واکنش هنرمندان زن ممنوع شده از کار و همکاران آنها به حکم وزارت ارشاد

رادیوفردا/ بهارنیوز
در پی تایید رسمی ممنوع‌الکار شدن تعدادی از بازیگران زن مخالف حجاب اجباری از سوی وزیر ارشاد، چند هنرمند سرشناس به این تصمیم حکومت اعتراض کردند.

رضا کیانیان، بازیگر باسابقه سینما و تئاتر ایران، در حساب اینستاگرام خود نوشت: «آیا بر طبق قانون اساسی، کسی یا وزارتخانه‌ای می‌تواند بدون «حکم قطعی قضایی» حق کار کردن را از فردی بگیرد؟ تا آنجا که من می‌دانم، طبق قانون اساسی فقط دستگاه قضایی می‌تواند چنین حکمی بدهد.»

این بازیگر نوشت: «قدر و اندازه هنرمند را مردم مشخص می‌کنند. هنر و هنرمند را نمی‌توان با دیکته کردن از بالا تعیین کرد.»

روز چهارشنبه، سوم آبان، محمدمهدی اسماعیلی وزیر ارشاد جمهوری اسلامی در حاشیه برگزاری جلسه هیئت دولت درباره بازیگران زنی که پیشتر در اعتراض به حجاب اجباری، بدون حجاب در اماکن و مراسم عمومی ظاهر شده‌اند، گفت: «کار کردن برای کسانی که قانون را اجرا نمی‌کنند امکان‌پذیر نیست.»

قبل از او، یک مقام سازمان سینمایی وابسته به وزارت ارشاد از ممنوعیت بازی بازیگران مخالف حجاب اجباری در فیلم‌های سینمایی خبر داده بود.

پس از این موضع‌گیری رسمی بود که رسانه‌های حکومتی اسامی بیش از ده بازیگر زن را منتشر کردند.

به نوشته این رسانه‌ها، بازیگرانی چون «باران کوثری، ویشکا آسایش، ترانه علیدوستی، کتایون ریاحی، پانته‌آ بهرام، فاطمه معتمد آریا، گلاب آدینه، افسانه بایگان، هنگامه قاضیانی، پگاه آهنگرانی، مریم بوبانی و شقایق دهقان» از فعالیت هنری منع شده‌اند.


واکنش کتایون ریاحی به ممنوع‌الکاری‌اش

کتایون ریاحی، بازیگر سینما و تلویزیون که در جریان اعتراضات سال ۱۴۰۱ حجاب از سر برداشت و به همین دلیل بازداشت شد، در واکنش به خبر ممنوع‌التصویری خود و تعداد دیگری از بازیگران زن، در اینستاگرام نوشت: «شرافتم اجازه کار در سینمای امروز را نمی‌دهد، شما کی باشید؟»


هنگامه قاضیانی: شما من را ممنوع‌الکار کردید؟

هنگامه قاضیانی، بازیگر سینمای ایران که در جریان اعتراضات سال گذشته، روسری از سر برداشت در تازه‌ترین استوری‌اش در اینستاگرام در واکنش به ممنوع‌الکاری‌ بازیگران زنی که حجاب اجباری را از سر برداشتند، نوشته است: «یک سال پیش با جهان بازیگری خداحافظی کردم، حس این را دارید شما من را ممنوع‌الکار کردید؟»

هنگامه قاضیانی با اشاره به اینکه در تیر ماه امسال با انتشار پستی در اینستاگرامش اعلام کرده بود که با بازیگری خداحافظی کرده است نوشت: «در آبان ۱۴۰۱ در سلول انفرادی اوین با رضایت محض قلبی تصمیم گرفتم با بازیگری خداحافظی کنم. سال‌ها نشانه مهم شخصیت هنری من در حفظ عزت‌نفس و قدرت اراده من بوده است.»


پانته‌آ بهرام: ممنوع‌الکاری حتی آخرین دغدغه من هم نیست

«پانته‌آ بهرام» هم در واکنش به اظهارات وزیر ارشاد درباره ممنوع‌الکاری خود و دیگر بازیگران زن در استوری اینستاگرام خود نوشت: «الهه و نیلوفر و توماج و یاسین و فاطمه و … در زندان. و دختران و پسران قشنگی که چشم دادند. که جان دادند. ممنوع‌الکاری حتی آخرین دغدغه من هم نیست.تمام»


محمد رضایی‌راد: در کنار همکارانم هستم

محمد رضایی‌راد، نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر، یکی دیگر از هنرمندانی است که در واکنش به این دستور حکومتی در حساب اینستاگرام خود نوشت: «شرمم می‌آید از نگریستن به این فهرست که هیچ مردی در آن نیست. تا بازگشت همکارانم من با افتخار در کنار آنان خواهم بود.»