نگاهی به برخی از واکنش‌های کاربران در توئیتر به موزیک ویدئوی جنجالی ساسی مانکن با حضور یک بازیگر فیلم‌های پورن؛ به دنبال مقصر یا راه حل


صدای آمریکا
دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹- March 8 , 2021

در روزهای اخیر انتشار تبلیغ موزیک ویدئوی جدید ساسی مانکن با حضور «الکسیس تگزاس» بازیگر آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان یا «پورنوگرافی» جنجالی شد و حتی در رسانه‌های غربی و آمریکایی این موضوع بازتاب داشت. در این گزارش به بازتاب‌های آن در توئیتر پرداخته شده است.

هفته پیش، پخش تیزر آهنگ و موزیک ویدئوی «تهران توکیو»، از ساسی مانکن خواننده پاپ ایرانی ساکن ‌کالیفرنیا جنجالی شد. حتی خبرگزاری آسوشیتدپرس در مطلبی که در همین رابطه منتشر کرد، نوشت که حضور این بازیگر فیلم‌های پورن، موجب خشم مقامات حکومت ایران شده است، و همچنین از آغاز تحقیقات درباره چگونگی انتشار آنونس یا تیزر این اثر در یکی از اپلیکیشن‌های تفریحی و سرگرمی این کشور خبر داد. آسوشیتدپرس به نقل از رسانه‌های داخلی ایران نوشته است که اپلیکیشن «روبیکا» به دلیل پخش تیزر آهنگ و موزیک ویدئوی «تهران توکیو»، از ساسی مانکن خواننده پاپ ایرانی ساکن‌کالیفرنیا، مورد پیگرد قانونی قرار گرفته است.

در موزیک ویدئوی «تهران توکیو» که هنوز به صورت کامل منتشر نشده است، الکسیس تگزاس، بازیگر مشهور آمریکایی فیلم‌های بزرگسالان یا «پورنوگرافی»، در کنار ساسی مانکن به هنرنمایی می‌پردازد و می‌رقصد.

الکسیس تگزاس در کنار ساسی مانکن
بازتاب انتشار آهنگ جدید ساسی مانکن؛ گزارش آسوشیتدپرس درباره این خواننده ایرانی ساکن لس آنجلس
در روزهای اخیر برخی از خبرگزاری‌های بین‌المللی و سایت‌های هنری به بررسی حواشی و جنجال‌های مرتبط با آهنگ جدید ساسی مانکن، خواننده ایرانی ساکن لس آنجلس، پرداختند و نظرات و دیدگاه‌های متفاوتی را در این زمینه مطرح کرده‌اند.
در روزهای اخیر، گروهی از کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی از پخش تیزر این اثر در روبیکا و سایر پلتفرم‌های داخلی و خارجی انتقاد کرده‌اند.

به عقیده منتقدان، این آهنگ و موزیک ویدئو، نامناسب و غیراخلاقی است، ‌و تأثیرات منفی و مخربی روی جوانان دارد.

«ساسان یافته» ۳۲ ساله مشهور به ساسی مانکن، از خواننده‌های محبوب نوجوانان است که پیش از ترک ایران در سال ۲۰۰۹، بصورت زیرزمینی در این کشور فعالیت می‌کرد. او پس از مهاجرت به آمریکا، فعالیت‌های هنری خود را گسترش داد، و در این دوران آثار جنجالی و بحث‌انگیزی را منتشر کرده است که به دلایل گوناگونی، با نظرات مثبت و منفی هنردوستان ایرانی مواجه شده است.

تحت فشار تندروها، مدت‌ها است که دولت ایران دسترسی به بسیاری از وبسایت‌ها، و شبکه‌های اجتماعی، از یوتیوب گرفته تا توئیتر، یا تلگرام را محدود و مسدود کرده است. با این حال بسیاری از ایرانیان، به ویژه جوانان از طریق وی‌پی‌ان و پراکسی به شبکه‌های اجتماعی، و اکثر وبسایت‌ها دسترسی دارند.

چه کسی مقصر است؟

در چند روز گذشته و پس از انتشار تبلیغ این موزیک ویدئو، هزاران نفر درباره آن اظهارنظر کردند. برخی توجه به این کلیپ را نشانه‌ای از ناکارآمدی حوزه فرهنگی در جمهوری اسلامی عنوان کردند، برخی آن را نشانه ناتوانی خانواده‌ها در تربیت فرزندان دانسته‌اند و برخی راهکارهایی پیشنهاد دادند. صدای آمریکا برخی از این واکنش‌ها را از توئیتر در اینجا منعکس می‌کند:

عباس میلانی استاد سرشناس ایرانی- آمریکایی دانشگاه استنفورد اما ناکارآمدی دستگاه تبلیغات جمهوری اسلامی را دلیل محبوبیت این ویدئو دانسته است.