گروه اوکراینی برنده مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۲۲ شد

رادیو فردا
یکشنبه ۲۵اردیبهشت ۱۴۰۱–May 15 ,2022

اعضای گروه موسیقی اوکراینی «کالوش ارکسترا»، رتبه نخست یوروویژن ۲۰۲۲

گروه موسیقی اوکراینی «کالوش ارکسترا» در مسابقه آواز یوروویژن ۲۰۲۲ که روز شنبه، ۲۴ اردیبهشت در ایتالیا برگزار شد با آهنگ «استفانیا» مقام نخست را کسب کرد.

گروه موسیقی «کالوش ارکسترا» در رقابت امسال یک آهنگ به زبان اوکراینی با تلفیقی از رپ و موسیقی بومی این کشور را اجرا کرد.

بر اساس رای‌گیری هیئت داوران این اجرا در جایگاه چهارم این دوره از رقابت‌های یوروویژن قرار گرفت، اما با کسب رکورد در رای‌گیری بینندگان، رتبه نخست را کسب کرد. گروه «سم رایدر» بریتانیایی و «شانل» اسپانیایی هم به‌ترتیب رتبه‌های دوم و سوم را به خود اختصاص دادند.

به گزارش رویترز، سایت‌های شرط ‌بندی پیش از آغاز یوروویژن ۲۰۲۲، ارکستر کالوش را به‌عنوان بخت اصلی برنده شدن در رقابت‌ امسال معرفی و پیش‌بینی کرده بودند که این ارکستر حدود ۲۰۰ میلیون مخاطب تلویزیونی را به دلیل احساس همدردی عمومی با مردم اوکراین جذب خواهد کرد.

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، در پیامی آنلاین ضمن تبریک این موفقیت از تلاش خود خبر داد تا شهر بندری ماریوپل که در پی تهاجم روسیه به اوکراین در ماه‌های اخیر ویران شده است میزبان رقابت یوروویژن سال آینده باشد.

برندگان یورویژن به طور سنتی میزبان این رویداد هنری در سال بعد هستند.

یوروویژن رقابت آواز بین کشورهای اتحادیه اروپا است که به‌صورت سالانه برگزار می‌شود و هر کشور شرکت‌کننده یک آهنگ اصلی را برای اجرای زنده تلویزیونی و رادیویی ارسال می‌کند. این برنامه از رسانه‌های ملی این کشورها پخش می‌شود و برای تعیین برنده مردم کشورهای شرکت‌کننده به اجرای کشورهای رقیب رای می‌دهند.