یکمین سالگرد جمعه خونین زاهدانروز جمعه ۷ مهر، در سالگرد کشتار ۸ مهر ۱۴۰۱، مردم آزادیخواه بلوچ در شهرهای زاهدان، راسك، خاش، سوران، تفتان و ... باوجود اقدامات گسترده سرکوبگرانه، پس از نماز جمعه در خیابانهای این شهرها دست به تظاهرات زدند و زير شليك گلوله و گاز اشك‌آور با نيروهاي سركوبگر به مقابله پرداختند.
به گزارش دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران، تظاهرکنندگان با شعار‌های «مرگ بر خامنه ‌ای»، «مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر»، «می کشم می کشم آنكه برادرم کشت»، «بسيجي سپاهي داعش ما شماييد»، «کشته شده خدانور به دست چند تا مزدور»، «بلوچ می ‌میرد، ذلت نمی ‌پذیرد» و «تجاوز جنایت مرگ بر این ولایت» بر عزم خود برای دادخواهی خون شهیدان تا سرنگونی فاشیسم دینی حاکم بر ایران تأکید کردند.
مأموران جنایتکار خامنه‌ای در زاهدان در مناطق شیرآباد، مشترک، کشاورز و خیام به تظاهرکنندگان یورش برده و به سمت آنان تیراندازی كردند. دستکم ۱۹ تن از جمله چند کودک مجروح شدند. مزدوران به داخل مسجد مکی نیز گاز اشک آور پرتاب كردند اما مردم خشمگین و دلاور زاهدان ایستادگی کرده و با شعارهای «نترسید نترسید ما همه با هم هستیم» و «بی ‌شرف بی‌ شرف» مزدوران را فراری دادند.
روز شنبه ۸ مهر، در سالگرد جمعه خونین زاهدان، کسبه و بازاریان در زاهدان، چابهار، سراوان، دشتیاری، سفيدابه نيمروز و... دست به اعتصاب زدند. بازار مشترک در زاهدان به طور كامل تعطيل بود. همزمان جوانان دلیر بلوچ شب گذشته و امروز در مناطق مختلف زاهدان با روشن کردن آتش و بستن راهها خاطره شهيدان ۸ مهر پارسال را گرامي داشتند.
به گزارش حال وش، درست یک سال پیش، شهر زاهدان در پس زمینه اعتراضات سراسری در ایران، شاهد قتل عام حدود یکصد شهروند بلوچ از جمله دستکم ۱۵ کودک توسط نیروهای انتظامی-امنیتی شد که این فاجعه اکنون به نام «جمعه خونین زاهدان» شناخته می شود. در یکسالی که گذشت شهروندان بلوچ به صورت پیوسته به اعتراضات خود ادامه دادند با این حال تا این لحظه هیچ فردی به خاطر ایفای نقش در قتل عام معترضان مورد تعقیب و برخورد قضایی جدی قرار نگرفته است.


منبع: نبرد خلق شماره ۴۶۹، دوشنبه یکم آبان ۱۴۰۲ - ۲۳ اکتبر ۲۰۲۳
http://www.iran-nabard.com/N469/ghyam%20469.htm#نبرد_خلق
#جنگ_خبر
#رادیو_پیشگام
#گفتار_هفتگی
#ایران_نبرد

#@nabard_khalgh
#@radiopishgam