چهره‌ها و نهادهای سینمایی در ایران و جهان خواستار آزادی لیلا نقدی پری شدند

بی بی سی
با ادامه بازداشت، بازجویی و بی خبری از شرایط لیلا نقدی پری در بند ۲۰۹ زندان اوین، چهره‌ها، اصناف، نهادها و جشنواره‌های سینمایی در ایران و جهان با ابراز نگرانی از وضعیت خانم نقدی پری، خواستار آزادی هرچه سریع‌تر او شده‌اند.

در روزهای اخیر، علاوه بر بسیاری از اهالی سینما و اصناف مختلف سینمایی ایران، انجمن بین‌المللی برای فیلمسازان در معرض خطر و تعدادی از جشنواره‌های سینمایی معتبر در دنیا، از جمله جشنواره‌های فیلم برلین و روتردام، به اتفاق خواستار آزادی بی قید و شرط لیلا نقدی پری شده‌اند و تاکید کرده‌اند که در همراهی با حقوق بنیادین انسانی و حق آزادی بیان در کنار همکار و هم‌صنف خود ایستاده‌اند و صدای او خواهند بود.

لیلا نقدی پری، طراح صحنه و لباس و نایب رئیس انجمن طراحان سینمایی ایران در حال حاضر در بند ۲۰۹ زندان زنان اوین به سر می‌برد و تاکنون هیچی اطلاعی از دلیل بازداشت و اتهامات مطرح شده علیه او در دست نیست.

خانم نقدی پری، روز شنبه ۲۵ شهریور ماه همزمان با سالگرد کشته شدن مهسا ژینا امینی در بازداشت گشت ارشاد بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شد.

او پس از چند روز، شبانه به زندان انفرادی در اوین منتقل شد و مقام‌های زندان برای بیش از یک هفته از دادن داروهای ضروری به او خودداری کردند.

لیلا نقدی‌ پری، در اعتراضات سال گذشته نیز به دلیل انتشار دو ویدیو در حمایت از معترضان با برخوردهای قهری و قضایی روبه شد.

او چند ماه بعد از شروع اعتراضات، برای شرکت در یک کارگاه سینمایی قصد سفر داشت که هنگام خروج در فرودگاه مورد بازجویی قرار گرفت و پاسپورتش ضبط و ممنوع الخروج شد.


واکنش های داخلی: ما در کنار همکار خود ایستاده‌ایم

در ادامه حمایت‌های کانون‌های مختلف سینمایی ایران، در روز جمعه هفتم مهرماه جامعه اصناف سینمایی ایران، از بیانه انجمن طراحان سینمای ایران حمایت کرد و خواستار آزادی بی‌قید و شرط همکار و هم‌صنف خود شد.

شماری از مستندسازان سرشناس سینمای ایران از جمله مهوش شیخ الاسلامی، مهناز افضلی، سپیده ابطحی، فرحناز شریفی، محسن عبدالوهاب، مهرداد زاهدیان و ابراهیم مختاری نیز روز جمعه با بازنشر بیانیه انجن طراحان سینمای ایران، خواستار آزادی خانم نقدی پری شدند.

در بیانیه انجمن طراحان سینمای ایران که هفته گذشته منتشر شد و موجی از حمایت دیگر اصناف سینمایی را برانگیخت، نوشته شده بود:«هنرمند وجدان بیدار جامعه است و دوست و یاز عزیزمان لیلا نقدی پری یکی از هنرمندانی است که هیچگاه از کنار اتفاقات اجتماعی به سادگی نگذشت.»

در این بیانیه تاکید شده بود که این انجمن بنابر وظیفه انسانی و صنفی‌اش، تمام قد کنار همکار خود ایستاده است و تمام توانش را برای آزادی هر چه زودتر او به کار خواهد گرفت.»

به دنبال انتشار این بیانیه، علاوه بر سینماگرانی که به صورت فردی در صفحات خود در شبکه‌های اجتماعی خواستار آزادی لیلا نقدی پری شدند، جامعه اصناف سینمایی، انجمن صنفی بازیگران سینمایی ایران، انجمن صنفی لابراتوار فیلم سینما، انجمن صنفی طراحان فنی و مجریان صحنه، انجمن صنفی صدابرداران و صداگذاران سینمای ایران، انجمن فیلمنامه‌نویسان سینما، انجمن صنفی فیلم‌برداران سینمای ایران، انجمن صنفی منشیان صحنه و انجمن تهیه کننده و کارگردانان سینمای ایران با انتشار بیانیه‌های جداگانه از «حق هنرمند برای اعتراض و حق آزادی بیان» حمایت کردند و خواستار آزادی لیلا نقدی پری شدند.


واکنش‌های بین‌المللی: ایستادن برای حقوق بنیادین انسانی و آزادی بیان

انجمن بین‌المللی برای فیلم‌سازان در معرض خطر، جشنواره بین المللی برلین، جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام، جشنواره فیلم مستند بین‌المللی آمستردام، آکادمی فیلم اروپا، آکادمی فیلم مستقل بلاروس، آکادمی فیلم کاتالان، آکادمی فیلم آلمان، آکادمی فیلم ایسلند، آکادمی فیلم لوکزامبورگ، آکادمی فیلم پرتغال و آکادمی فیلم اوکراین در یک بیانیه مشترک نسبت به وضعیت لیلا نقدی پری در زندان ابراز نگرانی کردند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط او شدند.

در این بیانیه مشترک آمده است که آنها به‌شدت از یادداشت جعفر پناهی، کارگردان سرشناس ایرانی که خود بارها توسط مقامات ایرانی بازداشت شده است، درباره شرایط لیلا نقدی پری تعجب کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است: « ما با جعفر پناهی و همه کسانی که در ایران برای حقوق بنیادین انسانی و آزادی بیان ایستاده‌اند، همراهی می‌کنیم و از مقامات ایران می‌خواهیم که لیلا نقدی‌ پری و همکارانش را فوراً و بدون قید و شرط آزاد کنند.»

در پایان این بیانیه از تمام موسسات فیلم و فرهنگی در سراسر جهان خواسته شده که در مسیر آزادی این سینماگر ایرانی، همراه باشند.
«نگران لیلا و سینمای ایران»

جعفر پناهی، در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است: «این روزها سینمای مستقل ایران بیشتر از همیشه زیر چکمه نیروهای امنیتی به سختی نفس می کشد.»

آقای پناهی افزوده است: «بیش از ده روز است که از دستگیری خانم لیلا نقدی پری طراح صحنه و لباس سینمای ایران و طراح فیلم سه رخ در سالگرد قتل مهسا امینی می‌گذرد و پیگیری‌های همسرش مجید برزگر، کارگردان و تهیه کننده سینما، و همچنین گروهی از اهالی سینما، به هیچ نتیجه‌ای نرسیده است. لیلا دچار بیماری آسم و بیمار خود ایمنی است و باید روزانه داروهایش را مصرف کند. آنها تا یک هفته حتی داروهایش را به او نداده اند من نگرانم نگران لیلا و سینمای ایران.»

علاوه بر جعفر پناهی، شمار دیگری از چهره‌های شناخته‌شده سینمای ایران نیز یادداشت‌هایی در حمایت از لیلا نقدی پری منتشر کرده‌اند.

هنگامه قاضیانی، بازیگر، در پستی نوشت:« لیلا جان عزیزمان، امیدواریم شاهد آزادیت باشیم. ایمان داریم تو یکی از مهربان‌ترین سینماگران روزگار و مهم‌تر، انسانی و غم دیگران داری.»

مجتبی میرتهماسب، مستندساز، نیز در یادداشتی با عنوان «ملاقات کابینی!!!» نوشت: «هیچ چیز عادی نمی‌شود، نه دستگیری، نه زندان، نه دادرسی ناعادلانه و نه هیچ فشار و تحقیری … لیلا جان دادا … درود به شرف و شجاعت‌ات.»

سپیده ابطحی، مستندساز هم در این باره نوشت: «جای لیلا زندان نیست، جای هیچ انسان شریف و آزاداندیشی زندان نیست. به امید گشودن درهای همه زندان‌هاست که نفس می‌کشیم و ادامه می‌دهیم.»

مرضیه وفامهر، سینماگر، نیز نوشت: «از روزی که شنیده‌ام تو را برده‌اند لیلا، هر روز می‌خواهم چیزی بنویسم که فریادی باشد اما کلمات کوچک می‌شوند با من، کوچک‌تر از فریاد.

او نوشت:«سخن بسیار است که توان نوشتن ندارم علت ناتوانی ناپیداست و تلی از غم بر سینه هویدا اما در میانه این اندوه چراغ را بر راه باریک آزادی روشن نگاه می‌دارم تا تو سر برسی و انبوه پرندگان از قفس بپرند به آسمانی که تاریک می‌شود از پرواز نه از ظلم.»

پانته‌آ پناهی، بازیگر، نیز نوشت: «لیلای عزیز، لیلای خوشدل، زمان زیادی از زیر آسمون انزلی بودنمون، از کودکانگی‌هات، سرشار از زندگی و عشق بودن‌هات و مایی که کنار تو مدام به وجد می‌آمدیم نگذشته. فرشته خانوم، شک ندارم که زندان را برای خودت مثل بیرون پر از زندگی می‌کنی. شاید آدم‌های اونجا به تو نیاز دارن که تو اونجایی، چون قطعن جای تو زندان نیست. دلتنگ تو می‌مونم تا بیایی بخندی و عشق و زندگی‌پراکنی کنی.

زیر آسمون ها

لیلا همه چشم انتظارتیم.»