موسیقیدان سرشناسی که جمهوری اسلامی به جوخه تیرباران سپرد - عباس بختیاری

ناگفته ها – 2
موسیقیدان سرشناسی که جمهوری اسلامی به جوخه تیرباران سپرد
عباس بختیاری

استاد کمال سامع از چهره های سرشناس موسیقی و نوازنده زبردست نی در یکی از شب های آبان ماه سال 1360 توسط نیروهای سرکوب جمهوری اسلامی با یورش به خانه اش در تهران دستگیر شد. استاد سامع شب پیش از دستگیری در جشن تولد یکی از دوستان خود شرکت کرده تا ضمن اجرای تکنوازی نی، دوستی خالصانه خود را ابراز کند. او اواخر شب راهی خانه خود شده بود. دوستی که استاد کمال سامع در منزلش بمناسبت تولد او حضور داشته است، همان شب با یورش نیروی های سرکوب در ارتباط با گروهی که به گروه کودتای نوژه معروف بود، دستگیر شد. بنا به اعتراف یکی از دستگیر شدگان این گروه، فردای آن شب کمال سامع دستگیر و به زندان اوین منتقل شده است.
استاد کمال سامع سرانجام در 2 اردیبهشت سال 1361 در سن 38 سالگی به اتهام واهی و دروغین اطلاع از طرح کودتا، توسط رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی در زندان اوین به جوخه تیرباران سپرده شد و به خواب ابدی رفت.
کمال سامع در - قطعه 91 - ردیف 55 - شماره 9 گورستان بهشت زهرا به خاک سپرده شده است.
کمال (حسن) سامع 23 اسفند سال 1322 در محله خواجوی اصفهان زاده شد. مقطع ابتدایی را در مدرسه پهلوی و دوره متوسطه را در دبیرستان ادب در رشته طبیعی و در دبیرستان فرهنگ با مدرک دیپلم فارغ التحصیل شد. در همین دوره در محضر استاد حسین یاوری سبک نی نوازی را آموخت. کمال سامع نوازنده ساز نی یکی از اساتید موسیقی میهن ما و هم عصر تاج اصفهانی؛ حسن کسایی و عباس مدینه ای بود. او به دلیل صاحب سبک بودن در نوازندگی نی مورد توجه اساتید موسیقی قرار گرفت. کمال سامع در سال 1348 فعالیت خود را در مرکز حفظ و اشاعه موسیقی سنتی ایران ادامه داد و به جمع هنرمندان و اساتید موسیقی مانند حسین علیزاده، محمدرضا شجریان، پرویز مشکاتیان، داریوش طلایی، محمدرضا لطفی، جلال ذوالفنون و... پیوست. کمال سامع در ششمین دوره جشن هنر شیراز در سال 1351 همراه با محمدرضا لطفی، حسین علیزاده؛ ناصر فرهنگ فر کنسرت (باغبان حرامت باد) به خوانندگی محمدرضا شجریان را اجرا کرد. آلبوم دیلمان با صدای استاد شجریان با نی استاد کمال سامع از جمله کارهای شاخص اوست. کمال سامع طی سالیان بسیار، آثار و آلبومهای متعددی را با اساتید مختلف به ثبت رسانده است.
عباس بختیاری – پاریس – 16 اکتبر 2023