جایزه گونتر والراف آلمان به آسانژ رسید

ایرنا
جایزه گونتر والراف امسال به جولیان آسانژ، بنیان‌گذار ویکی‌لیکس اعطا می‌شود. طبق بیانیه هیئت ژوری، آسانژ با افشای اسناد و تصاویر محرمانه به تحقیقات پیرامون جنایات جنگی احتمالی آمریکا در سال ۲۰۱۰ کمک کرده است.

رسانه های آلمانی اعلام کردند که این جایزه را استلا موریس، همسر آسانژ و از فعالان حقوق بشر به نیابت از او تحویل خواهد گرفت.

مراسم اعطای جایزه روز پنجشنبه، ۱۹ می ( 29 اردیبهشت) و در چارچوب ششمین همایش "نقد ژورنالیستی" در مرکز رادیو سراسری آلمان (دویچلند فونک) برگزار شد.

در بیانیه هیات ژوری جایزه گونتر والراف درباره دلایل اعطا جایزه به جولیان آسانژ گفته می‌شود که او فشارهای زیادی را برای "روزنامه‌نگاری تحقیقی" و گزارش‌های انتقادی خود تحمل کرده است.

در ادامه استدلال هیات ژوری آمده است تعقیب و پیگرد بی‌وقفه آسانژ به خاطر فعالیت‌های روزنامه‌نگاری تحقیقی از طرف آمریکا، گزارش‌دهی آزاد را مورد تهدید قرار داده است.

هیات ژوری به خطر استرداد آسانژ به آمریکا نیز اشاره کرده است.

دادگاهی در لندن حکم استرداد موسس ویکی‌لیکس به آمریکا را صادر کرده اما وزارت کشور بریتانیا هنوز به طور قطعی این حکم را تائید نکرده است.

"همایش نقد ژورنالیستی" را هر ساله هیات تحریریه رادیو سراسری آلمان در مشارکت با یک نهاد مدنی فعال دیگر در عرصه حمایت از ژورنالیسم مستقل و تحقیقی به نام "ابتکار روشنگری خبری" (INA) برگزار می‌کند. این همایش از سال ۲۰۱۵ جایزه گونتر والراف را به روزنامه‌نگارانی که در کار روشنگری و تحقیق ابتکار و پیگیری و شجاعت به خرج داده‌اند اعطا می‌کند. ارزش مالی جایزه بالغ بر ۵ هزار یورو است.

گونتر والراف که جایزه به نام اوست ۷۸ سال دارد و از چهره‌های مشهور ژورنالیسم تحقیقی و افشاگرانه در آلمان است.