هالیوود می‌خواهد هوش مصنوعی را با آثار نویسندگان آموزش دهد

العربیه
روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که گرچه استودیوهای هالیوودی با اتحادیه نویسندگان آمریکا برای پایان اعتصاب 146 روزه به توافق رسیده‌اند، اما استودیوها قصد دارند از آثار نویسندگان برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی استفاده کنند.

براساس این گزارش، نویسندگان بابت این قضیه از استودیوها پول دریافت می‌کنند، که به منزله بردی برای آنهاست. در عین حال، مدیران استودیوها که تصور می‌کنند آیندهٔ فیلمسازی تا حدود زیادی وابسته به هوش مصنوعی خواهد بود، می‌خواهند امکان استفاده از این فناوری را برای فیلمنامه‌نویسی حفظ کنند.

اتحادیه نویسندگان آمریکا، که حدود 11500 فیلمنامه‌نویس سینمایی و تلویزیونی را نمایندگی می‌کند، روز یکشنبه به توافق اولیه سه‌ساله با استودیوهای بزرگ دست یافت.

این توافق‌نامه را باید رهبران و اعضای اتحادیه تصویب کنند تا اجرایی شود. در صورتی که این توافق سر بگیرد، یکی از دو اعتصاب هنری بزرگ در آمریکا به احتمال زیاد به زودی پایان خواهد یافت.

به موازات اعتصاب نویسندگان، اعتصاب اتحادیه بازیگران نیز در جریان است. مطالبات آنها نیز شامل دریافت دستمزد بالاتر و محافظت در برابر هوش مصنوعی است.

در عین حال، در واقعه‌ای که می‌تواند موجد وقفه‌ای دیگر در کار هالیوود باشد، دوبلورها و هنرپیشه‌های موشن کپچر بازی‌های کامپیوتری روز دوشنبه رای دادند که در صورت عدم موفقیت مذاکرات درباره شرایط کاری خود اعتصاب کنند.

اعتصاب اتحادیه نویسندگان آمریکا، که از روز دوم ماه مه 2023 آغاز شد، تاکنون دومین اعتصاب طولانی تاریخ هالیوود بوده است. رکورددار اعتصابات، اعتصاب 154 روزه همین اتحادیه علیه هالیوود در سال 1988 است.

اعتصاب نویسندگان تأثیرات فوری روی روند کار هالیوود داشته است. پروژه‌های فیلمسازی در لس‌آنجلس بین آوریل و ژوئن 2023 در مقایسه با زمان مشابه پارسال 29 درصد کاهش داشت. طیف گسترده‌ای از پروژه‌های بزرگ در حال اجرا نیز نیمه‌کاره متوقف شد یا به تعویق افتاد.