دولت جدید هائیتی تحت فشار اشرار مشغول کار شد

العربیه
در شرایطی که هائیتی با یک بحران عمیق انسانی که توسط باندهای مسلح خلافکار ایجاد شده است دست و پنجه نرم می‌کند، دولت جدید این کشور روز سه‌شنبه وزرای خود را معرفی و آغاز به کار کرد.

به گزارش «رویترز»، کابینه که تقریباً دو هفته پس از انتخاب گری کانی به نخست وزیری اعلام شد، تعداد وزرا را کاهش داد و تمام کسانی که در کابینه آریل هنری، نخست وزیر نامحبوب پیشین خدمت می‌کردند را کنار گذاشت. بسیاری از وزرای جدید به طور کل از خارج از طبقه سیاسی هائیتی انتخاب شده‌اند.

بحران سیاسی و اجتماعی طولانی هائیتی پس از ترور رئیس‌جمهوری این کشور در سال 2021 عمیق‌تر شده است. باندهای مسلح خلافکار کنترل خود را بر کشور گسترش داده و هزاران غیرنظامی را آواره کرده‌اند.

در کابینه جدید، نخست وزیر به عنوان وزیر کشور نیز خدمت خواهد کرد، و کنترل بسیاری از نیروهای امنیتی هائیتی و همچنین جمع‌آوری اطلاعات را بر عهده خواهد گرفت. کانی که یک دهه پیش به مدتی کوتاه نخست وزیر بود، و پس از آن به عنوان یکی از مقامات ارشد آژانس کودکان سازمان ملل متحد «یونیسف» خدمت کرد، اخیرا برای رهبری کشورش بازگشت.

کارلوس هرکول، وکیلی که پیشتر ریاست کانون وکلای پورتوپرنس را بر عهده داشت، و اخیرا نیز عضو شورایی که قرار است راه را برای انتخابات بعدی هائیتی هموار کند شده است، وزارت دادگستری را اداره خواهد کرد. کارلوس وظیفه خطیر بازسازی سیستم قضایی و رهبری پلیس برای نبرد با باندهای قدرتمند را بر عهده خواهد داشت.

به گفته رویترز، دفتر کانی روز سه‌شنبه اعلام کرد که وی با دنیس هانکینز، سفیر ایالات متحده ملاقات کرده است، و با وی درباره حمایت آمریکا از یک نیروی امنیتی که ایجاد آن مدت‌هاست به تعویق افتاده است و قرار است پلیس هائیتی را در مبارزه با باندها تقویت کند، صحبت کرده است.