علی عباسی در جشنواره کن: به‌جای حجاب از نان حرف بزنید

رادیو فردا
دوشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۱–May 23 ,2022


علی عباسی، کارگردان «عنکبوت مقدس» در میان زهرا امیرابراهیمی و مهدی بجستانی، بازیگران اصلی فیلمش، کن ۲۰۲۲

علی عباسی، کارگردان فیلم «عنکبوت مقدس» که در بخش مسابقه جشنواره کن حضور دارد، در نشست رسانه‌ای این فیلم با اشاره به شرایط سخت اقتصادی در ایران گفت: «به‌جای صحبت درباره حجاب، باید از نان صحبت کرد.»

در این نشست که روز دوشنبه دوم خرداد برگزار شد، آقای عباسی در پاسخ به سؤال خبرنگار رادیو فردا که از او درباره ارتباط مضمون فیلمش با اظهارات اخیر احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد، مبنی بر این‌که مردم درباره حجاب منتظر نیروی انتظامی نمانند، گفت: «همیشه یک چیزهایی هست که حواس را پرت کند، یک روز فرهنگ، یک روز حجاب... نه، باید درباره نان حرف زد.»

فیلم «عنکبوت مقدس» روایتی سینمایی از ماجرای قتل‌های زنجیره‌ای سعید حنایی در اواخر دهه ۷۰ در شهر مشهد است که روز یکشنبه یکم خرداد در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد.

علی عباسی در این نشست همچنین گفت: «کشور در آستانه از هم پاشیدن است، قیمت‌ها همین‌طور بالا می‌رود، کمر طبقه کارگر شکسته، ما کشور ثروتمندی هستیم با میلیاردها دلار بیرون از کشور و منابع بسیارِ داخلی، اما مشکل غذا وجود دارد.»

وی در ادامه افزود: «وقتی این وضعیت هست، همیشه یک چیزهایی هست که حواس را پرت کند، یک روز فرهنگ، یک روز حجاب... نه، باید درباره نان حرف زد.»

آقای عباسی درباره مضمون فیلمش نیز با اشاره تحقیقاتش گفت: «وقتی سعید حنایی از جنایاتش صحبت می‌کرد، بسیار با اتکا به نفس بود و هیچ پشیمانی‌ای نداشت. او مردی با یک ماموریت بود.»

کارگردان فیلم «عنکبوت مقدس» درباره نتیجه‌گیری‌اش از انگیزه‌های سعید حنایی در ارتکاب قتل ۱۶ زن کارگر جنسی گفت: «تا موقعی که ذهن بیماری نداشته باشید، از سرکوب امیال جنسی و روانی رنج نبرید، افراط‌گرایی مذهبی به خودیِ خود نمی‌تواند کافی باشد.»