علی خامنه‌ای: این زلزله برای مسئولان آزمایش الهی بود؟ خداوند مصیبت را جبران می‌کند؟! - بهرام رحمانی


[email protected]

این آزمایش الهی و بی‌عملی مسئولان و ارگان‌های حکومت اسلامی ایران، این‌بار «نصیب» مردم کرمان شده است. متاسفانه زلزله‌ای به قدرت 1/6 ریش‌تر، ساعت 6 و 2 دقیقه صبح امروز جمعه دهم آذر ماه، بخش‌هایی از استان کرمان را لرزاند. به‌گزارش خبرگزاری‌ها، کانون زلزله منطقه «هجدک» از بخش کوهساران شهرستان راور در استان کرمان بود و در شهرهای زرند، سیرجان و کرمان نیز احساس شد. چندین پس‌لرزه پس از آن روی داده است. هنوز گزارش روشن و دقیقی از کشته‌شدن مردم ارسال نشده است، اما تعدادی زخمی و آوارهای تازه، حاصل این جدیدترین زلزله در ایران است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر کرمان با اعلام تشکیل جلسه ستاد بحران گفته است: در این زلزله بیش‌ترین تلفات برای احشام و بیش‌ترین تخریب مربوط به خانه‌های قدیمی است.
سرپرست اورژانس کشور نیز آخرین آمار مصدومان زلزله کرمان را 51 نفر اعلام کرده و گفت: مهم‌ترین دغدغه احتمال سرمازدگی در شب در مناطقی است که مردم از ترس خارج از منزل حضور دارند.
براساس اعلام سازمان هواشناسی کشور، دمای هوای استان کرمان از بعد از ظهر امروز جمعه تا روز دوشنبه بین 4 تا 7 درجه کاهش می یابد و طی این مدت در بعضی ساعات وزش باد نسبتا شـدید در ایـن مناطق پیش‌بینی می‌شود.
بنابه آمارها تاکنون 12 روستا ارزیابی شده‌است و طبق ارزیابی‌ها روستای کوهک با 122 خانوار و حدود 622 نفر سکنه 30 تا 70 در صد تخریب داشته ‌است. برخی راه‌های روستایی منطقه که به علت زلزله مسدود شده بود، در حال بازگشایی است و برق برخی مناطق روستایی نیز در حال وصل شدن است.
فرماندار راور نیز اعلام کرد: معادن اشکیلی، اسدآباد، باب‌نیزو و هجدک در بخش کوهساران راور به دلیل زلزله صبح امروز تعطیل شد. تمامی معادن زغال‌سنگ در بخش کوهساران راور تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

از زلزله کرمانشاه حدود ده هفته می‌گذرد. بیست و یکم آبان‌ماه 1396، زمین‌لرزه‌ای به شدت 3/7 ریش‌تر، نواحی مرزی ایران و عراق را تکان داده بود طبق آخرین آمار روابط عمومی سازمان پزشکی قانونی ایران، تا روز ششم آذر، 483 نفر در این زلزله جان باخته‌و 14 هزار و 681 تن مصدوم شده‌اند. نزدیک به 40 هزار خانه از 50 تا 100 درصد تخریب شده و 90 هزار نفر نیز بی‌خانمان شده‌اند. بیش‌ترین تعداد کشته‌شدگان و نیز بالاترین میزان تخریب متعلق به شهرستان سرپل ذهاب است.
آیت‌الله خامنه‌ای، سردمدار حکومت اسلامی ایران، سه‌شنبه 22/8/1396، در جلسه‌ای با حضور روسای قوای سه‌گانه و تنی چند از مسئولان حکومت‌شان گفت: « این زلزله برای مسئولان آزمایش الهی بود؟ خداوند مصیبت را جبران می‌کند؟!»
این پیام خامنه‌ای دو جنبه بسیار روشن و شفاف دارد: 1- اگر خدای‌شان بخواهد مسئولان حکومت را آزمایش کند باید انسان‌های بی‌شماری از کودک و زن حامله گرفته تا جوان و پیر و بیمار را به دیار نیستی بفرستد! دومین جنبه آن، این است که خامنه‌ای صریحا به مسئولان و مردم می‌گوید که شما مورد غصب خداوند قرار گرفته‌اید بنابراین، نگران نباشید خداوند خودش این مصیبت را جبران خواهد کرد! بنابراین قرار نیست مسئولان حکومت، کاری برای مردم زلزله‌زده انجام دهد.
واقعا خداوند این‌ها مانند خودشان خون‌خوار و آدم‌کش و انتقام‌جو است که اگر اراده کند کل دنیا را می‌تواند نابود سازد و بهشت و جهنمش را هم مملو از قربانیان خود نماید! پس ما نباید دست از پا خطا کنیم و با اعتراض به حکومت اسلامی ایران، خشم خداوندشان را برانگیزیم، بلکه موظفیم پس باید به همه سیاست‌ها و قوانین حکومت اسلامی اجرا کنیم و خدا را هم شکرگزار باشیم که چنین نمایندگانی برای ما تعیین کرده است!
اما زمانی که می‌گوییم این خداوند شما بی‌نهایت ظالم و ستم‌گر و متجاوز و عاشق جهل و جنایت و کشتار و ترور و نابودی است و به هیمن دلیل ما می‌خواهیم آن را از آسمان‌ها پایین بکشیم و از او حساب‌رسی کنیم بلافاصله توسط قوه قضاییه حکومت اسلامی ایران، متهم به «محارب با خدا» می‌شویم و بدون چون و چرا باید اعدام شویم. واقعا این چه منطق و عدالت و حاکمیتی است که همه چیز را به خدا نسبت می‌دهد اما هنگامی که ما بگوییم خدایی وجود ندارد و اکنون خدا خامنه‌ای و حاکمیتش است که این‌چنین با سرنوشت یک جامعه هشتاد میلیونی بازی‌ها خطرناک می‌کند بر ما می‌شورید؟!
به‌بیان دیگر، ما باید به مصیبت و عزاداری عادت کنیم! به امتحان الهی مطیع باشیم! آزمایش الهی است و این آزمایشات ناتمام نیز مانند آزمایشات هسته‌ای و استفاده از بمب‌های نیترونی و ناپالم و موشک‌هایی با کلاهک هسته‌ای و غیره تخریب و ویرانی و قتل‌عام و نابودی همه موجودات زنده در پی دارد. در این میان مقصر کیست؟ مسلما مقصر نه حکومت اسلامی ایران و نه خدای آن‌هاست، بلکه مقصر بندگان ناشکر، کافران، زنان بدحجاب، موزیک و شادی، خنده و رفاه و مهم‌تر از همه نافرمانی در مقابل نمانیدگان خدا است!
تازه در یکی از آیه قرآن هم به امتحان کردن انسان‌ها توسط خداوند تاکید شده است: «الم*أَحَسِبَ النَّاسُ أَنْ یُتْرَکُوا أَنْ یَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا یُفْتَنُون»(عنکبوت/ 2-1). بنابراین، هیچ شکی در امتحان کردن خدا نکنید!
***
واقعا مردم چگونه تشخیص ‌دهند که این رخداد‌ها امتحان الهی است؟ رابطه خامنه‌ای با خدا از چه کانالی برقرار است؟ چرا خدای «مهربان» این‌ها، به این حد خشن و جانیانه عمل می‌کند که حتی به پیران و کودکان هم رحم نمی‌کند و خانه‌هایشان را بر سرشان ویران می‌سازد؟ این خدا چرا در هر جایی سرکوب و اختناق و فقر فرهنگی و اقتصادی است آزمایشات خود را انجام می‌دهد؟ چرا خدا انتقام خود را از انسان‌های بی‌گناه می‌گیرد؟ آیا در اسکاندیناوی و اروپا فساد وجود ندارد؟

حال واقعا بشر برای در امان ماندن از این فعل و انفعالات و آزمایشات خطرناک و ویران‌گر خدا، چه تدبیری باید بیاندیشد؟
البته جواب این سئوالات را باید خامنه‌ای و سران حکومت‌شان بدهند. چرا که آن‌ها ادعای نمایندگی خدا و ارتباط با او امام زمانش را دارند و...!

اگر از این همه خرافات اسلامی و سران حکومت اسلامی، بگذریم اما یک سئوال جدی مطرح است که در زلزله اخیر برخورد حاکمان و مردم چگونه بوده است؟ چرا کسانی که درباره عدم انجام وظایف حکومت اسلامی در قبال زلزله کرمانشاه، انتقاد دارند هم‌چون روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران و معترضین را دستگیر و زندانی می‌کند؟ چرا مانع رساندن کمک‌های مالی مستقیم مردمی به زلزله‌زدگان می‌شوند؟ چرا ارگان‌های حاکمیت کمک‌های مالی نقدی و غیرنقدی جمع‌آوری شده توسط نهادهای مردمی را مصادره و به‌نام کمک‌های حکومت به مردم می‌دهند؟ چرا هلال احمر حکومت اسلامی ایران به این حد در نزد مردم بدنام شده است؟

یک مسئله مهم و جدی قابل توجه این است که طبیعت؛ روال عادی خود را سیر می‌کند. در اعماق زمین و اقیانوس‌ها و آسمان‌ها؛ فعل و انفعالاتی رخ می‌دهد که کاملا طبیعی است؛ و موجب به‌وجود آمدن پدیده‌های طبیعی هم‌چون سیل، زلزله، آتشفشان، سونامی، گردباد و ... می‌گردد.
حال این بشر است که برای در امان ماندن از این فعل و انفعالات، باید از توانایی‌های علمی و تکتنیکی و دستاوردهای خودش برخوردار گردد. در این‌جا نه خداوندی وجود دارد و نه کتاب خرافی به نام قرآن و نه چیزی به نام امام زمان و... آن‌چه که در این موارد بیان می‌شود یک مشت خرافات و خاک پاشیدن به چشم مردم عوام مذهبی است. این‌جا آمادگی لازم برای مقابله فوری با فجایع طبیعی ضرورت دارد.
زلزله هم نتیجه یکی از این فعل و انفعالات زمین است. ایران، در منطقه‌ای زلزله‌خیز واقع شده است از این‌رو، لازم است تدبیر جدی برای در امان ماندن از آن داشت؟ اما چگونه؟ شهروندان عادی که نه تنها دست‌شان به جایی نمی‌رسد، بلکه خودشان همواره نگران تامین زندگی روزمره خود هستند و هم نگران سانسور و سرکوب، زندان و شکنجه، اعدام و ترور! چرا که هم حاکمیت و هم تمام ثروت‌ها و درآمدهای جامعه در دست همین نمایندگان خدا متمرکز شده است. حتی هنگامی که انتقام‌جویی خدا، به خود این‌ها می‌رسد از قهر و انتقام‌جویی خبری نیست. چرا که آن‌ها نماینده تام‌اختیار همین خدای نامرعی و خرافی و پوچ هستند. آن‌ها با نیروی نظامی و انتظامی و پلیس مخفی و سرکوب و کشتار و ترور و جنگ خودشان را نگه داشته‌اند. اگر به‌معنای واقعی، آن‌ها تنها متکی به حمایت‌های خدا و قرآن و غیره باشند حتی یک ساعت هم نمی‌توانستند و نمی‌توانند در حاکمیت باقی بمانند!
هر اتفاقی را به خدا نسبت دادن برای امتحان و آزمایش؛ محصول بی‌توجهی و سوء‌استفاده مسئولین و دست‌اندرکاران حکومتی و مهندسان آن‌ها در ساخت و ساز است که فقط به دنبال کسب سود‌های آن‌چنانی هستند و بی‌خود نیست که مشهور شده‌اند به رانت‌خوار، چپاولگر، بساز و بنداز؟! که نمونه بارز آن ساختمان‌های مسکن مهر است که بدون نظارت درستی ساخته شده‌اند و امروز می‌بینیم که در زلزله استان کرمانشاه، بیش از 90 درصد خسارت‌ها را دیده‌اند. اگر ساختمان‌ها، استاندارد ساخته می‌شد آیا باز هم این همه تلفات به‌وجود می‌آمد؟ آیا کمک به موقع می‌رسد باز هم این‌قدر انسان مصدوم و اسیب‌دیده می‌شدند؟
حکومت باید در مقابل بلایای طبیعی، آمادگی کامل را داشته باشد نه این که بی‌عملی و سو‌ء‌استفاده‌های خود را با شاهد گرفتن خدا و پیامبر و امام زمان و قرآن‌شان پرده‌پوشی کنند.

نخستین واکنش‌ها در قبال زمین‌لرزه‌کرمانشاه با برگزاری نماز آیات آغاز گردید. چون سایت‌های دولتی همگی یادآور می‌شدند که مبادا کسی از برگزاری نماز آیات غافل بماند. گفته می‌شد که نماز آیات بر همه واجب است و همگی وظیفه دارند که در خواندن آن از خود شتاب به خرج دهند. اما سازمان تبلیغات اسلامی وظیفه‌اش را سنگین‌تر از این می‌دانست. چون مدعی بود که برای تمامی درگذشتگان ضایعه‌زلزله، به حتم باید نماز میت خواند. ولی مدیران روحانیِ سازمان تبلیغات اسلامی هرگز به این موضوع اعتنایی به عمل نمی‌آوردند که آیا خانواده‌های مردگان دین دولتی آنان را باور دارند یا نه؟ پیداست که آنان احکام دین دولتی خودشان را همگانی می‌پندارند. در نتیجه پیروی از آن را به همه‌افراد حتا به اهل «سنت» نیز گسترش دارند. چنان‌که می‌خواهند کشته‌شدگان اهل سنت را نیز با احکام نماز میت شیعیان به خاک بسپارند.
از سویی دیگر سازمان تبلیغات اسلامی به اتکای رساله مراجع دولتی چنان باور دارد که نماز میت «واجب کفایی» است و برای هر مرده‌ای باید این نماز به‌طور مستقل خوانده شود. روحانیان شیعه می‌گویند واجب کفایی به این معنا است که این نماز تا زمانی که آن را نخوانده‌اند، بر همگی واجب است. ولی اگر کسی آن را به جا آورد، دیگر حکم شرعی خواندن آن از دیگران سلب خواهد شد. سازمان تبلیغات اسلامی به همین منظور، روحانیان خودش را به مناطق زلزله‌زده گسیل کرد تا پیش از خاک‌سپاری برای مردگان نماز میت برگزار گردد. با همین مکر‌ و نیرنگ دولتی بود که اهل سنت مجبور ‌شدند در خاک‌سپاری مردگان‌شان از سر جبر و زور وفاداری خود به احکام شیعیان نشان دهند.
خامنه‌ای در نخستین واکنش‌ها به وقوع زمین‌زلزله دستور داد تا همگی در کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان تعجیل کنند. اما رهبر دستور ویژه‌ای برای بنیاد‌ها و نهادهای زیر مجموعه‌خویش صادر نکرد که در این خصوص توان خودشان را جهت یاری زلزله‌زدگان به کار بگیرند. گویا کمیته‌امداد، بنیاد شهید، سپاه، بسیج، آستان قدس رضوی و دیگر آستان‌ها برای رهبر وظیفه‌ای مهم‌تر از کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان را به‌عهده دارند.
او هیچ دستور ویژه‌ای برای بنیاد‌ها و نهادهای زیر مجموعه‌خویش صادر نکرد که در این خصوص توان خودشان را جهت یاری زلزله‌زدگان به کار بگیرند. گویا کمیته‌امداد، بنیاد شهید، سپاه، بسیج، آستان قدس رضوی و دیگر آستان‌ها برای رهبر وظیفه‌ای مهم‌تر از کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان را به عهده دارند.
پس از زمین‌لرزه بازار پیامک‌های گدایی از مردم به وسیله نهادهای دولتی رونق گرفت. برای نمونه هلال احمر به همراه کمیته‌امداد امام خمینی انواع و اقسام پیامک را برای شهروندان ایرانی در سرتاسر کشور ارسال می‌کرد. آنان از مردم می‌خواستند تا کمک‌هایشان را به حساب ویژه‌ایشان بریزند. به‌همین منظور، خیلی زود چادرهایی نیز در سطح شهرها و چهاراه‌ها برپا شد تا کمک جنسی و پولی مردم را جمع‌آوری نمایند.
با این همه مردم به راهکارهای دولتی چندان اعتمادی ندارند. در نتیجه سیل کمک‌گروه‌های مستقل از دولت به سوی کرمانشاه روانه شد. در آغاز نیروهای بسیجی در جاده‌ها مستقر شدند تا از این حرکت‌های خودجوش و مستقل مردمی جلوگیری به عمل آورند. اما با فزونی گرفتن شمار کامیون‌های کمک‌مردمی، خودشان را عاجزانه از این ماجرا کنار کشیدند. بیش‌ترین کمک‌ها نیز از استان‌های کردستان و آذربایجان غربی صورت گرفت. مردم کرد می‌خواستند در پرهیز از راه‌کارهای حکومت اسلامی، اتحاد عمل خودشان را به همدیگر بباورانند. به واقع آسیب‌های به جا مانده از زلزله بیش از پیش آن‌ها را به هم نزدیک کرد.
مردم به راهکارهای دولتی چندان اعتمادی ندارند. در نتیجه سیل کمک‌گروه‌های مستقل از دولت به سوی کرمانشاه روانه شد. در آغاز نیروهای بسیجی در جاده‌ها مستقر شدند تا از این حرکت‌های خودجوش و مستقل مردمی جلوگیری به عمل آورند. اما با فزونی گرفتن شمار کامیون‌های کمک‌مردمی، خودشان را عاجزانه از این ماجرا کنار کشیدند.


در کرمانشاه، حسن روحانی در میان موجی از نیروهای امنیتی - عکس یادگاری بر روی ویرانه‌های کرمانشاه!

در همین راستا گفتنی است که مسافرت‌های تبلیغی وزیران کابینه به منطقه هرگز راه به جایی نبرد و نتوانست گرهی از کار فروبسته‌مردم آسیب دیده بگشاید. جدای از این نیروهایی از ارتش هم به منطقه اعزام شدند که آموزش‌های لازم را فرانگرفته بودند و حتا تجهیزات لازم در اختیار نداشتند. عکس‌ها و ویدئوهای به جا مانده حکایت از آن دارد که این گروه از نظامیان همگی دست در جیب‌هایشان فروکرده‌اند و دارند تماشا می‌کنند. هم‌چنین نیروهای دولتی که به منطقه اعزام ‌شدند، تنها به گرفتن عکس‌هایی دل‌خوش کرده بودند. حتا نمایندگان مجلس نیز که به منطقه می‌آمدند گرفتن عکس‌های یادگاری را مغتنم می‌شمردند. مستندات ماجراهایی از این دست، دیدنی است و هم‌چنان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد.
حسن روحانی پس از دو روز وارد منطقه شد. در همان نزدیکی از قبل تریبونی برای شیخ فراهم شده بود تا منبر بروند و روضه‌دولتی خودشان را رسانه‌ای کنند. او که چندی است نماز سیاسی‌اش را پشت فرماندهان سپاه می‌خواند، این‌جا نیز برای سپاه و بسیج سنگ تمام گذاشت. چون مدعی بود که سپاه و بسیج از همان آغاز در مکان‌های آسیب‌دیده حضوری فعال داشته‌اند و بیش‌ترین کمک‌ها را برای مردم ارمغان آورده‌اند. موضوعی که خشم همگانی مردم را برانگیخت و آنان رییس جمهور حکومت را هو کردند. گفتنی است که در این مدت سپاه و بسیج تنها به قدرت‌نمایی و عرض اندام بین مردم دست زدند. حتا در آغاز زلزله جاده‌‌ها را بستند تا از ارسال کمک‌نهادهای مستقل از حکومت به منطقه جلوگیری به عمل آوردند. با این همه رویکردهای پیشگیرانه‌ی نظامی حکومت موجب شد تا بسیاری از فرماندهان سپاه از همان دقایق نخستین در منطق حضور به هم رسانند. چنان‌که محسن رضایی که در خصومت و دشمنی با مردم کردها و خلق‌های دیگر ایرانی شهرت دارد از همان آغاز حضورش را در مناطق مرزی سرپل ذهاب اعلام کرده بود.
ولی حسن روحانی، خیلی زود به کاخ خود در تهران بازگشت. در رسانه‌ها چنان تبلیغ می‌شد که دولت برای ساماندهی و اسکان موقت زلزله‌زدگان نشست فوق‌العاده برگزار می‌کند. سرآخر نوبخت سخن‌گوی دولت جلوی خبرنگاران ظاهر شد که بگوید نوسازی و بازسازی تمامی مسجدهای تخریب‌شده را در منطقه به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار کرده‌اند. به واقع دولت برآمده از سپاه و نیروهای امنیتی خیلی زود هم مزد همکاران‌شان را در قرارگاه خاتم‌الانبیا کف دست‌شان گذاشت. چون قرارگاه خاتم‌الانبیا قرار نیست که برای مردم خانه و سرپناه بسازد. آنان بنا دارند تا برای مردم مسجد بسازند و به طبع با همین راهکار دولتی پیشنمازهایی نیز از روحانیان دولتی برایشان خواهند گماشت.
دولت حسن روحانی نیز همانند دولت‌های پیشین حکومت اسلامی، فاسد، غارتگر، سرکوب‌گر و عوام فریب و تکرارکننده سیاست‌های تجربه شده و شکست‌خورده سابق است. گویا دولت او با وعده پرداخت وام به آسیب‌دیدگان زلزله و آن‌هم از حساب بانک‌ها را راه‌حل تمامی درمان تمامی آسیب‌های طبیعی و اجتماعی می‌داند.
نوبخت خبرهایی دیگری نیز برای زلزله‌زدگان به همراه داشت. چون می‌گفت که هرکدام از خسارت‌دیدگان شهری چیزی حدود سی و پنج میلیون تومان وام احداث خانه دریافت خواهند کرد. او یادآور شد که سهم روستاییان از این وام، بیست و پنج میلیون تومان خواهد بود. یعنی مردم آسیب‌دیده، از سوی دولت ماموریت یافتند تا خودشان از نو خانه‌ای برای خویش بسازند. البته با وامی که دولت به ایشان وعده داده است. تازه اگر چنین خواب و خیالی به واقعیت بپیوندد سرآخر بسیاری از مردم آسیب‌‌دیده وظیفه دارند تا هم وام منزل تخریب شده‌خودشان را به بانک بپردازند و هم این وامی را که دولت تدبیر و امید اینک به آن‌ها وعده می‌دهد.
با چنین تبلیغی بانک‌ها باید پاسخ‌گوی مردمی باشند که از بی‌خانمانی و آوارگی به تنگ آمده‌اند. بانک‌هایی که دزدی و غارت باندهای دولتی، چیزی جز صندوق‌های خالی برایشان باقی نگذاشته‌است. چنانکه نوبخت سخن‌گوی دولت هرگز نمی‌گوید که دولت چنین پولی را کی به بانک‌ها می‌پردازد. همه چیز به آینده حواله می‌شود؛ آینده‌ای که هرگز از راه نمی‌رسد. آنان چنین تجربه‌‌ای را چهار سال پیش از این در برف و توفان گیلان نیز به کار بستند. چون در گیلان هم قرار شد که بانک‌ها پاسخ‌گوی مردم باشند. اما بانک‌های تهی از نقدینگی، هرگز نتوانستند به این گفته‌سخن‌گوی دولت عمل نمایند.

روز سه‌شنبه 7 آذر دویچه ‌وله با یک فعال اجتماعی که برای امدادرسانی به سرپل ذهاب رفته، تلفنی گفت‌وگو کرده است. حبیب‌الله فاتح وضعیت منطقه را 16 روز پس از وقوع زلزله تشریح کرد.
به‌گفته فاتح، کمک‌های مردمی در روزهای اول بسیار خوب بوده و حتی مازاد بر نیاز هم بوده به طوری که برخی از آن‌ها از بین رفته است چرا که محلی برای انبار کردن آن‌ها وجود ندارد.
او می‌گوید در حال حاضر منطقه از غذا و آب آشامیدنی اشباع است اما نیاز به سرپناه از همه نیازها بالاتر است چرا که فصل سرما از راه رسیده است. به گفته فاتح اکثر خانه‌های سرپل ذهاب تخریب شده‌اند و آن‌هایی هم که سرپا مانده‌اند به گفته بازرس اعزامی به منطقه، باید تخریب شده و از نو ساخته شوند یعنی تقریبا تمامی خانه‌ها یا تخریب شده یا باید تخریب شوند.
زلزله کرمانشاه و وقایع پس از آن حاشیه‌های بسیاری داشت: با وقوع زمین‌لرزه و خسارت شدیدی که به ساختمان‌های «مسکن مهر» وارد شد، این پروژه به شدت مورد انتقاد قرار گرفت، بحران مدیریت کمک‌رسانی و عدم اعتماد به سازمان‌های کمک‌رسانی دولتی به موضوعی محوری بدل شد و دیدارهای مقامات بندپایه ایران از مناطق زلزله‌زده هم بی‌حاشیه نماند. حرکت‌های خودجوش مردم عادی و چهره‌های فرهنگی، هنری، ورزشی و دانشگاهی در جمع‌آوری و ارسال کمک‌های نقدی و غیرنقدی به مناطق زلزله‌زده از دیگر موضوع‌هایی بود که واکنش‌های فراوانی به همراه داشت. با گذشت بیش از دو هفته از زلزله و فروکش کردن موج هم‌دردی و هم‌یاری و هم‌چنین انتقادها، حال مردم مناطق زلزله‌زده، هم‌چنین وخیم و دردناک است. خطر بیماری‌های واگیر در این مناطق جدی است. آیا بازماندگان مرگ‌بارترین زمین‌لرزه سال 2017، به زودی صاحب سرپناه ‌شد؟ آیا دولت به وظایف خود ر قبال این مردم زخم‌دیده و دردمند عمل خواهد کرد؟ آیا ارگان‌های دولتی و هلال احمر حکومت اسلامی، کمک‌های جمع‌آوری شده را به دست نیازمندگان واقعی آن خواهند رساند؟ ...
موج بزرگ فراخوان به کمک‌رسانی برای زلزله‌زدگان کرمانشاه جای خود را به بگومگوهای سیاسی داده است. بحث درباره بازدید مقام‌ها، سخنان مقام‌ها یا کفش‌های مقام‌ها سرمای هوا و چادرهای خیس را به حاشیه رانده‌است.وقتی حسن روحانی به مناطق زلزله‌زده رفت، مخالفان سیاسی او در شبکه‌های اجتماعی نوشتند که رییس دولت حکومت اسلامی، حتی از خودروی ضدگلوله پیاده نشد تا از نزدیک با زلزله‌زدگان صحبت کند.
هم‌زمان فیلمی منتشر شد که در آن وقتی روحانی از سانروف خودرو از نهادهای امدادرسان نام می‌برد، مردم زلزله‌زده با شنیدن نامی خاص به همهمه می‌افتادند و مخالفت می‌کردند.
وقتی علی خامنه‌ای، سردمدار حکومت اسلامی به مناطق زلزله‌زده سفرکرد، هوادارانش از حضور او در میان جمعیت و عبا و کفش‌های گل‌آلودش تصویر منتشر کردند و آن را به رخ طرف مقابل کشیدند؛ گروهی هم از «تدارکات امنیتی بی‌سابقه» برای حضور او در محل خبر دادند و برخی هم نوشتند که در صفوف نخست مخاطبان او هنگام سخنرانی در مناطق زلزله‌زده فقط نظامیان و افراد معمم ایستاده بودند.
پیش از سفر خامنه‌ای به کرمانشاه هم موضوع سفر مسئول اجرایی دفتر او - وحید حقانیان - و سخنان انتقادآمیز حقانی از اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی دستمایه تصفیه حساب سیاسی شد.
در روزهای گذشته نیز موضع‌گیری‌های محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت درباره کانکس‌ها و موضوع حضور معاون اول روحانی در چادر یکی از زلزله‌زدگان با کفش در کانون توجه قرار گرفته است.
کمک‌‌رسانی به مردم زلزله‌زده کرمانشاه در روزهای اول، با بی‌توجهی و کم‌کار دولت روبه‌رو شد بسیار خوب انجام نشد. این را کسانی که در منطقه حضور داشته‌اند می‌گویند. حالا اما نیاز به سرپناه و لباس گرم از همه بیش‌تر حس می‌شود.

مسئولان دولتی می‌گویند امدادرسانی در مناطق زلزله‌زده غرب ایران با شدت و قوت در حال انجام است. نمایندگان مجلس اما از نارضایتی مردم خبر می‌دهند. یک نماینده مجلس نیز آمار کشته‌شدگان را دوبرابر آمار رسمی عنوان کرده است.
احمد صفری، نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی چهارشنبه 24 آبان در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ایلنا گفته است به برخی روستاها «هیچ کمکی نرسیده‌است.» او هم‌چنین گفته: «این‌جا قیامت است و ریشه اساسی مشکلات هم نبود مدیریت بحران است.»
با این حال احمد صفری، نماینده کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی، گفته است تعداد کشته‌شدگان بسیار بیشتر از آمارهای رسمی است. او پس از دیدار از مناطق زلزله‌زده به خبرگزاری ایلنا گفته است: «مسئولان خبر ندارند، من خودم به روستایی سرزدم که گفتند 20 نفر را همان روز اول خودشان خاک کرده‌اند. این افراد جزو آمار جانباختگان به حساب نمی‌آید. به نظر من بیش از هزار نفر جان خود را از دست دادند، فقط در یک کوچه در سرپل ذهاب هفتاد نفر کشته شده‌اند، در مسکن مهر بیش از 250 نفر جان باختند.»
این نماینده مجلس، که از مناطق زلزله‌زده بازدید کرده گفته است: «شاید فقط 10 درصد روستاها چادر گرفته باشند. روستاهایی وجود دارند که 90 درصدشان از میان رفته است، وضع خیلی نامناسب است.»
او گفته هلال احمر که مسئولیت ستاد بحران را بر عهده دارد خود نیازمند ستادی برای رفع بحران مدیریتش است. به‌گفته این نماینده مجلس: «هلال‌احمر هم بسیار دست‌پاچه عمل کرده است، انگار این بار اول است که چنین اتفاقی در کشور می‌افتاد. هلال احمر آن‌قدر بی‌نظم و تدبیر و بدون مدیریت عمل می‌کند که خود نیاز به ستادی برای رفع مدیریت بحرانش دارد.»
او گفته است: «وقتی یک وانت اقلام وارد منطقه می‌شود، سریع خالی‌اش می‌کنند. آن‌هایی که زورشان می‌رسد اقلام را به داخل چادر می‌برند اما آن‌هایی که سیاه‌پوش و داغدار هستند یا خجالت می‌کشند، گرسنه می‌مانند.»
احمد صفری، هم‌چنین از نحوه پوشش خبری صداوسیما انتقاد کرده و گفته است: «صداوسیما به گونه‌ای پوشش می‌دهد که انگار همه چیز برقرار است، رسانه ملی با پوشش خبری ناکارمدش در حق کرمانشاه ظلم و خیانت کرد.»
قاسم جاسمی نماینده دیگر کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز گفته است: «آب آشامیدنی، آذوقه و مایحتاج اولیه و عمومی هنوز به دست خانواده‌ها نرسیده است.»
او اضافه کرده که امدادرسانی با کندی پیش می‌رود و مردم با مشکل اسکان روبه‌رو هستند و سه شب گذشته را در سرما به سر برده‌اند. به‌گفته این نماینده مجلس مشکل آب و برق نیز در مناطق زلزله‌زده وجود دارد.چهار روز پس از وقوع زلزله، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت اعطای 10 میلیون تومان وام قرض‌الحسنه‌(بدون بهره) و نیز پرداخت 25 میلیون تومان وام به هر خانوار روستایی و 35 میلیون تومان به هر خانوار شهری با بهره 4 درصد را وعده داد.
اما پرسش اصلی این‌جاست که بازپرداخت این وام‌ها از سوی کسانی که همه چیزشان را در زلزله از دست داده‌اند چگونه صورت خواهد گرفت؟
فاتح می‌گوید اکثر مردم این منطقه ممر درآمدشان را از دست داده‌اند؛ اگر مغازه داشتند تخریب شده، حوضچه‌های پرورش ماهی که یک منبع درآمد در این منطقه است، ویران شده‌اند، دامداران دام‌هایشان را از دست داده‌اند، زمین‌های کشاورزی از بین رفته. با این اوصاف خانواده‌ها چگونه می‌خواهند این وام‌ها را بازپرداخت کنند؟
این فعال اجتماعی می‌گوید الان دغدغه اصلی مردم این مناطق، مسکن و سرپناه‌شان است.
ارسال کانکس برای سرپناه موقت مردم چه‌قدر می‌تواند این دغدغه را لااقل برای کوتاه مدت رفع کند؟
حبیب‌الله فاتح می‌گوید: «کانکس را نمی‌شود مثل لباس جایی انبار کرد یا مثل سایر کمک‌ها کنار خیابان رها کرد. نکته بعدی این است که خود کانکس می‌تواند ساختار و بافت یک روستا یا شهر را تغییر دهد. الان در بعضی مناطق که خیلی کانکس فرستاده شده، شهرهای کانکسی دارد به وجود می‌آید. استفاده از کانکس اگر ساختارمند و سازمان‌یافته باشد می‌تواند برای میان‌مدت کمک کند.»

معاون وزیر بهداشت گفته است، نبود سرویس بهداشتی و سیستم جمع‌آوری زباله باعث شیوع بیماری در مناطق زلزله‌زده خواهد شد.
ابراهیم شکیبا، رییس مرکز بهداشت استان کرمانشاه نیز در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفته: «در مناطق زلزله‌زده زباله‌ها به خوبی جمع‌آوری نمی‌شود و فاضلاب نیز به شکل بهداشتی دفع نمی‌گردد و این امر می‌تواند اپیدمی وبا را به دنبال داشته باشد.»
شکیبا، هم‌چنین گفته در مناطق زلزله‌زده سرویس‌های بهداشتی به تعداد کافی وجود ندارد و دفع فاضلاب نیز به شیوه بهداشتی انجام نمی‌شود.
حبیب‌الله فاتح می‌گوید قاطع نمی‌تواند بگوید جاهایی هستند که هنوز توالت و حمام صحرایی برایشان کار گذاشته نشده اما احتمال می‌دهد روستاهای دورافتاده که دسترسی به آن‌ها مشکل است، هنوز این امکانات را نداشته باشند.
این فعال اجتماعی درباره دفع زباله نیز به مشکل آواربرداری اشاره می‌کند و می‌گوید: «سه روز اول اصلا آواربرداری وجود نداشت. الان هم خیلی کند پیش می‌رود. وقتی یک بخش درست کار نکند، روی بخش‌های دیگر هم تاثیر می‌گذارد. بنابراین دفع زباله هم به خاطر وجود آوار نمی‌تواند درست انجام شود.»
نماینده معاونت خدمات شهری در شهرهای زلزله‌زده استان کرمانشاه گفته تولید زباله در سرپل ذهاب پنج برابر شده است. به گزارش روزنامه شهروند بخشی از این افزایش تولید زباله مربوط به نخاله‌های ساختمانی است و بخش دیگری بقایای کمک‌های مردمی از قبیل لباس‌های دست دوم، ظروف یک بار مصرف و بطری‌های آب معدنی است.
به‌گفته یکی دیگر از مسئولان شهرداری سرپل ذهاب نیز پوشاک دست دوم و کهنه‌ای که در بسته‌های کمک‌های مردمی بود حالا به یکی از مشکلات اصلی مناطق زلزله‌زده تبدیل شده است: «پوشاک کهنه همین‌طور در معابر شهر رهاست و مشکلی هم به مشکلات این‌جا اضافه کرده است.»
هفته گذشته مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه از آمادگی این نهاد برای بازگشایی مدارس مناطق زلزله‌زده استان از روز شنبه چهارم آذر خبر داد.
سلیمان محبی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، تاکید کرد که در هفته گذشته به جز مدارس مناطق زلزله‌زده سرپل‌ذهاب و ثلاث باباجانی تمامی مدارس استان دایر بوده است.
حبیب‌الله فاتح که در منطقه حضور دارد اما می‌گوید مدارس باز هستند اما اغلب به ستاد جمع‌آوری کمک‌های مردمی و امداد بدل شده‌اند و یا مردم در آن‌جا اسکان داده‌شده‌اند. در حقیقت مدارس این مناطق تغییر کاربری داده‌اند.
او می‌گوید حداقل در سرپل ذهاب مدرسه‌ای را ندیده که کلاس درس در آن دایر باشد.
با گذشت 16 روز از وقوع زلزله در استان کرمانشاه، حبیب‌الله فاتح می‌گوید از خانواده‌هایی می‌گوید که به هر علتی برای گرفتن کمک پیش‌قدم نمی‌شوند و در نتیجه بدون کمک می‌مانند. این فعال اجتماعی می‌گوید حضور در منطقه و تلاش برای شناسایی این خانواده‌ها شاید بتواند اندکی از سنگینی و سرمای آواری را که بر آنان فرود آمده کمتر کند.
***
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با بیان این‌که امسال 600 دستگاه اتوبوس برای خدمت‌رسانی به زائران از تهران به سمت مرزها حرکت کرده است، اضافه کرد: در این زمینه هماهنگی لازم با سپاه، وزارت راه و سایر ارگان‌های مربوط انجام شده، اتوبوسرانی تهران از مهران تا کوت به زائران خدمات ارائه می‌دهد اما امسال با توجه به حساسیت‌های موجود قرار بر این شد تا 100 دستگاه اتوبوس نیز از کربلا تا حله به درخواست ستاد عتبات عالیات جابه‌جایی زائران را برعهده داشته باشند.
یزدانی با بیان این‌که مصوبه شورای شهر تهران و تاکید شهردار بر این بود تا خدمات از لحاظ کمی و کیفی در سطح عالی باشد، تصریح کرد:‌در این راستا جلساتی تشکیل شد و اعضای شورای شهر تهران بازدیدهایی را انجام دادند و ناظرهایی نیز برای نظارت بر کار مشخص شدند.
او با اشاره به نحوه حضور شهرداری‌مناطق در مرزها، اضافه کرد:‌شهرداری منطقه 4 در مرز چزابه، منطقه 5 در مرز مهران، منطقه 6 در مرز شلمچه، منطقه 14 در مرز خسروی و شهرداری منطقه 2 در کوت که 90 کیلومتر بعد از مهران قرار دارد به زائران خدمات ارائه می‌دهند.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران، گفت: 12 خیر در مرز مهران روزانه بین 65 تا 70 هزار صبحانه، ناهار و شام را بین زوار تقسیم می‌کنند. به‌گفته معاون شهردار تهران، بحث امنیت این مراسم با تعامل نیروی انتظامی، یگان انتظامات شهرداری تهران و شهربان و حریم‌بان انجام می‌شود.
یزدانی با بیان این‌که شهرداری تهران در 4 شهر کوت، کربلا، نجف و کوفه به زوار خدمات ارائه می‌دهد، افزود: در هر شیفت کاری با حضور نیروهای آتش نشانی و شهر سالم حداقل 1200 نفر فعالیت می‌کنند که 600 نفر آن‌ها در کربلا مستقر هستند.
معاون خدمات شهری شهرداری تهران با بیان این‌که دو موکب مربوط به بسیج شهرداری تهران است که مجهز به خوابگاه، درمانگاه، حمام خواهد بود، گفت: همچنین تعدادی پزشک ثبت‌نام کرده‌اند تا در این ایام به زوار خدمات ارائه دهند.
او با اشاره به اعتبار در نظر گرفته شده برای برگزاری مراسم اربعین، عنوان کرد: اعتبارات به صورت مستقیم از حوزه مالی و توسط آقای مکارم ارائه می‌شود و ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا هزینه‌ها از سقف تعیین شده 10 میلیارد تومان بیش‌تر نشود... موکب‌های مستقر در آن‌جا حدود 15 هزار نفر، 10 هزار نفر برای کربلا و 5 هزار نفر برای نجف ظرفیت دارند.
رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان اینکه امسال 580 نفر در قالب تیم پزشکی به کشور عربستان اعزام می‌شوند گفت:این در حالی است که تیم پزشکی در آخرین حج 500 نفره بود.
مرعشی گفت: از مجموع 580 کادر پزشکی حج امسال 220 نفر در بیمارستان‌های مکه و مدینه و 360 نفر در درمانگاه‌های محل اسکان زائران مستقر می‌شوند.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر افزود: در آخرین حج گذشته به منظور ارائه خدمات پزشکی منطبق با اصول اسلامی 68 پزشک خانم به حج اعزام شدند که امسال با توجه به ثبت نام ‌های انجام شده این تعداد کاهش پیدا کرده است.
مرعشی با اشاره به این‌که امسال 400 قلم دارو برای ارسال به مکه و مدینه در نظر گرفته‌ایم، تاکید کرد: از آن‌جایی که داروهای گوناگون در شرکت‌های مختلف تولید می‌شوند و ما با مجوزی که داریم نمی‌توانیم از تمامی شرکت‌ها دارو به مکه و مدینه ببریم، به همین دلیل از تمامی حجاج درخواست داریم داروی خود را به همراه داشته باشند تا در طول سفر با مشکلی مواجه نشوند.
او ادامه داد: سرم و شربت وزن و حجم کم‌تری دارد و هزینه‌های آن تفاوت چندانی با ایران ندارد در نظر داریم که از سعودی‌ها خریداری کنیم.
مرعشی با اشاره به این‌که امسال تمامی چادرهای حجاج که در عرفات برپا می‌شوند به سیستم‌های خنک کننده مجهز شده اند، افزود: هم‌چنین چادرهایی که در منا برپا می‌شوند به سیستم سرمایشی تجهیز و سیستم برخی از چادرها هم تغییر کرده است.
رییس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، به تمهیدات پزشکی اندیشیده شده برای ایام حج امسال اشاره و اظهار داشت: آموزش‌های اولیه برای پیش‌گیری از وقوع حادثه، شناسایی علائم، از جمله مواردی است که امسال به حجاج ارائه می‌شود.
مرعشی به پرداخت هزینه داروی مننژیت از سوی حجاج اشاره و تصریح کرد: این دارو به لحاظ ماندگاری دارای دو نوع است که دارو با ماندگاری 2 ساله با 30 هزار تومان و دارو با ماندگاری 5 ساله 80 تا 90 هزار تومان است.
مرعشی افزود: تمام پزشکان در درمانگاه‌های هلال احمر زائران را معاینه می‌کنند و ارائه این خدمات به زائران رایگان است به جز خدمات تخصصی که زائر باید هزینه آن را پرداخت کند.
او اظهار داشت: در مراسم اربعین حدود 20 تا 27 میلیون زائر از سراسر دنیا به کربلا اعزام می‌شود در حالی که گنجایش شهر کربلا 100 هزار نفر است، و امکاناتی که به زائران ارائه می‌شود دارای محدودیت بسیاری است این در حالی است که سه میلیون زائر از سراسر دنیا به کشور عربستان اعزام می‌شوند و امکانات و خدماتی که به زائران ارائه می‌شود به تبع مطلوب‌تر از خدمات ارائه شده در کربلا خواهد بود.رییس کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار «اربعین حسینی(ع)»، با بیان این‌که یک‌هزار و 350 پروانه موکب‌داری صادر شده است، گفت: امسال نزدیک به 120 میلیون پرس غذا در مدت 20 روز تقدیم زائران حسینی خواهد شد.
حسن پلارک در گفت‌‌وگو با خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران پویا، 17 مهر 1396، درباره وظایف ستاد بازسازی «عتبات عالیات در ایام اربعین حسینی(ع) و برنامه‌های پیش‌ِرو برای زائران اربعین» گفت: مسئولیت اسکان، پذیرایی و تغذیه زائران ایرانی در مرزها و داخل عراق در ایام اربعین به‌عهده ستاد بازسازی عتبات عالیات و کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی است.
او ادامه داد: خدمات‌دهی کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) به‌صورت کامل و از سوی موکبهای شناسنامه‌دار انجام ‌می‌گیرد؛ این خدمات‌رسانی در مبادی ورودی و خروجی مرزها، داخل خاک عراق، شهرهای مذهبی عراق (کربلا، نجف، کاظمین و سامرا) و مسیر پیاده‌روی زائران انجام می‌شود.
رییس کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان این‌که تعداد زائران ایرانی مراسم اربعین حسینی در سال گذشته حدود 2 میلیون و 600 هزار نفر بود، گفت: طبق پیش‌بینی‌ها امسال حدود 3 میلیون نفر از کشورمان در مراسم اربعین حسینی حضور می‌یابند که به همین منظور نقاط ضعف سالهای گذشته رفع شده و خدمات‌دهی نیز افزایش می‌یابد.
به‌گفته پلارک، اعتبارسنجی نسبت به خدمات‌دهی مراسم اربعین حسینی انجام گرفته و صد در صد این موضوع هم مردمی خواهد بود؛ ستاد و کمیته مشارکت‌های مردمی، مسئولیت سازمان‌دهی خدمات‌رسانی مردمی را در این ایام به‌‌عهده دارد.
او به موضوع تغذیه و اسکان زائران اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: در طول مدت 20 روز، روزانه در هر وعده 2 میلیون پرس غذا تقدیم زائران اربعین حسینی خواهد شد که در مجموع هر روز 6 میلیون پرس غذا از سوی موکب‌های ایرانی به زائران داده می‌شود.
رییس کمیته مشارکتهای مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) ادامه داد: بیش از یک میلیون و 500 هزار نفر از زائران اربعین حسینی نیز هر شبانه‌روز در موکب‌های ایرانی واقع در مبادی ورودی مرزها و شهرهای کربلا، نجف، کاظمین و سامرا اسکان می‌یابند.
رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی و پذیرش زوار اربعین حسینی(ع) با بیان اینکه خدمات‌تغذیه‌ای در ایام اربعین از سوی موکب‌های ایرانی حدود 20 روز و در فاصله پنجم تا بیست و پنجم آبان ماه 96 انجام می‌گیرد، گفت: این خدمات‌دهی به زائران اربعین حسینی چند روز قبل از اربعین و چند روز پس از اربعین حسینی انجام می‌شود؛ موکب‌های در نظر گرفته شده حدود 120 میلیون پرس غذا در این ایام تقدیم زائران می‌کنند.
او درباره بزرگ‌ترین و کوچک‌ترین موکب‌ها گفت: محل اسکان و پذیرایی موکب‌ها و گنجایش آن‌ها با یکدیگر متفاوت است؛ بزرگ‌ترین موکب ما 100 هزار نفر و کوچک‌ترین موکب 200 نفر را در خود اسکان می‌دهند.
اما اگر یک سرانگشتی هم خدمات‌دهی به کاروان اربعین حسنی را به خدمات‌دهی و یا کمک‌رسانی به بزلزله زدگان کرمانشاه را با همدیگر مقایسه کنیم بلافاصله کفه ترازوی عدالت زلزله‌زگان مانند پر کاهی هوا می‌رود و کفه خدمات دهی به کاروان اربعین حسنی مانند وزنه بسیار سنگینی به سرعت به زمین می‌چسبد!
موضوع سفر به کربلا چنان برای مسئولان حکومت اسلامی اهمیت یافته است که ضمن تبلیغ گسترده برای تشویق مردم به حضور در «اربعین حسینی» ستادهای مختلفی در شهرداری تهران و هم‌چنین در خود ناجا برای هماهنگ کردن سفر زائران کربلا ایجاد کرده‌اند. از آن گذشته یک ستاد مرکزی نیز برای «زائران اربعین حسینی» ایجاد شده است.
مجتبی عبداللهی، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، تنها برای برگزاری راه‌پیمایی اربعین درخواست 10 میلیارد تومان بودجه کرده است. از آن گذشته، قرار است 750 نفر از ماموران شهرداری تهران به کربلا اعزام شوند. این‌که چه تعدادی از سایر شهرها به این ماموریت اعزام خواهند شد، ناروشن است.
بودجه تامین هزینه‌های «اربعین حسینی» بنا بر اعتراف عبداللهی چند برابر میزانی است که در بودجه سال 96 برای این منظور پیش‌بینی شده است.
شهریار حیدری، سخن‌گوی ستاد مرکزی اربعین نیز از صدور بیش از دو میلیون و یکصد هزار ویزا برای زائران ایرانی «اربعین حسینی» خبر داده است. بر اساس سخنان او 40 درصد از زائران از مرز مهران عبور کرده‌اند. این در حالی است که محمد بابایی، جانشین ناجا تعداد کسانی که از مرز مهران عبور کرده‌اند را 35 درصد اعلام کرده است.
مابقی زائران از مرزهای شلمچه و چذابه تردد داشته‌اند. 8 درصد از زائران کربلا نیز از مرزهای هوایی عازم عراق شده‌اند.
مقامات حکومت اسلامی ایران ایران می‌گویند شمار زائران کربلا 40 برابر شده و امسال به 20 میلیون نفر رسیده است. در پی اختلافات روزافزون با عربستان و عدم امکان سفرهای حج، به نظر می‌آید حکومت اسلامی امسال با بسیج شیعیان دست به قدرت‌نمایی سیاسی زده است.
حال اگر این سرمایه‌گذاری در عرصه مذهبی را با اختصاص بودجه و کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان را مقایسه کنیم تنها به یک گوشه‌کوچکی از تبه‌کاری حکومت اسلامی پی می‌بریم.
***
اکنون تصاویر مستند فراوانی از تخریب ساختمان‌های منطقه در رسانه‌های دولتی و غیر دولتی انتشار یافته است. این تصویرها حکایت از آن دارد که بیش‌ترین تخریب‌ها را زلزله از ساختمان‌های دولتی به خصوص بیمارستان‌ها و مدارس بر جای نهاده است. به‌عبارتی روشن‌تر بیش‌ترین سهل‌انگاری در خصوص تخریب زمین‌لرزه، نتیجه عملکرد دولت‌های حکومت اسلامی است. چون این ساختمان‌ها همگی ضمن مناقصه‌های دولتی به پیمان‌کاران حکومت واگذار شده‌اند تا به دل‌خواه خود آلونکی را به نام بیمارستان و مدرسه به مردم تحویل بدهند. تازه اکثر همین ساختمان‌ها را پس از افتتاح با هزینه‌هایی مجدد، دوباره مقاوم‌سازی کرده‌اند. گفتنی است که در حادثه‌زمین‌لرزه‌اخیر، هفتاد مدرسه با بیش از چهارصد کلاس درس تخریب شده‌اند. اما دولت تدبیر و امید حسن روحانی خودش را در این خصوص هرگز پاسخ‌گوی مردم نمی‌بیند.
تازه برای مردمی که از مسکن مهر آپارتمان خریده‌اند، خانه‌ای تخریب شده بر جای نهاده‌اند که لابد تا دوازده سال هم‌چنان باید وام همین خانه‌ی تخریب شده را بپردازند.
روشن است که از این تاریخ به بعد فقط داستان دزدی حکومتیان پیرامون زمین‌لرزه کرمانشاه رسانه‌ای خواهد شد. چون دولت با همین دستوالعمل‌های پرداخت وام، کار خودش را تمام‌یافته می‌بیند. ولی طبیعی است که مردم از وام‌هایی که فقط سفره‌ای برای دزدی و فساد دولتی می‌گستراند، هرگز نخواهند توانست به سرپناه لازم دست یابند.اخبار رسانه‌های حکومتی و غیرحکومتی در باره وضعیت مناطق زلزله‌زده، حاکی از آن است که وعده‌های حکومت عملی نشده و همه‌اش حرف بوده است. مقامات حکومتی، بی‌شرمانه حتی در این فاجعه که بر سر مردم آمده است، حساب باز کرده‌‌اند. مشغول معامله و تقسیم کردن و قرارداد بستن با همدیگر برای «بازسازی مناطق زلزله زده» هستند. یعنی تقسیم پول و امکانات بین خودشان و دادن وعده برای ساختن مسکن برای مردم. همه می‌دانند که ارگان‌ها رنگارنگ این حکومت مشغول چه نوع «بازسازی» هستند؟ آوار مسکن مهر احمدی‌نژاد، بر سر مردم فروریخت. الان هم «مسکن امید» روحانی قرار است با همکاری بنیاد مسکن، قرارگاه‌های سپاه و بسیج اقدام به «خانه‌سازی» برای مرد م بکنند. وعده وام داده‌اند اما هنوز عملی نشده است. تازه‌گی‌ها هم شرط گذاشته‌و گفته‌اند هر کس کانکس دریافت بکند؛ کمک‌های بلاعوض دریافت نخواهد کرد. وقاحت و بی‌شرمی حکومت اسلامی ایران، هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد. تامین مسکن مناسب با تمام امکانات، فراهم آوردن همه تسهیلات از اسکان موقت و کانکس گرفته تا وسایل گرمایشی، دوا و درمان، کودکستان، مدارس امن، مراکز پزشکی و بیمارستان وظیفه دولت است. ساخت و تامین مسکن دائمی و ایمن و با استاندارد برای همه مردم حادثه دیده، پرداخت خسارت وارده به مردم و... همه و همه مطالبات برحق مردم هستند!
نباید به حکومت مافیایی، گردنه‌گیر و قاتلان و قاچاقچیان فرصت داد تا با دادن وعده‌های توخالی و دروغ، جان و زندگی ده‌ها هزار مردم زلزله را به خطر انداخته و به بازی بگیرند، سیاستی جنایت‌کارنه‌ای که تا به حال در پیش گرفته‌اند. شکی نیست که زلزله یک حادثه طبیعی است اما تلفات زلزله و خسارات آن طبیعی نیست. مستقیما به حاکمیت، به مناسبات اقتصادی و اجتماعی و سیاست‌ها و عملکردهای سران و مقامات و ارگان های آن مربوط است.
در حالی که استاندار کرمانشاه طی نامه‌ای از وزیر نفت 10 میلیون لیتر نفت سفید و 20 میلیون لیتر نفت گاز برای تحویل به زلزله‌زدگان و ماشین آلات و خدمات رایگان برای توزیع در شهرها و روستاها را در خواست کرده بود با پاسخی غیرمنتظره مواجه شد. براساس سندی که در اختیار خبرگزاری حکومتی مهر، قرار گرفته است زنگنه وزیر نفت دولت روحانی، در پاسخ به این در خواست استاندار کرمانشاه اعلام کرده است برای تحویل رایگان سوخت مجوزی نداریم لذا به حساب بدهکاری استانداری منظور شود.
***
پس از زلزله‌اخیر در مناطق غرب ایران، بخشی از جامعه ایران، با بسیجی همگانی برای کمک به مصیبت‌زدگان این بلای طبیعی مواجه شد و گروه‌های بزرگی از مردم در صحنه ظاهر شدند که در جست‌و‌جوی راهی برای کمک‌رساندن به مردم نواحی مصیبت‌زده و همبستگی و نوع‌دوستی بزرگی را به نمایش گذاشتند.
با این همه، این بسیج همگانی از یک بی‌اعتمادی عمومی حکایت دارد. در زلزله‌اخیر اکثر مردم ترجیح دادند کمک‌های خود را نه از طریق نهادهای رسمی و مسئول، بلکه از طریق افراد و نهادهای مردمی به دست زلزله‌زدگان برسانند. برخی از مردم حتی به این کار نیز اکتفا نکردند، بلکه حتا تصمیم گرفتند که با خودروهای شخصی خود در تعطیلاتِ آخر هفته راهی مناطق زلزله‌زده شوند و خود کمک‌هایشان را مستقیما به‌دست نیازمندان بدهند.
چیزی که در مناطق زلزله‌زده واضح و مشخص بود این بود که هلال‌احمر حضور دارد و سپاه و ارتش هم هستند؛ ولی انگار به‌نظر می‌آید آن‌ها کار امدادرسانی را به مردم واگذار کرده‌اند و نظاره‌گر هستند. شاید یک دلیل این امر، آن باشد که آن‌ها با کمبود بودجه و ابزراهای مورد نیاز مواجه هستند. در خیلی از روستاها، همان روز اول، گروه‌های مردمی رفته‌اند ولی هلال‌احمر مثلا بعد از سه روز در آن مناطق حضور پیدا کرده است. این وضعیت از یک طرف دردناک است که یک دستگاهی مثل هلال‌احمر که باید کمک‌رسان اولیه باشد این‌قدر نقش‌اش کم‌رنگ است و از آن‌طرف نقش گروه‌های مردمی قوی است و این خوشحال‌کننده است.
یکی از جنبه‌های مهم این کمک‌ها، دل‌گرمی مردم زلزله‌زده از حضور کمک‌های مردمی بود. مخصوصا این‌که این مناطق جنگ‌زده است و در طول جنگ کسی از آن‌ها خبر نداشت و خیلی بی‌پناه بودند، سال‌ها آوارگی کشیدند. پس از جنگ در بازسازی خانه‌هایشان هم خیلی‌هایشان می‌گفتند: «کسی به ما کمک خاصی نکرد، ما خودمان خانه‌هایمان را ساختیم» و فقط وام مسکن به آن‌ها داده‌اند که من هم در تهران می‌توانم این وام را بگیرم. از نوع کمک‌های بلاعوض در دوران جنگ چیزی نصیب این منطقه نشد. وقتی الان می‌بینند که مردم این‌قدر به آن‌ها کمک می‌کنند، خیلی دل‌گرم شده‌اند. این مسئله و همبستگی مردمی، باعث نگرانی حاکمان قداره‌بند ایران شده است.
به‌گزارش هرانا، یک‌شنبه 5 آذر ماه 1396 - 26-11 2017، نیروهای امنیتی در غرب کشور هشت تن از شهروندان را به جرم افشاگری پیرامون وضعیت زلزله‌زدگان و بی‌عملی مسئولان حکومتی دستگیر کردند.
بر اساس همین گزارش، ارژنگ زرگوش خبرنگار یک هفته‌نامه استانی به جرم انتشار یک ویدیو از وضعیت زلزله‌زدگان کرمانشاه و بی‌عملی مسئولان در تاریخ 2 آذر 1396، در روستای «گاومیش‌چران» از توابع شهرستان گیلان غرب توسط مأموران اطلاعات دستگیر شد.
این خبرنگار در ویدیو ارائه شده گفته بود «مسئولان هیچ خدمتی به مردم نمی‌کنند و آن‌ها خائن به مملکت هستند و مردم خواهان سرنگونی آنها می‌باشند.»
زرگوش در ویدیوی مذکور در مورد زلزله‌ی سرپل ‌ذهاب گفته بود:«مسئولین هیچ خدمتی به مردم نمی‌کنند و آن‌ها خائن به مملکت هستند و مردم خواهان سرنگونی آن‌ها می‌باشند.»
ارژنگ زرگوش متولد 1351، خبرنگار و تحلیل‌گر سیاسی است که پیش‌تر نیز چندین بار بازداشت و حبس در کرمانشاه و شیراز را به اتهام «هواداری از گروه‌های سیاسی مخالف نظام» تجربه کرده است.
از سویی دیگر، چهار شهروند در سردشت به نام‌های «رحمان مدنی»، «ادریس محمودی»، «جوانرو قادری» و «سلام گلنواز» به اتهام تبلیغ علیه نظام و افشاگری بی‌عملی مسئولان حکومت در قبال فاجعه زلزله دستگیر شدند.
در همین حال در روز یک‌شنبه و دوشنبه 28 و 29 آبان نیز دو شهروند دیگر به نام‌های «مجید حسنیانی» در روستای میرآباد بوکان و «قاسم زرگرزاده» در کرمانشاه به همین دلیل دستگیر و روانه زندان شدند.
«شهرام فرهادی» نیز در تاریخ 25 آبان 1396، هنگام بارگیری کمک‌های مردمی به زلزله‌زدگان کرمانشاه در سنندج دستگیر شد.
***
عملیات امدادرسانی به قربانیان کمابیش هم‌چنان ادامه دارد. به‌گفته مسئولان استان کرمانشاه، عملیات آواربرداری به پایان رسیده است. در این میان از شمار واکنش‌ها به مشکلات هنوز حل‌نشده‌زلزله‌زدگان رفته‌رفته کاسته می‌شود.
اوضاع مناطق زلزله‌زده بحرانی است. واقعیت این است اگر موج گسترده و بی‌نظیر کمک‌های مردمی نبود زنده ماندن ده‌ها هزار نفر با مخاطرات جدی روبه‌رو می‌شد. براساس تازه‌ترین آمار دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، 483 نفر کشته، 14 هزار و 681 مصدوم و به مراکز درمانی استان کرمانشاه مراجعه کرده‌اند. نزدیک به 40 هزار خانه از 50 تا 100 درصد تخریب شده است. نزدیک به 90 هزار نفر بی‌خانمان و آواره شده اند.
به همت کمک‌های مردمی چادرهای موقت برای اسکان برپا شده است. کمک‌های دولتی با تاخیر به‌دست مردم می‌رسد. حکومت، دولت و ارگان‌های کمک‌رسانی‌اش مدام وعده اسکان در کانکس را می‌دهند. خود حکومت صحبت از تهیه 15 هزار کانکس کرده است. بنیاد مسکن، قرارگاه‌های سپاه قرار است این کانکس‌ها را بسازند. کی این کانکس‌ها ساخته خواهد شد، معلوم نیست. آن‌چه معلوم است مردم نیاز فوری به اسکان در کانکس در این هوای سرد و بارانی دارند. مردم از این کمبودها بسیار ناراحت و ناراضی و حتا خشمگین هستند. حکومت برای آرام کردن مردم هر روز چند وزیر و مقامش را به منطقه می‌فرستد، که آن‌ها فقط وعده داده و از مردم بی‌شرمانه و وقیحانه می‌خواهند که صبر کنند.» کمبود وسایل گرمایشی، اسکان، دارو از نیازهای فوری مردم زلزله‌زده هستند.
به اعتراف مقامات محلی حکومت در کرمانشاه، وعده‌های داده شده هنوزعملی نشده‌اند. هوا سرد شده و بارندگی‌ها شروع شده است. زندگی مردم در چادرها به سختی می‌گذرد. سرماخوردگی و کمبود دوا و درمان و دارو، احتمال شیوع بیماری‌های عفونی را افزایش داده است.
چگونه است که رهبر یا رییس‌جمهوری در ایران به‌عنوان بالاترین مقامات و مسئولان حکومتی در برابر معضلات و مشکلات به جای پاسخ‌گویی و مسئولیت‌پذیری، خود به منتقد اجتماعی بدل می‌شوند و به عاملان آسیب‌های اجتماعی و چه‌بسا سیاسی حمله می‌برند؟ آیا این همان روش مزورانه‌ و جاهلانه سران حکومت اسلامی نیست‌که همواره خود را چونان منتقد کمبودها، فسادها و آسیب‌های اجتماعی جا می‌زنند، در حالی که خود مستقیما مسئول همه‌ این فجایع انسانی و اقتصادی و فرهنگی هستند؟!
در زلزله‌اخیر مسئولی نماند که لب به انتقاد و شکایت از موجودات وهمی باز نکند و شگفت آن که گویا آنان درباره‌دولتی دیگر و مسئولانی دیگر سخن می‌گویند. بر همین اساس، سران این حکومت‌های استبدادی و دیکتاتوری، هر فساد و ناکارآمدی خود را بر دوش کسانی می‌اندازند که یا مانند خدا وجود خارجی ندارند یا آن که بخشی از پیکره‌خود آنان هستند که هنوز بر سر سفره خونین حاکمیت نشسته‌اند و یا از کشتی آن بیرون پرتاب شده‌اند!

11 هزار واحد مسکونی در روستاهای غرب ایران و 12 هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله‌زده به طور کامل تخریب شده‌اند. استانداری کرمانشاه اما تخمین زده که در مجموع در مناطق روستایی و شهری 40 هزار واحد مسکونی تخریب شده است.
امدادرسانی به زلزله‌زدگان و مجروحان هم‌چنان ادامه دارد و تاکنون بر اساس آخرین آمارها 9345 مجروح از زمان وقوع زلزله تاکنون به بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند. مجروحان در بیمارستان‌های صحرایی مداوا می‌شوند.
اداره هواشناسی گزارش داده است دمای هوای سرپل ذهاب روزها به حدود 12 درجه بالای صفر می‌رسد؛ هوا آفتابی‌ست و سوز سردی هم می‌وزد. اما شب‌های دمای هوا به زیر صفر می‌رود.
بنا به گزارشات، از یک‌شنبه 21 آبان تاکنون بیش از 230 پس‌لرزه در استان کرمانشاه ثبت شده است. در سایت‌های خبری محلی تصاویری از چادرهای سفید هلال احمر منتشر شده که در مناطق روستایی در کنار خانه‌های گلی تخریب شده احداث شده‌اند.
توزیع امکانات بین شهرها و روستاها، هم‌چنان مناسب نیست. فرهاد تجری، نماینده مردم قصر شیرین و سرپل ذهاب در مجلس شورای اسلامی می‌گوید به دشت ذهاب و پشتنگ امدادرسانی نشده و زلزله‌دگان این مناطق به کل فراموش شده بودند:
«با وعده‌هایی که داده شده قرار است روند کمک‌رسانی بهتر شود اما تا این لحظه ما از نحوه کمک‌رسانی به روستاها خصوصاً به روستاهای اطراف گیلانغرب و سرپل‌ذهاب رضایت نداریم و گله‌مند هستیم.»
یکی از امدادگران به خبرگزاری تسنیم گفته است:
«رسیدگی به روستاها ضعیف است. به طور مثال روستای بزمیرآباد با وجود ۱۸ کشته هنوز امدادرسانی نشده است و مردم نیاز به چادر و اقلام اساسی دارند. تمام دام‌ها کشته شده و اجساد دام‌ها در حال فساد است و خطر گسترش بیماری وجود دارد. مردم از دفن دام‌ها خودداری می‌کنند زیرا برای گرفتن پول دام‌ها باید ناظر بیمه صورت جلسه تنظیم کند.»
زلزله آمد و رفت و صدها نفر کشته شدند و هزاران نفر زخمی و ده‌ها هزار نفر آواره شدند. مصائب، مشکلات و دردهای مردم بعد از زلزله در این مناطق هنوز ادامه دارد. زلزله یک صف‌بندی جدید خود‌سازمان‌دهی مردم نوع‌دوست و آزاده در کمک‌رسانی با حکومت تبدیل شده است. مردم به‌درستی منتظر عملی شدن وعده‌های حکومت نشده و به ارسال کمک‌های بسیار به یاری زلزله‌زدگان ادامه می‌دهند و اکنون نیز کمک به زلزله‌زدگان کرمان در پیش است. این همبستگی انسانی در سراسر ایران با زلزله‌زدگان و حساس بودن مناطق کردنشین، نگرانی سران حکومت را بر انگیخته است. نهادهای مردمی کمک‌رسانی و گروه‌های داوطلب با وجود کارشکنی‌ها و ایجاد موانع بر سرکارشان توسط مامورین امنیتی و انتظامی حکومت و دستگیری‌ها، هنوز در منطقه فعال بوده و مشغول کمک‌رسانی هستند.
بی‌تردید برای پایان دادن به این وضعیت اسفناک و غیرانسانی و کمرشکن زندگی مردم در مناطق زلزله‌زده باید کل حکومت و سران و مقامات و ارگان‌های آن را شدیدا زیر سئوال برد و به خودسازماندهی مردمی، نه تنها برای کمک‌رسانی به زلزله اخیر، بلکه باید به مثابه یک اقدام سیاسی - اجتماعی استراتژیک در سراسر جامعه ایران نگاه کرد! اگر مردم در سرنوشت خویش و جامعه‌شان مستقیما عمل نکنند و مدیریت کل جامعه ایران را در دست نگیرند؛ بی‌تردید نه از انبوه جنایت متعدد حکومت اسلامی علیه بشریت کاسته خواهد شد و نه ابعاد آسیب‌های بلایا و فجایع طبیعی، مهار خواهد گردید!
جمعه دهم آذر 1396 - یکم دسامبر 2017