نتانیاهو از بنی گانتز خواست از کابینه جنگ اسرائیل استعفا ندهد

العربیه
در پرتو عملیات ارتش اسرائیل در روز شنبه نوزدهم خرداد که به آزادسازی 4 گروگان اسرائیلی از اردوگاه النصیرات در مرکز نوار غزه انجامید، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل از بنی گانتز، عضو شورای جنگ و از مخالفان دولت خود خواست تا از کابینه جنگ استعفا ندهد.

بنی گانتز، از رهبران مخالفان دولت راست‌گرای ائتلافی نتانیاهو پیش‌تر به‌دلیل نبود استراتژی واضحی برای دوره پس از جنگ در نوار غزه اعلام کرده بود که از کابینه جنگ استعفا خواهد داد.

بنا بر برخی پیش‌بینی‌های رسانه‌ای گانتز قرار بود امروز شنبه طی یک سخنرانی استعفای خود را از کابینه جنگ اعلام کند، اما این تصمیم او در پی اعلام خبر انجام عملیات در النصیرات و آزادسازی تعدادی از گروگان‌ها به زمان دیگری موکول شد.

در همین راستا نتانیاهو در پیامی بر شبکه «ایکس» با اشاره به این‌که اکنون زمان «وحدت و نه چنددستگی» است، از گانتز خواست تا کابینه اضطراری جنگ را ترک نکند.

بنی گانتز پس از صدور بیانیه‌ای مبنی بر به تعویق انداختن سخنرانی‌اش، در واکنش به درخواست نتانیاهو از او برای عدم دادن استعفا، گفت:« ابتدا باید امکان ادامه همکاری با مسئولیت را بررسی کنیم».

به‌رغم اعلام خبر آزادسازی 4 گروگان اسرائیلی شامگاه شنبه 19 خرداد دهها هزار نفر از مخالفان نتانیاهو، در تل‌‌آویو خواستار برکناری دولت وی و تسریع در دست‌یابی به توافقی با حماس برای برقراری آتش‌بس در غزه شدند.

رسانه‌های اسرائیلی نیز شنبه گزارش دادند که نتانیاهو و گالانت پنج‌شنبه بدون اطلاع دادن به بنی گانتز طرح عملیات آزاد‌سازی 4 گروگان‌ از غزه را تصویب کرده‌اند.

بنی گانتز، سیاستمدار میانه‌رو که قرار بود امشب استعفای خود را از دولت اسرائیل، اعلام کند پیش‌تر تا هشتم ژوئن به نتانیاهو مهلت داده بود تا راهبرد مشخصی را برای وضعیت نوار غزه پس از جنگ ارائه دهد.

استعفای گانتز به‌رغم این که تهدیدی فوری برای ائتلاف حاکم به رهبری نتانیاهو که 64 کرسی از مجموع 120 کرسی کنست را در اختیار دارد، محسوب نمی‌شود، اما احتمالا تاثیراتی جدی در جبهه داخلی اسرائیل به‌دنبال خواهد داشت.