طالبان مجسمه «برات» را در ولسوالی جاغوری تخریب کرد

رادیوزمانه
به گفته منابع محلی در غزنی «مجسمه برات» در ولسوالی جاغوری این ولایت به دست طالبان تخریب شده است.

به گزارش روزنامه «۸صبح» منابع آگاه با فرستادن تصاویر مجسمه تخریب‌شده به این روزنامه تأیید کردند که اعضای طالبان چهارشنبه شب، ۱۲ مهر این مجسمه را در منطقه «پل برات» که جزئی از روستای «سنگ‌ماشه» مرکز ولسوالی جاغوری است، تخریب کرده‌اند.

«برات» نام یکی از شخصیت‌های شناخته‌شده فرهنگی و از بزرگان ولسوالی جاغوری بود که حدود ۱۰۰ سال پیش در این ولسوالی زندگی می‌کرد. او در امور خیریه، ساخت جاده‌ها، پل و مدرسه پیشتاز بود و شخصیت او در میان ساکنان این ولسوالی از شهرت و محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است. به گفته ساکنان ولسوالی جاغوری، «برات» برای ایجاد سهولت در رفت‌وآمد مردم برای اولین بار سنگ‌بنای یک پل را در ناحیه «کته سنگ» این ولسوالی بنا نهاد که این پل دو قسمت این ولسوالی را به هم وصل کرده است. پس از آن این پل به‌ نام «برات» نام‌گذاری شد.

ساکنان این منطقه سال‌ها پس از مرگ «برات» برای یادبود و زنده نگه‌داشتن نام این شخصیت، حدود ۲۰ سال پیش تندیس او را ساخته بودند.

طالبان پیش از این نیز در برخی ولایت‌ها، چندین آثار باستانی‌ را تخریب کرده‌اند. این گروه سال گذشته مجسمه عبدالعلی مزاری را در بامیان تخریب و سپس لوح سنگی قرآن را جایگزین آن کردند.

تخریب آثار باستانی و تاریخی یکی از میراث‌های تاریک حکمرانی طالبان بر افغانستان است. در سال ۲۰۰۱ که طالبان برای اولین بار بر افغانستان حاکم بودند دو مجسمه بزرگ ارزشمند بودا را در بامیان منفجر کردند.