رسول‌اف: هشدار اصناف به اعضای خود درباره انتشار بیانیه حمایتی از مستندسازان بازداشتی

رادیو فردا
جمعه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱–May 13 ,2022


سه روز پس از بازداشت دو مستندساز، محمد رسول‌اف از فیلمسازان شناخته‌شده ایرانی می‌گوید که به اعضای اصناف سینمای مستند درباره اعتراض و انتشار بیانیه در این باره هشدار داده شده است.

بر اساس گزارش‌ها، مینا کشاورز و فیروزه خسروانی، دو مستندساز، روز ۲۰ اردیبهشت توسط نیروهای امنیتی ایران بازداشت شدند. تاکنون اتهامات این دو مستندساز اعلام نشده است.

در واکنش به سکوت اصناف سینمایی در مورد بازداشت خانم‌ها کشاورز و خسروانی، محمد رسول‌اف از سینماگران منتقد جمهوری اسلامی ایران روز جمعه، ۲۳ اردیبهشت، در حساب کاربری خود در اینستاگرام گفت که دو صنف «تهیه‌کنندگان مستند» و «مستندسازان» با «خواست بازجوها» اعضای خود را از «تهیه، امضای بیانیه‌ها و اعتراض‌های گروهی که در رسانه‌ها بازتاب پیدا کند، برحذر می‌کنند.»

آقای رسول‌اف در ادامه از این عمکرد اصناف ابراز شگفتی کرده و می‌گوید که مسئولان این اصناف به بهانه «ریش‌سفیدی» و «میانجیگری» به جای انجام مسئولیت تامین حقوق صنفی و امنیت حرفه‌ای سینماگران «تصمیم‌های خود را بر اساس خواست نهادهای امنیتی می‌گیرند.»

مینا کشاورز در آخرین مستند خود با نام «هنر در خطر زندگی کردن» که در جشنواره‌های بین‌المللی نمایش داده شده است، به زنان قربانی خشونت خانگی در ایران پرداخته و تلاش کرده است تا تلاش شماری از فعالان اجتماعی در ایران برای به تصویب رساندن قانونی در حمایت از این زنان را به تصویر بکشد.

فیروزه خسروانی نیز آذر ۱۳۹۹ جایزه اصلی جشنواره ایدفا در آمستردام را با فیلم مستند «رادیوگرافی یک خانواده» از آن خود کرد. این فیلم، محصول مشترک نروژ، ایران و سوئیس، داستان پیش و پس از انقلاب دختر یک خانواده را به تصویر می‌کشد که انقلاب ۱۳۵۷ در ایران بر فضای فکری پدر و مادرش و زندگی خانوادگی آنها تاثیر مستقیم می‌گذارد.

دور جدید بازداشت‌ها در ایران اما محدود به این دو مستندساز نبوده است. تنها یک روز قبل از بازداشت این دو مستندساز، ماموران امنیتی ایران ریحانه طراوتی، عکاس و فیلم‌بردار، و آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی، مترجم و فعال مدنی و عضو کانون نویسندگان را بازداشت کرده بودند.