اطلاعیه خانه تئاتر درباره آزارگری یک کارگردان و بازیگر حاشیه‌ساز شد

طلاعیه خانه تئاتر درباره آزارگری یک کارگردان و بازیگر حاشیه‌ساز شد

رادیو فردا
پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱–May 12 ,2022


اطلاعیه خانه تئاتر در دفاع از عملکرد خود در پرونده آزار و اذیت جنسی توسط یک کارگردان و بازیگر که روز چهارشنبه منتشر شد خود با انتقاد مواجه شد.

در پی انتشار روایت دیگری در شبکه‌های اجتماعی از مهدی کوشکی، بازیگر و کارگردان تئاتر، به‌ عنوان «آزارگر جنسی»، خانه تئاتر اطلاعیه‌ای مبنی بر صدور رأی محرومیت او از کارگردانی و تدریس در سال ۱۳۹۴ منتشر کرد که این بیانیه نیز با انتقادهای گسترده‌ای روبه‌رو شد.

حساب کاربری me_too_movement_iran در اینستاگرام و توئیتر که روایت زنان از آزار جنسی را منتشر می‌کند، هفته گذشته بار دیگر نام این بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر را مطرح کرد که موجب شد خانه تئاتر به «کوتاه آمدن در برابر یک آزارگر جنسی» متهم شود.

در واکنش به این اتهام، خانه تئاتر روز چهارشنبه، ۲۱ اردیبهشت، با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که سال ۱۳۹۴ در پی شکایت زنان آزاردیده، با استفاده از «اختیارات مقدور» خود، حکم دو سال محرومیت آقای کوشکی از کارگردانی و تدریس را صادر کرده است.

خانه تئاتر در اطلاعیه خود توضیحی درباره این «اختیارات مقدور» نداده، اما شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از جمله برخی چهره‌های تئاتر و سینما محروم نشدن آقای کوشکی از «بازیگری» و کوتاه‌مدت بودن محرومیت او از دیگر امور را با توجه به شکایت «۱۴ زن آزاردیده» ناکافی توصیف کرده‌اند.

انتشار اطلاعیه خانه تئاتر در دفاع از عملکرد خود در حالی صورت گرفته که همین حکم محرومیت نیز در سال ۱۳۹۴ به‌صورت عمومی منتشر نشده تا جایی که در تازه‌ترین روایت منتشرشده چنین ادعا شده است که رخ دادن موارد بعدی آزار پس از صدور این حکم خانه تئاتر بوده است.

آقای کوشکی هنوز هیچ واکنش رسمی به این موضوع نشان نداده است.