آمریکا ممنوعیت تسلیحاتی را برای تیپ آزوف اوکراین لغو کرد

بی بی سی
دولت آمریکا ممنوعیت ارائه تسلیحات به تیپ آزوف که یک نیروی بحث‌انگیز در ارتش اوکراین بوده را لغو کرده است. ریشه تیپ آزوف به گردان آزوف می‌رسد که در سال ۲۰۱۴ تشکیل شد و در آن زمان ادعا می‌شد به گروه‌های راست افراطی ارتباط دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به بی‌بی‌سی گفت که در بررسی‌های آن «هیچ مدرکی دال بر نقض فاحش حقوق بشر» توسط تیپ آزوف پیدا نشد.

تیپ آزوف که اکنون یکی از واحدهای گارد ملی اوکراین است، از این اقدام استقبال کرد و گفت که «دروغ‌های روسیه... متحمل ضربه‌ای ویرانگر شد.»

مسکو این تصمیم را محکوم کرد و دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، گفت که ایالات متحده «حتی آماده لاس زدن با نئونازی‌ها» برای سرکوب روسیه است.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، بارها این ادعای نادرست را مطرح کرده است که یک «رژیم نئونازی» در کی‌یف سر کار است. او با این دستاویز ابتدا الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه، بعد حمایت از جنگجویان طرفدار مسکو در شرق اوکراین در سال ۲۰۱۴ و در نهایت تهاجم تمام عیار نظامی به اوکراین در سال ۲۰۲۲ را توجیه کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود به بی‌بی‌سی گفت که واشنگتن روند بررسی صلاحیت را برای تیپ ۱۲ نیروهای ویژه آزوف از گارد ملی اوکراین اعمال کرد و «هیچ مدرکی دال بر نقض فاحش حقوق بشر پیدا نکرد».

این سخنگو افزود: «روسیه با انتشار اطلاعات نادرست تلاش می‌کند تا تیپ ۱۲ نیروهای ویژه آزوف از گارد ملی اوکراین را با یک گروه شبه‌نظامی به نام 'گردان آزوف' که در سال ۲۰۱۴ برای دفاع از اوکراین در برابر تهاجم روسیه تشکیل شد یکسان جلوه دهد.»

بر اساس «قانون لِیهی» در آمریکا، که در سال ۱۹۹۷ توسط سناتور وقت پاتریک لیهی تنظیم شد، اگر معلوم شود که یک واحد نظامیِ خارجی مرتکب نقض فاحش حقوق بشر شده است، می‌توان کمک‌های نظامی به آن را قطع کرد.

دولت آمریکا می‌گوید که شکنجه، کشتار غیرقانونی، ناپدید شدن اجباری و تجاوز به عنف از جمله مصادیق این قانون است.

تیپ آزوف در واکنش به تصمیم آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «دروغ‌هایی که رژیم کرملین سال‌هاست در مورد آزوف در غرب منتشر می‌کند، امروز متحمل ضربه‌ای ویرانگر شد.»

«دریافت تسلیحات غربی و آموزش از آمریکا نه فقط توانایی رزمی آزوف را افزایش خواهد داد، بلکه به حفظ جان و سلامت پرسنل این تیپ کمک خواهد کرد.»

یک گردان شبه‌نظامی داوطلبانه به نام آزوف ابتدا در ماه مه سال ۲۰۱۴ برای نبرد با نیروهای تحت حمایت روسیه در منطقه دونباس در شرق اوکراین تشکیل شد. این نیرو در اواخر همان سال، قبل از آنکه به گارد ملی منتقل شود، برای مدت کوتاهی به عنوان یک هنگ جداگانه در وزارت کشور اوکراین گنجانده شد.

گزارش شد که برخی از اعضای گردان اصلی در آن زمان با گروه‌های راست افراطی و ناسیونالیست افراطی ارتباط داشتند - اما شماری از آنها، از جمله اولین فرمانده آن، بعدا این یگان را ترک کردند.

ایالات متحده این هنگ را به دلیل ارتباط ادعایی با راست افراطی از دریافت تسلیحات آمریکایی منع کرد.

در سال ۲۰۱۶، گزارشی از سازمان ملل متحد، هنگ آزوف را به «غارت اموال غیرنظامیان که منجر به آوارگی» در شرق اوکراین شد متهم کرد.

رهبری فعلی تیپ آزوف می‌گوید که اعضای آن هیچ ارتباطی با سازمان‌های راست افراطی یا هر گروه افراطی دیگر ندارند؛ ادعایی که به طور مستقل تأیید نشده است.

جنگجویان آزوف به دلیل ماه‌ها دفاع از شهر جنوبی ماریوپول در مقابل حملات بی‌رحمانه روسیه، از سوی بسیاری در اوکراین قهرمانان ملی تلقی می‌شوند.

بندر آزوف در نهایت در ماه مه ۲۰۲۲ توسط مسکو تصرف شد.

بسیاری از سربازان آزوف همچنان در روسیه اسیر جنگی هستند و این ادعا مطرح شده است آنها در اسارت تحت شکنجه قرار داشته‌اند.