زلزله سیاسی در فرانسه پس از اعلام برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در این کشور

ایران اینترنشنال
به گزارش رویترز، تصمیم شوک‌آور امانوئل مکرون برای منحل کردن پارلمان این کشور و برگزاری انتخابات زودهنگام، ز‌لزله سیاسی در فرانسه به‌راه انداخته و تحلیلگران معتقدند این انتخابات به راست‌گرایان افراطی در این کشور پس از سال‌ها حاشیه‌نشینی، فرصتی واقعی برای کسب قدرت سیاسی می‌دهد.

بنا بر این گزارش، مکرون با «این قمار سیاسی»، ریسک از دست دادن کنترل خود بر سیاست‌های داخلی را پذیرفته و این می‌تواند به تهدیدی جدی برای بی‌اثر کردن ریاست‌جمهوری او در سه سال پایانی آن منجر شود.

اگر در انتخابات زودهنگام، حزب اجتماع ملی اکثریت آرا را به‌دست آورد، دولت به دست آن‌ها خواهد افتاد و مکرون اگرچه همچنان سیاست دفاعی و خارجی را هدایت خواهد کرد، اما قدرت تعیین سیاست‌گذاری داخلی، از سیاست اقتصادی تا امنیت داخلی، را از دست خواهد داد.

فرانسه پیشتر دوره‌هایی از «هم‌زیستی» رییس جمهوری منتخب از یک حزب سیاسی متفاوت از اکثریت پارلمانی که نخست‌وزیری و دولت را در دست می‌گیرند، تجربه کرده است.

در آخرین مورد، از سال ۱۹۹۷تا ۲۰۰۲، ژاک شیراک، رییس‌جمهور راست‌گرا با لیونل ژوسپن، نخست‌وزیر سوسیالیست، کار کرد.

این تصمیم مکرون پس از شکست سنگین حزب رنسانس، حزب متبوع او در انتخابات پارلمان اروپا و در مقابل، آرا بالای حزب راست‌گرای افراطی اجتماع ملی در این انتخابات گرفته شد.

نظرسنجی از رای‌دهندگان فرانسوی هنگام خروج از شعبه‌های اخذ رای نشان داده حزب راست‌گرای «اجتماع ملی» ۳۱/۵ درصد آرا و حزب «رنسانس»، تنها ۱۵/۲ درصد آرا را در انتخابات پارلمان اروپا به خود اختصاص دادند.

مکرون در واکنش به پیشتازی حزب اجتماع ملی در این انتخابات، با اشاره به این‌که این فرصتی مهم برای شفاف‌سازی است، خطاب به مردم فرانسه گفت: «من نگرانی‌هایتان را شنیدم و آن را بدون پاسخ نمی‌گذارم ... فرانسه نیاز به اکثریت واضحی دارد تا در آرامش و با هماهنگی فعالیت کند.»

مکرون در سخنانش با ذکر این‌که نتیجه انتخابات پارلمان اروپا برای دولت او غم‌انگیز است و او نمی‌تواند این نتایج را نادیده بگیرد، خبر داد که دور اول انتخابات پارلمانی در فرانسه روز ۱۰ تیر و دور دوم آن روز ۱۷ تیر برگزار خواهد شد.

به گزارش پولیتیکو تصمیم مکرون برای انحلال پارلمان، طرفداران او را حیرت‌زده کرده است، اما در سوی مقابل، اعضای حزب اجتماع ملی از این تصمیم استقبال کرده‌اند.

اما مخالفان هم بلافاصله واکنش نشان دادند و پس از اعلام انتخابات پارلمانی زودهنگام در فرانسه، چند صد تن از معترضان که پرچم‌های گروه‌های سبز و چپ‌گرا را در دست داشتند برای نشان دادن مخالف خود با راست‌گرایی افراطی در میدان جمهوری پاریس جمع شدند و علیه حزب اجتماع ملی شعار دادند.

مارین لو پن، که به عنوان یکی از شانس‌های اصلی برد در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در سال ۲۰۲۷ شناخته می‌شود، از تصمیم مکرون استقبال کرد.

این چهره مهم راست‌گرای افراطی در فرانسه در تجمعی خطاب به طرفدارانش گفت: «ما آماده به دست گرفتن قدرت هستیم اگر فرانسوی‌ها در انتخابات ملی آینده به ما اعتماد کنند.»

به گزارش رویترز، شماری از ناظران بر این عقیده هستند که هرچند مکرون برگزاری انتخاباتی را اعلام کرده است که ممکن است در آن شکست بخورد، اما هدف اصلی نشان دادن ناکارآمدی یک دولت احتمالی افراطی راست‌گرا در سه سال پیش از انتخابات حساس ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۲۷ است تا از آن‌ها شانس پیروزی در آن انتخابات را بگیرد.

اولیویه بلانچارد، یکی از مقامات سابق صندوق بین‌المللی پول معتقد است مکرون از «یک دست ضعیف» بهترین استفاده را کرده است. او در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «یا ناهماهنگی و بی‌تجربه بودن حزب اجتماع ملی در جریان کارزار انتخاباتی آشکار می‌شود و آن‌ها انتخابات را می‌بازند، یا آن‌ها پیروز می‌شود و دولت را در دست می‌گیرند، اما به سرعت خرابکاری می‌کنند و خود را نشان می‌دهند.»

اما شماری از ناظران هم بر این باور هستند که با توجه به این‌که جمع آرای احزاب جپ و راست میانه که از امانوئل مکرون حمایت می‌کنند از حزب اجتماع ملی بسیار بیشتر است، رییس‌جمهوری فرانسه با اطمینان خاطر خبر انحلال پارلمان و برگزاری انتخابات زودهنگام را اعلام کرد.

رویترز نوشته تصمیم ماکرون یادآور اقدام پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، است که سال گذشته پس از شکست حزبش در انتخابات محلی به دست راست‌گرایان، انتخابات ملی زودهنگام را اعلام کرد.

علاوه بر دو حزب رنسانس و سوسیالیست‌ها که برآورد شده به ترتیب ۱۵ و ۱۴ درصد آرا را به دست آورده‌اند، برآورد شده حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» هم ۸.۳ آٰرا و حزب سبز فرانسه هم ۵.۲ آرا را کسب کرده باشند.

سانچز پس از ماه‌ها چالش با احزاب منطقه‌ای و یک توافق بحث‌برانگیز برای اعطای عفو به جدایی‌طلبان کاتالونیا در نهایت توانست قدرت را حفظ کند.

اما ناظران می‌گویند با توجه به این‌که آرا حزب اجتماع ملی برای پارلمان اروپا نسبت به انتخابات دوره پیش این پارلمان در سال ۲۰۱۹، بیش از ۱۰ درصد افزایش یافته است، احتمالا جریان‌ها و طیف‌های محافظه‌کاری که از سیاست‌های میانه‌روها ناخشوند هستند به حزب اجتماع ملی جذب می‌شوند.

ساعاتی پس از این‌که پیشتازی حزب اجتماع ملی اعلام شد، ماریون مارشال، خواهرزاده مارین لو پن، که یک چهره شناخته شده راست افراطی و عضو حزب فتح دوباره است با اشاره به این‌که «تشکیل یک ائتلاف راست‌گرا بیش از همیشه ضرورت یافته است»، گفت آماده است با خاله‌اش برای بررسی امکان همکاری مشترک ملاقات کند.

رویترز نوشته است به نظر می‌رسد در وضعیت کنونی، در میانه‌روهای حاکم هم، نبرد جانشینی برای جایگزینی مکرون، سرعت می‌گیرد.

به نوشته رویترز، جرالد دارمانین، وزیر فعلی کشور، ادوار فیلیپ، نخست‌وزیر پیشین فرانسه، گابریل آتال، نخست‌وزیر و برونو لومر، وزیر دارایی از جمله چهره‌هایی هستند که مایل هستند در انتخابات سال ۲۰۲۷ که مکرون در آن حق شرکت نخواهد داشت، در گردونه رقابت‌ها باشند.

اما نتایج انتخابات روز یکشنبه برای پارلمان اروپا در فرانسه برای سوسیالیست‌های میانه‌رو این کشور هم نتایج دور از انتظاری به دنبال داشت.

حزب سوسیالیست به رهبری رافائل گلکسمان، که یک چهره معتدل حامی اوکراین است، توانست نزدیک به ۱۴درصد آرای فرانسوی‌ها را کسب کند که بازگشتی امیدوارکننده برای حزبی است که پس از پیروزی مکرون در انتخابات سال ۲۰۱۷، در آستانه حذف از صحنه انتخاباتی فرانسه قرار گرفته بود.