هزینه جنگ آشوبگرانه، تولبد و بازتولید فقر _ زینت میرهاشمی


هزینه جنگ آشوبگرانه، تولبد و بازتولید فقر
زینت میرهاشمی

علیرغم سخن پراکنیهای روحانی در روز سه شنبه 28 دی مبنی بر شکوفایی اقتصادی، آمار اقتصادی و واقعیتهای موجود، چهره واقعی فقر، تنگدستی و بی چیزی را بیش از هر هنگام عریان می سازد. چهره فقر در حال حاضر از دردناکی به وحشتناکی تبدیل شده است.
روحانی از ایجاد اشتغال حرف می زند و این در حالی است که چندی پیش وزیر کار رژیم خبر داد که در هر دقیقه 5 نفر وارد بازار کار می شوند و اکنون عدد 5 به 14 ارتقا پیدا کرده است.
شنبه شب 11 دی، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک برنامه تلویزیونی گفت: «پارسال هر دقیقه 5 نفر و امسال هر دقیقه 14 نفر به میزان متقاضیان کار اضافه شدند.» (تسنیم) این خبرگزاری حکومتی از صحبتهای وزیر کار رژیم نتیجه می گیرد که «هر سال 7 میلیون و 257 هزار و 600 نفر جوینده کار» خواهیم داشت.
همین خبرگزاری در روز دوشنبه 13 دی به گزارش صندوق بین المللی پول پوشش داد. بر اساس برآوردهای صندوق بین المللی پول، نرخ بیکاری در ایران که در سال 2014 بالغ بر 10.6 درصد بوده است در سال 2015 به 10.8 درصد و در سال 2016 به 11.28 درصد افزایش یافته است. در مقایسه با سایر کشورها نیز وضعیت اشتغال در ایران بدتر شده است و این کشور طی دو سال 8 پله در رده بندی بیکارترین کشورهای جهان بالا رفته است.
آمار ارائه شده از طرف دبیر علمی «همایش غذا، سلامت و توسعه» در رابطه با وضعیت تغذیه، نمایی از فقر غذایی را نشان می دهد. وی استفاده مردم ایران از لبنیات را نصف تا بک سوم استاندارد جهانی لبنیات اعلام کرد. این در حالی است که مصرف نان را 6 برابر استاندارد جهانی توصیف کرد. نکته مهم در صحبت اعتراف به این نکته است که با «اجرای طرح هدفمندی یارانه ها میزان مصرف شیر و لبنیات در کشور را 42 درصد کاهش» پیدا کرده است.
با توجه به گران بودن لبنیات نسبت به نان، کاهش مصرف لبنیات و میزان بالای مصرف نان که مشکلات سلامتی را به وجود می آورد، نشانه ای از گسترش فقر غذایی است.
در رویدادی دیگر هنگام بازگشایی مدارس، مدیر عامل صنایع شیر ایران اعلام کرد که «توزیع شیر رایگان در مدارس متوقف شده است». وی در گفتگو با خبرگزاری حکومتی ایرنا، تعداد دانش آموزانی که از کمبود انواع ویتامین و کلسیم رنج می برند را 12 میلیون و علت قطع شیر را عدم پرداخت بدهی دولت بابت سال گذشته اعلام کرد.
رئیس سازمان بهزیستی رژیم آمار کودکان بازمانده از تحصیل را 130 هزار اعلام کرد. وی گفت یک سوم این کودکان در استان سیستان و بلوچستان هستند. (ایرنا، 29 دی)
در 10 شهریور سال جاری، معاون وزیر کار در یاسوج این رقم را بسیار بیشتر از رقم رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرده بود. معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، گفته بود: «بررسیها نشان داد که حدود 350 هزار کودک در سطح کشور در سنین ابتدایی به مدرسه نمی روند و وارد مقطع آموزش رسمی نشده اند.» (تسنیم، 10 شهریور) این هم از عجایب آمار دادن رژیم است.
البته در مناطق محروم سیستان و بلوچستان و گنبد، کودکانی هم که جزو این آمار حساب نشده و مشغول تحصیل هستند در مدرسه های کپری، بی در و بی سقف و بدون بخاری درس می خوانند. دولت پولی در بساط برای ساخت مدارس ندارد و اما برای ساخت موشک پول فراوان دارد.
در ماه گذشته مرک دو کودک کار در آتش سوزی در محل کارشان، در روز 23 دی، بار دیگر وضعیت کودکان کار در جمهوری اسلامی را نشان داد. این دو کودک زباله گرد در محل ضایعات گرفتار آتش فقر شده و زنده زنده در آتش سوختند. این کودکان به جای آموزش تحصیل، نان آور خانواده فقیر خود بودند.
مرگ 9 بی سرپناه طی سه ماه اخیر در اثر سرمازدگی در تهران و زخمی شدن 6 کولبر در منطقه مرزی پیرانشهر و حرفهای پاسدار محسن رفیق دوست معنای واقعی جنگ طلبی رژیم در منطقه و تولید فقر در ایران را نشان می دهد.
روز چهارشنبه ۲۹ دی، «عماد خمیس» نخست بشار اسد با حسن روحانی در تهران دیدار کرد. یک روز قبل هم فرستاده اسد با معاون روحانی ملافات کرد. به دنبال این دیدارها 5 سند همکاری میان دو رژیم امضا شد.
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، واگذاری 5 هزار هکتار از اراضی کشاورزی، واگذاری معدن فسفات الشرقیه، واگذاری هزار هکتار زمین برای احداث مخازن و پایانه ‌های نفت و گاز، واگذاری پروانه اپراتور تلفن همراه و واگذاری طرح گاوداری و اراضی اطراف آن، از جانب بشار اسد به رژیم ایران واگذار شد.
به نظر می رسد که روحانی این طرحها را به سپاه پاسداران واگذار کند و سپاه پاسداران همان قدر که مردم ایران را غارت کرده، اکنون در به اصطلاح «سازندگی خرابیهایی سوریه» درصدد است تا مردم سوریه را با بذل و بخششهای رژیم اسد بچاپد.
حکومتی که پول شیر دانش آموزان را نمی پردازد، میلیاردها دلار صرف آشوبگری و حفظ دیکتاتوری بشار اسد می کند و می خواهد هزینه های جنگ ضد انسانی علیه مردم سوریه را از جبب مردم دوکشور ایران و سوریه بپردازد.
منبع: نبردخلق شماره 379، جمعه ۱ بهمن ۱۳۹۵ - ۲0 ژانویه 2017