مدیر سابق موزه لوور به پول‌شویی و همکاری با باند قاچاق آثار باستانی متهم شد

ایلنا
مدیر سابق موزه لوور به اتهام همکاری با یک باند قاچاق آثار باستانی توسط پلیس فرانسه مورد بازجویی قرار گرفت.

به گزارش آرت نیوز، ژان لوک مارتینز (مدیر سابق موزه لوور) هفته گذشته به اتهام همکاری با یک باند قاچاق آثار باستانی توسط پلیس فرانسه مورد بازجویی قرار گرفت.

روزنامه ART NEWS درباره این اتفاق به طور جزیی‌تر نوشته است: مارتینز بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ مدیریت موزه پاریس را به عهده داشته و چهارشنبه گذشته چهارم خردادماه (بیست و پنجم می) رسما به همدستی در کلاهبرداری و پولشویی متهم شده است.

یک منبع رسمی قانونی هم اعلام کرده ژان لوک مارتینز دو روز قبل، یعنی روز دوشنبه دوم خردادماه (بیست و سوم می) بازداشت شده و به مدت سه روز توسط اداره مرکزی فرانسه (اداره مبارزه با قاچاق اموال فرهنگی) مورد بازجویی قرار گرفته است.

به طور دقیق‌تر بازجویی مدیر سابق موزه لوور در رابطه با فروختن آثار باستانی به موزه متروپولیتن هنر در نیویورک و موزه لوور ابوظبی در امارات متحده عربی بوده است.

گفتنی است، ژان لوک مارتینز در زمان مدیریت موزه لوور، سال گذشته پس از ایجاد یک کمپین ناموفق برای تمدید قراردادش این موسسه را ترک کرده و ریاست کمیته‌ای را برعهده داشته که خرید آثار موزه لوور ابوظبی را تایید کرده است. در این زمینه توافق مشترکی میان دولت فرانسه و امارات امضا شده که مجوز نام موزه لوور را تا سال ۲۰۳۷ تایید کرده است.

گفته می‌شود مارک گابولده (مصرشناس در دانشگاه مونپلیه) پیش‌تر درباره اتهامات این همدستی صحبت‌هایی را مطرح کرده و مارتینز به آن توجهی نکرده است.

نگرانی‌های گابولده حول محور صدور یک سنگ‌نمونه مصری در سال ۱۹۳۳ بوده که در نهایت توسط موزه لوور ابوظبی خریداری شده است. مارتینز قبلا تخلفات خود را انکار کرده بود اما پس از متهم شدن از اظهارنظر خودداری کرد. موزه لوور نیز تا امروز از اظهارنظر درباره تحقیقات در حال انجام، خودداری کرده است. حال باید دید کدام افراد و موزه‌ها نسبت به اتفاقات رخ داده طی روزهای گذشته واکنش نشان خواهند داد.