کارمندان سامسونگ در کره‌جنوبی برای اولین بار اعتصاب کردند

دویچه وله
بنا بر گزارش‌های منتشر شده، کارکنان شرکت سامسونگ برای نخستین بار در تاریخ ۵۵ ساله این کنسرن در کره‌جنوبی، دست به اعتصاب زده‌اند.

سامسونگ از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان محصولات الکترونیکی در جهان مانند گوشی‌های هوشمند و تراشه‌های کامپیوتری قوی که مورد استفاده هوش مصنوعی قرار می‌گیرد، محسوب می‌شود.

طبق گزارش رسانه‌ها، یکی از سندیکای کارمندی در کره جنوبی (NSEU) از کارگران و کارمندان سامسونگ خواسته است در اعتراض به وضعیت فعلی دستمزدها و نیز به منظور برقراری شرایط کاری بهتر، روز جمعه ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) در سر کار نیایند.

سندیکای "NSEU" نزدیک به ۲۸ هزار عضو دارد. گفته شده است این میزان بیش از یک پنجم کل نیروهای کاری در شرکت سامسونگ را تشکیل می‌دهد.

این اتحادیه با برگزاری اعتصاب مذکور خواستار "افزایش مرخصی سالانه برای کارکنان شرکت سامسونگ به مقدار یک روز در سال" و نیز "پرداخت پاداش‌های شفاف و مرتبط با عملکرد کاری" آنها شده است.

مدیران شرکت سامسونگ پیش‌تر گفته بودند که "به طور صادقانه با سندیکای شرکت گفت‌و‌گوخواهند کرد."

با این حال، مسئولان کنسرن سامسونگ گفته‌اند که برگزاری اعتصاب "هیچ تأثیری بر روند تولید و فعالیت‌های تجاری نخواهد داشت."


جنبه نمادین اعتصاب

گفته شده است که اعتصاب کارمندان شرکت سامسونگ در کره جنوبی بیشتر "جنبه نمادین" دارد.

بر اساس اظهارات برخی از کارشناسان، سامسونگ چندین دهه است که "با موفقیت" در برابر هرگونه اقدام از سوی اتحادیه کارمندان مقاومت کرده است.

به گفته بنیاد "فردریش ابرت" در آلمان، حق اعتصاب در قانون اساسی کره‌ جنوبی ذکر شده، اما با این حال با محدودیت‌های گسترده‌ای روبرو است.

طبق این محدودیت‌‌ها، برگزاری اعتصابات در کره‌ جنوبی فقط زمانی مجاز است که مربوط به شرایط کاری مانند دستمزد، مزایای اجتماعی و ساعات کار باشد.