آمارتیا سن، فیلسوف و اقتصاددان، برنده جایزه صلح ناشران آلمان شد

دویچه وله
جایزه صلح ناشران آلمان امسال به آمارتیا سن، اقتصاددان و فیلسوف هندی اهدا می‌شود. برخی آثار این اقتصاددان و فیلسوف برجسته که برنده جایزه نوبل اقتصاد نیز هست، به فارسی برگردانده شده‌اند.

نام برنده امسال جایزه صلح ناشران آلمان، امروز چهارشنبه (۱۷ ژوئیه) در شهر فرانکفورت آلمان اعلام شد: آمارتیا سن، اقتصاددان و فیلسوف هندی و برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۹۸.

آمارتیا سن در سال ۱۹۳۳ در شانتی‌نیکیتن هند به دنیا آمد. سن سابقه تدریس در دانشگاه‌هایی از جمله دهلی، استنفورد، برکلی، آکسفورد و کمبریج را از دهه‌ی ۶۰ میلادی، در کارنامه خود دارد و از سال ۲۰۰۴ به عنوان پروفسور در دانشگاه هاروارد مشغول تدریس و تحقیق است.

در بیانیه اتحادیه ناشران و کتابفروشان آلمان آمده است، سن برای چندین دهه به موضوع عدالت جهانی پرداخته و در این عرصه از پیشگامان است. هیئت داوران جایزه صلح ناشران آلمان، فعالیت‌ها و آثار این فیلسوف هندی را در مبارزه با نابرابری اجتماعی به ویژه در دوران کنونی حائز اهمیت می‌‌دانند.


آمارتیا سن: پیشگامی در عرصه عدالت جهانی

هیئت داوران می‌گوید، از محوری‌ترین اندیشه‌ها و خواسته‌های سن این است که در سنجش رفاه اجتماعی نه تنها معیار رشد اقتصادی بلکه معیار امکان پیشرفت و رشد به ویژه برای طبقات ضعیف هم در نظر گرفته شود.

هیئت داوران در استدلال خود برای اهدای این جایزه به سن آورده است: «فعالیت الهام‌بخش سن فراخوانی است برای تقویت و ترویج گونه‌ای از فرهنگ تصمیم‌گیری سیاسی که بر احساس مسئولیت در قبال دیگران استوار است و از هیچ کس حق تصمیم‌گیری را نمی‌گیرد.»


آثار آمارتیا سن به فارسی

مهم‌ترین آثار آمارتیاسن به فارسی نیز ترجمه شده‌اند. از این ترجمه‌ها می‌توان برای نمونه به کتاب‌های "برابری و آزادی"، "اخلاق و اقتصاد"، "توسعه به‌مثابه آزادی" و "هویت و خشونت: توهم تقدیر" و "اندیشه‌ی عدالت" اشاره کرد. به اعتقاد صاحبنظران، اساس اندیشه آمارتیا سن را می‌توان در دو کتاب "توسعه به‌مثابه آزادی" و "اندیشه‌ی عدالت" بررسی کرد.

با جایزه ۲۵ هزار یورویی صلح، اتحادیه کتابفروشان و ناشران آلمان هر ساله از شخصیت‌های بین‌المللی در عرصه ادبیات، دانش یا هنر که با آثار و فعالیت‌هایشان به تحقق ایده صلح در جهان کمک می‌کنند، تقدیر می‌کند.

برنده این جایزه هر ساله از میان پیشنهادهای ارسالی و توسط هیئت داورانی مستقل انتخاب می‌شود. نخستین جایزه‌ این بنیاد ۷۰ سال پیش اعطا شد.

سال گذشته سباستیائو سالگادو، عکاس، نقاش و فعال محیط‌زیست برزیلی، برنده این جایزه شد.

از دیگر برندگان این جایز می‌توان به یورگن هابرماس فیلسوف آلمانی، مارگارت اتوود، نویسنده سرشناس کانادایی و روشنفکران و نویسندگانی چون نوید کرمانی، اورهان پاموک، سوزان زونتاگ و ماکس فریش در سال‌های گذشته اشاره کرد.