توافق اولیه نویسندگان هالیوود با استودیوها برای پایان دادن به اعتصاب پنج ماهه

بی بی سی
نویسندگان فیلم و سریال و برنامه‌های سرگرمی در ایالات متحده آمریکا می‌گویند که به توافقی آزمایشی با روسای استودیوهای هالیوود رسیده‌اند که می‌تواند منجر به پایان دادن به اعتصاب پنج ماه آنها شود.

انجمن نویسندگان آمریکا گفته است این دستاورد «استثنایی و حامی حقوق نویسندگان» خواهد بود.

این طولانی‌ترین اعتصابی است که هالیوود را در دهه‌های اخیر تحت تأثیر قرار داده و اکثر تولیدات فیلم و تلویزیون را متوقف کرده است.

در مناقشه دیگری با روسای استودیوها، بازیگران هالیوود نیز در اعتصاب به سر می‌برند.

این اعتصاب سراسری که از روز دوم ماه می آغاز شد، میلیاردها دلار برای اقتصاد کالیفرنیا هزینه داشته است.

رهبری انجمن نویسندگان آمریکا و اعضای اتحادیه، باید قبل از بازگشت به کار بر سر قراردادی سه ساله با اتحادیه تهیه کنندگان فیلم و تلویزیون به توافق برسند.

اتحادیه نویسندگان آمریکا در مورد این توافق پیشنهادی گفته که جزئیات آن هنوز باید نهایی شود و هنوز اعتصاب را لغو نکرده است، اما اعلام کرده که «از امروز تجمع‌های اعتراضی را به حالت تعلیق در می آورد».

اختلاف اتحادیه نویسندگان و استودیوها باعث تعطیلی بسیاری از برنامه‌های پربیننده، سریال‌های تلویزیونی محبوب و برنامه‌های گفتگوی آخر شب شده است.

علاوه بر مسائل مربوط به دستمزد، نویسندگان از تأثیرات هوش مصنوعی که به طور بالقوه ممکن است جایگزین آنها شود، می‌ترسند.

مذاکرات در خصوص کارکنان و دستمزدهای باقیمانده‌ای که نویسندگان برای پخش نمایش‌های محبوب دریافت می‌کنند نیز پیشرفت‌هایی داشته است.

نویسندگان شکایت دارند که این باقیمانده‌ها تنها کسری از درآمدی است که از پخش یک برنامه تلویزیونی به دست می‌آورند.

در اثر این اعتصاب‌ها بسیاری از مشاغل مرتبط در هالیوود از جمله تهیه کنندگان غذا، تامین کنندگان لباس، نجارها و اپراتورهای دوربین هم آسیب دیده‌ و بیکار شده‌اند.

در چند روز گذشته روسای نتفلیکس، دیزنی، یونیورسال و برادران وارنر دیسکاوری در مذاکرات حضور داشتند که انگیزه جدیدی ایجاد کرده است.

بازیگران هالیوود از اواسط ماه ژوئیه دست به اعتصاب زده‌اند.

انجمن بازیگران سینما و فدراسیون هنرمندان تلویزیون و رادیو آمریکا، نمایندگی ۱۶۰ هزار عضو خود را در مذاکرات برای رسیدن به یک توافق با استودیوهای هالیوود دنبال می‌کند.