از کلاهبرداری بورسی تا گرفتن نفس مردم - زینت میرهاشمیمجموعه رویدادهای دی ماه و آنچه که به زندگی مردم و عملکرد رژیم مربوط است، نشان می دهد که دو جبهه متضاد در برابر هم سنگر گرفته اند. مجموعه رویدادها بار دیگر تاکیدی بر عمیق تر و گسترده تر شدن شکاف بین خواسته ها، آرزوها و امیدهای مردم و بلندپروازیهای تروریستی و عملکردهای ضد بشری و غیر انسانی حکومت است.
آن چه در کف خیابان و در کارخانه جریان دارد، واکنش مردم در برابر شرایطی است که حکومت ایجاد کرده است. هزینه های پایگاههای تروریستی رژیم در عراق، یمن، لبنان و سوریه، شهر موشکی، افزایش غنی سازی و فراهم کردن شرایط برای ساخت سلاح اتمی و... از سفره لاغر شده مردم برداشت می شود.
در حالی که فقر به ویژه در مناطق محروم مرزی بیداد می کند، در سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی، تعدادی از جیره خواران عضو عمق استراژیک نظام به قسمتی از بذل و بخششها حاج قاسم اشاره کرده و کارگزاران رژیم بی شرمانه این کمکها را تایید و از آن دفاع کردند.
حسن نصرالله در مصاحبه با شبکه تلویزیونی المیادین در روز یکشنبه ۷ دی از دو برابر شدن موشکهای نقطه زن حزب خود طی یک سال و توانایی زدن هر نقطه ای از اسرائیل خبر داد. او بارها تاکید کرده که هزینه خوراک، پوشاک، غذا و سلاح این حزب توسط رژیم ایران تامین می شود.
در رویدادی دیگر، محمود الزهار، عضو ارشد کادر رهبری حماس، در روز یکشنبه ۷ دی در گفتگو با تلویزیون العالم، از بذل و بخششهای قاسم سلیمانی ستایش کرد و دریافت ۲۲ میلیون دلار در فرودگاه تهران را به عنوان خاطره ای خوب از «درستکاری و مسئولیت شناسی» وی مطرح کرد. به گفته او قرار بود بیشتر از این تقدیم آنها شود اما در ۴۰ چمدان ظرفیت بیشتر جاسازی پول وجود نداشت.
پولهای کلانی که رژیم برای تقویت عمق استراتژیک خود در منطقه خرج کرده و همچنان ادامه دارد دقیقا از جیب و سفره مردم دزدیده است. این پولها ثروت مردم و کشور است و با آن می توان کودکان خیابانی و کودکان کار را به جای خیابان به مدرسه فرستاد، برای مردم مدرسه و بیمارستان ساخت. با این پولها می شد برای بی خانمانها، زلزله زدگان، سیل زدگان، کارتن خوابها، قَبرخوابها، پُشت بام خوابها و.... سرپناه ساخت. به راستی می شد با این همه ثروتهای غارت شده، ایران را آباد کرد و.....

محرومیت از آّب آشامیدنی در مناطق محروم
صحبتهای عضو شورای شهر اهواز در رابطه با اسناد محرمانه مرکز بهداشت این شهر که از مبتلا شدن شهروندان اهوازی به هپاتیت نوع آ و مخفی کردن آن از طرف فرماندار این شهر، تاکیدی بر این است که شهروندان اهوازی از سیستم اصولی آب و فاضلاب محروم بوده و جان شهروندان برای رژیم اهمیت ندارد. بر اساس گفته عضو شورای شهر اهواز، یک سال و نیم قبل وقتی اعلام کرده بود که ۱۳ نقطه اهواز در اثر تلاقی آب و فاضلاب، شهروندان به بیماری هپاتیت A گرفتار شده‌ اند، از سوی فرماندار تهدید شد‎ و به او گفته شد که «هر حرفی را نباید بیان کرد.» (انتخاب، ۲۱ دی)
مردم اهواز روی دریایی از ثروت طبیعی کشور زندگی می کنند و هنوز از آب آشامیدنی و سیستم فاضلاب درست برخوردار نیستند. دلمشغولیها و بلندپروازیهای تروریستی رژیم، مردم را از این حق اولیه زندگی محروم ساخته است. اگر حتا آمار مشاور نظامی خامنه ای، پاسدار رحیم صفوی در روز دوشنبه ۲۲ دی در مورد راه اندازی مزدوران نیابتی برای عمق استراتژیک نظام را باور کنیم که گفت قاسم سلیمانی «۲۲ تیپ در عراق و ۶۰ تیپ در سوریه» راه اندازی کرده، و بقیه گروههای نان خور رژیم در منطقه را به این اعداد اضافه کنیم می بینیم که خرج رژیم برای سیر کردن آنها ار هر نظر زیاد است و دیگر به مردم ایران چیزی نمی رسد. سرکرده سپاه به پیروی از توجه ویژه خامنه ای به گروه تروریستی حشدالشعبی یاد کرده و گفت: «فرمانده حشدالشعبی توانست کلید درب انبارهای تسلیحات جمهوری اسلامی را در خدمت خودش بگیرد.» (ایرنا، دوشنبه ۲۲ دی)
عضو شورای عالی استانها از خوزستان در مورد «فقر مالی» ۸۰ درصد مردم شهرستان نفت خیز هویزه گفت: «تنها با پول یک دقیقه استخراج نفت می توان برای تمامی دانش آموزان شهرستان هویزه گوشی هوشمند تهیه کرد.» (ایلنا، سه شنبه ۹ دی) وی با اشاره به بیداد فقر و بیکاری گفت این شهرستان نفت خیز «بیمارستان که هیچ حتی یک درمانگاه درست و حسابی» ندارد.

کلاهبرداری بورسی و خالی کردن جیب مردم
در روزهای آخر دی ماه، سقوط شاخص بورس و اعتراضهای غارت شدگان و سهامداران خرده پا، نمایی از سیاست کلاهبرداری از مردم با عنوان «درآمدسازی» را نشان داد.
حبابی بودن و جهش غیر واقعی شاخص بورس در شرایط افزایش روزانه تورم و تعطیل بخشهایی از شبکه تولید، از چشم تحلیل گران اقتصادی پنهان نبود. آنها ریزش و ترکیدن حباب بورس را پیش بینی می کردند و در این مورد هشدار می دادند. اما رژیم به «درآمدسازی» برای خود از جیب مردم نیاز داشت. بنابراین با فرمان حسن روحانی و تایید خامنه ای جریان جدیدی در بازار بورس به راه افتاد.
مجلس تحت امر خامنه ای که نقش آن دفاع مطلق از ولی فقیه است در واکنش به اعتراضهای مردمی موضوع شکایت از وزیر اقتصاد را مطرح کرده و عضو هیات رئیسه آن از «خط نفوذی در بورس» حرف زده است. حاجی دلیگانی مجلس نشین در روز دوشنبه ۲۹ دی گفت: «خط نفوذی در بورس شکل گرفته و به دنبال ایجاد نارضایتی میان مردم است.»
راه اندازی بازار بورس یا قمارخانه حکومتی، دقیقا با هدف درآمدزایی و جبران کسری بودجه دولت ورشکسته بود. برای این سهام تعدادی از شرکتهای دولتی و سهام به اصطلاح عدالت وارد بورس شد و علاوه بر آن دولت با مالیات بندی بر نقل و انتقال سهامها درآمد کسب می کرد. مالیات بندی البته شامل همه معاملات نمی شد و برخی از سهامها به دستور خامنه ای از بخشش ویژه مالیاتی برخوردار بودند. در این راه دولت سهام یک سری شرکتهای دولتی (اموال مردم) و بانکها را وارد بورس کرد. سهام شرکتها و بانکهایی که در حالت ورشکستگی بوده و سودزایی نداشتند. همزمان تمام بلندگوهای حکومتی در خدمت ایجاد جذابیت برای کشاندن مردم به سمت این قمارخانه همصدا شدند. در این میان روحانی با تایید خامنه ای مردم را به شرکت در بازار بورس دعوت کرد.
روحانی در نامه به وزیر اقتصاد «حمایتهای ویژه مالیاتی از شرکتهایی» که وارد بورس بشوند را مطرح کرد و در ابلاغیه خود به وزیر اقتصاد به تایید خامنه ای برای «کمک ویژه مالیاتی» به شرکتهایی که وارد بورس بشوند تاکید کرد. (خبرگزاری سنا، تیر ۹۹) دلیل این بخشودگی وارد شدن شرکتهای زیر مجموعه خامنه ای به بازار بورس و عدم پرداخت مالیاتی و به اضافه شفاف نبودن آنها بود. به همین دلیل قرار شد که شرکتها برای ورود به بازار بورس به دلیل عدم شفافیت و نپرداختن مالیات مورد پیگرد قرار نگیرند.
اقتصاد رانتی به رشد سفته بازی و سوداگری کمک کرد و با کلاهبرداری و چاپیدن اندوخته های مردم، درآمدهای زیادی نصیب دولت کرد. مردمی که هیچ آموزش و دانشی در رابطه با خرید و فروش در بازار بورس را نداشتند، در مدت کوتاهی همه سرمایه شان بر باد رفت. برآمد بازی در قمارخانه ولی فقیه برای دانه درشتها که بر عملکرد بورس تسلط داشتند، غارت سرمایه خُرد مردمی بود که به تشویق حکومت فاسد و دروغگو و برای درآمدزایی وارد بورس شده بودند.
مسئول سقوط اقتصاد سفته بازی و سوداگری که به فلاکت بیشتر مردم انجامید تمامی حکومت و در راس آن ولی فقیه است. کسانی که سرمایه های کوچک شان را به امید درآمد بهتر وارد قمارخانه حکومت کردند، باید به این نکته توجه داشته باشند که خامنه ای مسئول اصلی در غارت سرمایه های آنان است.

سالانه ۴۰ هزار ایرانی قربانی آلودگی هوا
در ماه گذشته آلودگی بیش از حد هوا در بسیاری از استانهای ایران مردم را با مشکلات تنفسی شدید روبرو کرد. به خرابی محیط زیست توسط باندهای سپاه در غارت خاک، جنگل و آب در طی چهار دهه باید استفاده از مازوت برای سوخت نیروگاهها را اضافه کرد.
پدیده آلودگی هوا یکی از دشواریهای رنج آور مردم ایران است و حکومت برابر غلبه بر این پدیده زیان آور که سالانه دهها هزار ایرانی را قربانی می کند، حاضر به پرداخت هزینه نیست. رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای در دانشگاه علوم پزشکی تهران در این مورد گفت: مطالعات نشان می ‌دهد هر سال حدود ۴۰ هزار نفر در کشور به ‌دلیل مواجهه با غلظت آلایندگی ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون (pm۲.۵) در هوا جان خود را از دست می ‌دهند که این تعداد تقریباً معادل ۱۰درصد کل موارد فوتیها است.» (ایرنا، یکشنبه 14 دی) وی تاکید می کند که «بیشترین گروه حساس در مواجهه با آلودگی هوا افراد سالمند هستند و سهم آنان در کشور طی سالهای آتی افزایش می ‌یابد.» (همان منبع)
پنهان کاری، عادی سازی، دروغگویی و نپذیرفتن مسئولیت از ویژگیهای رژیم ولایت فقیه است. این رفتار استبداد دینی حاکم تا کنون منجر به جانباختن بیشمار از مردم ایران شده که می توانستند هم اکنون زنده و در کنار عزیزان خود حضور داشته باشند. از شلیک موشک به هواپیمای مسافربری و قتل ۱۷۶ سرنشین آن، از کرونا و بی عملی در مورد تهیه واکسن معتبر تا مخفی نگاه داشتن استفاده از مازوت و تشدید آلودگی هوای تهران و برخی کلانشهرهای دیگر. در نیمه دوم دی ماه میزان آلودگی هوای تهران به ۱۶۵ رسیده که وضعیت فوق بحرانی است. آن چه این روزها در جریان است چیزی جز قتل سازمانیافته و آگاهانه مردم ایران نیست. دروغها، پنهانگاریها و سهل انگاریها به خاطر منافع حاکمان، دقیقا نقض حقوق بشر است.
سالها مردم ایران از آلودگی هوا رنج می برند و بارها استفاده از سوخت مازوت از دلایل آلودگی و مرگ و میر ناشی از آن به وسیله کارشناسان مطرح شده است. استفاده از سوخت مازوت که در کشورهای پیشرفته و همچنین از طرف سازمان جهانی بهداشت ممنوع اعلام شده در ایران به برکت جمهوری اسلامی و سیاستهای مخرب آن به پدیده ای رایج تبدیل شده است. در روزهای اخیر علاوه بر ویروس کرونا، دودهای ناشی از سوزاندن مازوت، مردم را به مرگ و نیستی و بیماریهای ریوی کشانده است. بر اساس مصاحبه های کارگزاران رژیم که در سالهای گذشته منتشر شده، همه بر انکار استفاده از مازوت و اثرات آن در مرگ و میر صحه گذاشته اند.
پاسدار حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران روز شنبه ۱۳ دی، تبدیل سنگ به موشک در دستان مردم فلسطین و توان بالای موشکی مردم غزه و لبنان را نتیجه حمایتهای بیدریغ جمهوری اسلامی دانسته و اعلام کرد «توان موشکی قابل مذاکره نیست و غلط می کند کسی بخواهد در این زمینه مذاکره بکند.»

باج دهی رژیم برای رهایی از بن بست
در پی خاموشیهای ممتد برق در چندین استان و در پی دروغگویی کارگزاران رژیم که علت خاموشی برق را استفاده زیاد مردم از برق اعلام کردند، کشف استخراح بیت کوین یا ارز دیجیتالی به عنوان یکی از دلایل خاموشی برق، رسوایی جدیدی از باج دادن حکومتیها را به چینی ها نشان داد. بر اساس خبرهای منتشر شده «50 مزرعه بیت کوین در استان قم و دیگر شهرهای کشور مانند رفسنجان کشف شد که بار زیادی از تولید برق نیروگاههای کشور را به خود اختصاص می داد.» برق لازم برای استخراج بیت کوین که توسط چینیها در استانهای نام برده انجام می شود، با قیمت برق مصرفی مردم محاسبه نمی شود و بسیار کمتر است.
بخش مضحک این ماجرا، دروغگویی رژیم مبنی بر بی خبری از مراکز تولید بیت کوین چینی است. بعد از پخش خبر، سران رژیم از مردم خواسته بودند که اگر کسی از محل استخراج خبر دارد آنها را در جریان بگذارند. در شرایطی که همه حرکتهای مردم شکل امنیتی به خود گرفته و گله های بسیجی و پاسدار همه جا حضور دارند، کشور چین به طور زیر زمینی دست به چنین عملی می زند. این کار بدون اطلاع حکومت نبوده و کسی هم بی خبری حکومت را باور نداشه و آن را باج دهی به چین و باز گذاشتن دست چینیها می دانند.

منبع: نبرد خلق شماره 433، چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ـ ۲۰ ژانویه ۲۰۲۱