خون در مقابل نان! بلوچستان را دريابيم! - عباس(بابك)رحمتىبنابر اطلاع رسانی مرکز مطالعات بلوچستان:" گزارش ها و ویدئو های منتشر شده فراوان روز دوشنبه ٤ اسفند ١٣٩٩ مطابق با ٢١ فوریه ٢٠٢١ دهها تن سوخت کش (سوختبر) بلوچ در منطقه مرزی بمپُشت با پاکستان در جنوب شرقی سراوان توسط نیروهای سپاه پاسداران مورد حمله قرار گرفته و طبق بعضی از گزارش ها بین ١١ تا ٣٧ سوختبر ( سوخت كش )کشته و دهها تن زخمی شده اند."
ميدانيم ،كولبري و سوخت برى (سوختكشى ) نه قاچاقچيگرى است و نه خلافكارى و رانتخواري است . آنها جوانانى هستند غيرتمند كه مى خواهند، شرمنده همسر و فرزندانشان و يا پدران و مادران سالخورده خود نباشند. بخاطر همين است كه پر خطرترين راه را براى امرار و معاش خانواده در پيش گرفته اند .آمار نماينده مجلس از بلوچستان ،گوياي روشن اين واقعيت است .وى، بيكارى در آن منطقه را ٦٥ درسد و زاهدان را با ٤٠ درسد عنوان كرد .صيادان تقريبن بيكارهستند. با اين حال سپاه پاسداران با نام مستعار برادران قاچاقچى [1]، همچون غارتگرانى حرفه اى و مسلح با تمام قدرت، منابع و مناطق سرمايه ساز كشور را از آن خود كرده است، سپاه سالهاست كه براى افزودن سرمايه هاي خود هر زمان خواسته مردم را به گلوله بسته است. امروز بلوچستان و ساير نقاط ايران ،زير سم ستوران سپاه پاسداران است كه با گلوله هاى گله پاسداران آتش بر سر مردم ما مى ريزند. اين را یکی از سردمدار سپاه ، بى شرمانه به مردم ميگويد حذفتان مى كينم آنهم به "فضل خدا"!
طرح رزاق:
سپاه پاسداران طرحی را دردست اجرا دارد که به طرح "رزاق"معروف است وقصد دارد به واسطه ی آن قاچاق سوخت مرزی را در انحصار خود در آورد. حال با اين هيولاى سيرى نا پذير چه بايد كرد؟ بايد گفت؛تنها راه حل مبارزه است و باز مبارزه !راهى ديگر باقى نمى ماند! مبارزه در اين منطقه آغاز شده است و جان در مقابل نان قرار گرفته است .هر كس خود را ايرانى ميداند، در هر نقطه اى در ايران بپا خيزد و به پشتیبانی مردم بلوچستان به خیابانها بیائید. . ايرانيان خارج كشور،هم در سراسر جهان با همبستگي ملى صداى آنها باشند تا كشتار و جنايات رژيم را به گوش جهانيان برسانيم . امروز هر ايرانى ، بايد فقط به مبارزه با اين هيولا فكر كندو وارد عمل با آنها شود. امروز بايد همبستگى سراسري خود را به هموطنان سيستان و بلوچستانى نشان دهيم و از آنها حمايت كنيم ، همه بايد بدانند ،تا رژيم ولايت فَقِيه را از خانه ى خود بيرون نكنيم ، هر روز بدتر از اين هم خواهد شد. به گوشه اى از وضعيت مردم آن منطقه نگاه كنيد تا به مبارزه بر حق آنها كه خون در برابر نان است ،پى ببريم. تا مى توانيد به دوستان خود اطلاع دهيد.
همه ميدانيم ،بسيارى از جوانان ناراضى منطقه در بلوچستان تنها راه درآمدشان همين سوختكشى است . بايد گفت ؛ در آن منطقه خشك و بى آب وبرق، نه كارخانه اى وجود دارد و نه امكان ديگري ،اگر كارهايى مانند مغازه دارى و و دكاندارى هم وجود داشته باشد براى مسائل امنيتى ،با دستور از بالا/ حكم حكومتى ،عمدن غيربومى ها را بكار مى گيرند.رژيم فاشيستى مذهبى كشاورزى آن منطقه را از بين برده است و صيد ماهى كه ممر در آمدي بود رادر آنجا از صيادان بومى گرفته است. هندى ها و چينى ها را به بندر چابهار و بندر گوادر آورده اند و با هم وارد همکاری كرده است. حالا مى گويند؛ هندی ها چندان اهل سرمایه گذاری نیستند و باید بندر چابهار را به چینی ها می دادیم. تمامى امكانات را از مردمان آن منطقه گرفته اند . نه امكانات تحصيلي و نه آموزشي براى جوانان آن منطقه وجود دارد و نه حتا دبستان و دبيرستان به اندازه كافى وجود دارد ،رژيم ضد انسانى تمام زمينه هاى پيشرفت را آنها خصوصن كودكان و جوانان سلب كرده است!همين كمبودهاست كه جوانان را به سوخت برى كشانده است.
تنها راهى كه باقى مي ماند همين راه پرخطر سوخت برى است كه جوانان براى أمرار و معاش خود بر گزيده اند. حالا كه سپاه قصد دارد تنها امكان/ باريكه زندگى را هم از آنها بگيرد ، بايد از آن مردم پا برهنه حمايت كرد و در مقابل سركوبگران ايستاد.
حالا پس از كشتن تعدادى از جوانان ، گروهی از شهروندان در شهرستان سراوان در اعتراض به کشته و زخمی شدن تعدادی از سوختبران، ‌در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان دست به تجمع زدند. تجمع اعتراضی این افراد با مداخله نیروهای سپاه و نيروهاى امنیتی به خشونت کشیده شد و بر اساس ویدیوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی، نیروهای سپاه پاسداران بدون تذكر( به گفته شاهد عينى ) به سوى شهروندان با تيربار اقدام به شلیک كرده اند . تعدادى از آنها گلوله های ساچمه‌ای همراه داشتند. پرتاب گاز اشک آور از ديگر جنايات آنها بود که موجب زخمی و كشته شدن تعدادی از شهروندان شد.در اين ميان «محمد هادى مرعشى »معاون امنيتى انتظامى سيستان بلوچستان كه غير بومى است با پررويي تمام مى گويد" اينها پاكستانى بودن كه كشته شدند و نه ايرانى!"
اين اولين بار نيست كه مردم خصوصن جوانان اين سرزمين به گلوله بسته مى شوند، قبلن هم سردمدار سپاه گفته بود " ما ، مردمى كه ابراز نارضايتي كنند به فضل خدا حذف مى كنيم!"
در طول اين سالهاي سياه زندگي در ايران ،مردمان ناراضى ايران ، در مقاطع مختلف نارضايتى خود را بارها نشان داده اند ، حمله به راهپيمايى ها ،اعتراض به خطر سانسور و تعطيلى روزنامه هاو جنبش گسترده سبز بخاطر انتخابات در سال ١٣٨٨ ، اعتراض ،بخاطر گرانى بنزين در سال ٩٨ جوابش فقط گلوله بوده است و ... بارها بارها ميليون ها انسان به خيابانها آمدن تا بگويند ما رژيم ولايت فَقِيه را نمى خواهيم كه با ضد انسانى ترين روش ،آنها را سركوب كردند. اينبار در بلوچستان مردم بپاخاستند هموطن، بيائيد اين بار نگذاريم اين جنبش از شتاب باز ايستد.
چرا و چگونه ، رژيم آدمكشِ توانسته است اين جنبش ها را سركوب كند؟ در حاليكه نيروى مردمى ما هر بار با انگيزه و پتانسيل بالايى به خيابانها آمده تا از «حق تعيين سرنوشت »خود دفاع كند، با سركوب و كشتار مواجه شده است .رژيم آدمكش در ايران كشتار و سركوب كرده و منطقة را به آشوب كشانده و مى كشاند. راه حل چيست؟ تنها راه حل در اين مبارزه ى نفس گير سازماندهى است. اگر اين نيروى جوان در سراسر ايران سازماندهى شود،جنبش تداوم پيدا كرده و رژيم براحتى نمى تواند چنين سركوبهايى را ادامه دهد. پس به تشكيل هسته هاى مقاومت روى آوريم و پس از تشكيل هسته هاى مقاومت با تعيين رابط هاى خود هسته ها را بهم وصل كنيم.اگر اين هسته ها بهم وصل شوند همچون زنجيره اى در سراسر كشور پنهاور به مقاومت تبديل خواهد شد .كه از هم ناگسستنى است و سركوب آن بسيار دشوار خواهد بود.
از امروز سازماندهى كنيد تا توطئه هاى رژيم را به موقع مهار كنيم. با وجود چنين هيولايى تنها راه در همبستگى ملى و سازماندهى است. سازماندهى و حضور گسترده ى ميليونى و ميدانى تنها راه حل است. توجه داشته باشيد نيروهاى انتظامى و ارتش در نهايت چاره اى نخواهند داشت و به مردم خواهند پيوست.
پيروز باد مبارزات مردم در سراسر ايران
سرنگون باد جمهورى اسلامي