زنان ایسلندی و از جمله نخست‌وزیر برای برابری جنسیتی بیشتر دست به اعتصاب می‌زنند

رادیوفردا
اتحادیه‌های کارگری ایسلند خبر دادند که ده‌ها هزار زن ایسلندی، از جمله نخست‌وزیر این کشور، از روز سه‌شنبه دوم آبان، در اعتراض به نابرابری جنسیتی در این کشور دست به اعتصاب خواهند زد.

ایسلند به عنوان یکی از مترقی‌ترین کشورهای جهان از نظر برابری جنسیتی شناخته می‌شود و ۱۴ سال پیاپی در صدر جدول شاخص شکاف جنسیتی مجمع جهانی اقتصاد قرار گرفته است.

اما به گزارش خبرگزاری رویترز، بر اساس آمار دولت ایسلند، در برخی از صنایع و حرفه‌ها، زنان حداقل ۲۰ درصد کمتر از مردان ایسلندی درآمد دارند و مطالعه‌‌ای نیز در دانشگاه ایسلند نشان داد که چهل درصد از زنان ایسلندی در طول زندگی خود تجربه خشونت از سوی مردان و خشونت جنسی دارند.

فرییا استاین‌گریمزدوتیر، سازمان‌دهنده این اعتصاب به رویترز گفت که ایسلند را «بهشت برابری» نامیده‌اند «اما این‌گونه نیست. او افزود که «حرفه‌هایی که اکثریت شاغلان آن زن هستند، مانند خدمات مراقبت‌های بهداشتی و مراقبت از کودکان هنوز کم‌ارزش به‌حساب می‌آیند و دستمزد آنها بسیار پایین است.»

کاترین یاکوبس‌دوتیر، نخست‌وزیر ایسلند نیز به رسانه‌های این کشور گفته است که قصد دارد در اعتصاب شرکت کند و سر کار نیاید.

سازمان‌دهندگان این اعتصاب از مردان خواسته‌اند تا با «بر عهده گرفتن مسئولیت‌های اضافی» در خانه و محل کار، حمایت خود را از زنان اعتصاب‌کننده نشان داده و به آنها امکان اعتصاب بدهند.

این هفتمین بار است که زنان در ایسلند برای برابری جنسیتی دست به اعتصاب می‌زنند. اولین اعتصاب در ۲۴ اکتبر ۱۹۷۵ صورت گرفت.