رئیس دفتر نتانیاهو: گالانت فردی گستاخ است که باید برکنار شود

العربیه
پس از آن که یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل به پیش‌نویس قانون تصویب شده در کنست مبنی بر معافیت یهودیان افراطی ارتدوکس از سربازی اجباری، رای منفی داد، رئیس دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر شامگاه دوشنبه با توصیف گالانت به عنوان «گستاخ»، خواستار برکناری او شد.

«یدیعوت آحارونوت»، سه‌شنبه، 22 خرداد گزارش داد، تزاچی براورمن، رئیس دفتر نتانیاهو، گفته است: «گالانت گستاخ است و باید برکنار شود».

گالانت تنها فردی از ائتلاف دولتی (64 کرسی در کنست) است که به این قانون رای منفی داده است.


63 موافق و 57 مخالف

این اظهارات پس از آن بود که کنست، شامگاه دوشنبه در جلسه عمومی خود به پیش‌نویس قانون معافیت حریدی‌ها از خدمت سربازی، رای مثبت داد به طوری که 63 عضو از مجموع 120 نماینده کنست به نفع این قانون رای دادند و 57 نماینده با ان مخالفت کردند.

به گزارش سایت «والا»، بدین ترتیب کنست می‌تواند امور را از همان نقطه‌ای که قانون در سال 2022 متوقف شد، ادامه دهد، مشروط بر این که این پیش‌نویس متعاقبا برای بررسی به کمیته روابط خارجی و امنیت کنست ارائه شود تا برای تصویب در قرائت دوم و سوم، آماده شود.

تصویب هر قانونی در کنست، مستلزم 3 قرائت است تا به قانون اجرایی تبدیل شود.


اظهار نظر لاپید

از سویی یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون، در اظهار نظری در خصوص رای موافق به احیای قانون خدمت وظیفه، کابینه ائتلافی را مورد انتقاد قرار داد.

لاپید گفت: «این یکی از خفت‌بار ترین لحظات تحقیر کنست اسرائیل است».

رهبر اپوزیسیون اسرائیل افزود: «این دولت فاسد در بحبوحه یک روز دیگر از نبرد سنگین در نوار غزه، قانونی را برای فرار از خدمت نظام وظیفه و مخالفت با آن تصویب می‌کند. این موضوع تماما سیاسی است و ارزش‌ها در آن در حد صفر است».


یک روز پس از استعفای گانتز

رأی گیری کنست، یک روز پس از استعفای بنی گانتز به دلیل اختلاف با نتانیاهو بر سر اهداف استراتژیک مرتبط با جنگ غزه صورت گرفت.

اگرچه گانتز این لایحه را در سال 2022 در دولت قبلی پیشنهاد کرده بود، اما اکنون با این اقدام مخالف است که به گفته او، تناسبی با مشخصات جدید پرسنل مورد نیاز ارتش ندارد.


موضوعی اختلاف برانگیز

پیش‌نویس قانون سربازی اجباری، ورود تدریجی برخی از یهودیان افراطی ارتدوکس به ارتش را به دنبال خواهد داشت که همواره به خدمت سربازی، اعتراض داشته‌اند.

لغو برخی محدودیت‌های اعمال شده برای سربازگیری یهودیان افراطی ارتدوکس در ارتش، طی دهه‌های متوالی، موضوعی بحث برانگیز در اسرائیل بوده که از آغاز جنگ غزه نیز از حساسیت بیشتری برخوردار شده است.