زنان را حتا در دريافت كارنامه فرزندان خود، از آنها سلب كرده است . تنها راهى كه براى مردمان اين منطقه باقى ميماند مبارزه بى امان با رژيمه هاى ارتجاعى و واپسگرا ست . براى رهايي از چنين وضعيتى ، مردمان ايران و كشورهاى منطقه، همزمان بِه مبارزه با اين گروه تروريستى بر خيزند؟!
________________________________________
[١] دیوبَندی نام یک جنبش اسلامی، دارای عقیده اهل سنت (مبتنی بر فقه حنفی و کلام ماتریدی) است که از هندوستان آغاز شد و سپس در شمال پاکستان گسترش پیدا کرد و در دوران معاصر به جنوب افغانستان، آفریقای جنوبی و بریتانیا نیز گسترش یافته‌است.


منبع: اختر نيوز