ورود محصولات سه شرکت چینی دیگر به آمریکا به‌دلیل استفاده از «نیروی کار اجباری اویغور‌» ممنوع شد

صدای امریکا
ایالات متحده سه شرکت چینی دیگر را به‌دلیل استفاده ادعایی از کارگران اقلیت مسلمان اویغور به‌عنوان نیروی کار اجباری، به فهرست ویژه اضافه و واردات محصولات تولیدی آنها را ممنوع اعلام کرد.

تولیدی کفش دانگ‌گوان اویسس، آلومینیم‌سازی ژینژیانگ شنهو، و گروه فرآوری محصولات غذایی شاندونگ میجی، سه شرکت چینی هستند که واردات محصولاتشان به آمریکا ممنوع اعلام شده است.

وزارت امنیت داخلی آمریکا روز سه‌شنبه در اطلاعیه‌ای این خبر را اعلام کرد. این وزارتخانه تاکید کرد که تضمین می‌کند کالاهای ساخته‌شده با نیروی کار اجباری از بازار ایالات متحده دور خواهند ماند.

دولت آمریکا پیش از این نام‌های ده‌ها شرکت دیگر را به‌دلیل مشابه به فهرست «قانون پیشگیری از کار اجباری اویغور»، که واردات محصولات‌‌شان را به ایالات متحده ممنوع می‌کند، اضافه کرده است.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه پیشین ایالات متحده ۳۰ دی ۱۳۹۹ اعلام کرد اقدامات چین علیه اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ در طبقه‌بندی «نسل‌کشی» و «جنایات علیه بشریت» قرار می‌گیرد.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند مسئولان چینی اردوگاه‌های کار اجباری برای اویغور‌ها و سایر گروه‌های اقلیت‌ مسلمان در منطقه سین‌کیانگ در غرب چین برپا کرده اند. پکن این اتهام را قویا رد می‌کند.

سنای آمریکا اواخر تیر ۱۴۰۰ طرح ممنوعیت واردات تولیدات از منطقه سین‌کیانگ را تصویب کرد و اندکی بعد با تصویب آن در مجلس نمایندگان آمریکا، به کاخ سفید ارسال و به قانون تبدیل شد.

کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد شهریور ۱۴۰۱ چین را به نقض جدی حقوق بشر به‌ویژه علیه مسلمانان اویغور متهم کرد. پکن این گزارش را «یک شوخی برنامه‌ریزی شده» نامید.