بنی گانتز کناره گیری خود از دولت اضطراری نتانیاهو را اعلام کرد

صدای امریکا
بنی گانتز، روز یکشنبه ۲۰ خرداد استعفای خود را از دولت اضطراری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد.استعفای این وزیر میانه‌روی دولت ائتلافی راست افراطی، در بحبوحه جنگ چند ماهه اسرائيل در غزه صورت می‌گیرد.

به نوشته «تایمز اسرائيل» گانتز، نتانیاهو را به متهم کرد که مانع «پیروزی واقعی» می‌شود.

او گفت «من از نتانیاهو می‌خواهم: یک تاریخ توافق شده برای انتخابات تعیین کند. نگذارید مردم ما چند دسته شوند.»

بینامین نتانیاهو در واکنش به سخنرانی گانتز، در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت اسرائیل در یک جنگ چند جبهه‌ای بر سر موجودیت خود است «در حالی که گانتز هنوز مشغول صحبت کردن است.»

نتیانیاهو نوشت: «بنی، اکنون زمان آن نیست که کارزار را کنار بگذاریم، اکنون زمان متحدکردن نیروها است.»

بنی گانتز، رئیس ائتلاف «وحدت ملی» است.

پیشتر بنی گانتز وزیر کابینه جنگ اسرائیل در یک کنفرانس خبری انتقادی به نخست‌وزیر اسرائیل مهلت داده بود که اگر تا ۱۹ خرداد یک برنامه عملیاتی برای جنگ غزه و اهداف اصلی آن ندهد، از ائتلاف با او خارج خواهد شد.

گانتز این اهداف را شامل بازگرداندن گروگان‌ها به خانه، سرنگونی حکومت حماس و غیرنظامی کردن نوار غزه و به‌دست آوردن کنترل امنیتی اسرائیل بر غزه، ایجاد یک سازوکار حکومتی غیرنظامی بین‌المللی برای غزه، بازگرداندن ساکنان شمال اسارائيل به خانه‌هایشان تا اول سپتامبر و پیشرفت به سوی عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی خواند.

بنی گانتز، فرمانده سابق و محبوب ارتش اسرائيل و یک میانه‌رو به شمار می‌رود از برجسته‌ترین منتقدان نخست‌وزیر بوده است.

او مدت کوتاهی پس از حمله حماس به جنوب اسرائيل در ۱۵ مهر گذشته، در یک نمایش اتحاد به دولت نتانیاهو پیوست. بنی‌ گانتز روابط خوبی نیز با مقامات آمریکایی دارد.