تشکیل یک پرونده جدید کیفری علیه هانتر بایدن

بی بی سی
دادستان‌ها در آمریکا اتهاماتی مالیاتی را علیه هانتر بایدن تسلیم دادگاه کرده‌اند که دومین پرونده کیفری علیه پسر رئیس جمهور آمریکاست.

براساس ادعانامه تازه او «در یک نقشه چهار ساله برای نپرداختن حداقل ۱.۴ میلیون دلار مالیات فدرال دست داشت، مالیاتی که براساس ارزیابی خود از ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ بدهکار بود.»

نه مورد اتهام شامل کوتاهی در تنظیم برگه‌های مالیاتی و پرداخت مالیات، برگه مالیاتی کذب و طفره از ارزیابی است.

هانتر بایدن در ماه سپتامبر هم در ایالت دلوور با اتهامات فدرال سلاح گرم - قوانین مربوط به داشتن، حمل یا قاچاق سلاح - روبرو شده بود.

پسر ۵۳ ساله جو بایدن در برابر آن اتهام اعلام بی‌گناهی کرده است.
کاخ سفید هنوز در مورد این اتهامات اظهار نظر نکرده است. این پرونده درحالی تنظیم می‌شود که جمهوری‌خواهان معاملات کاری هانتر بایدن را در کانون تحقیقات استیضاح علیه جو بایدن قرار داده‌اند. آقای بایدن سال بعد با انتخابات روبروست.

اتهاماتی که هانتر بایدن با آن روبروست حداکثر ۱۷ سال مجازات زندان دارد.

دیوید وایس، بازرس ویژه وزارت دادگستری آمریکا، از سال ۲۰۱۹ مشغول تحقیق درباره جرایم ادعایی هانتر بایدن بوده است.

دادستان‌های فدرال ادعا می‌کنند که هانتر بایدن «به جای پرداخت صورت حساب‌های مالیاتی، میلیون‌ها دلار را صرف یک سبک زندگی مجلل کرد.»

دادستان‌ها دریافتند که او پول خود را به جای پرداخت مالیات «صرف مواد مخدر، اسکورت (اصطلاحی که می‌تواند شامل کارگران جنسی باشد)، دوست دخترها، هتل‌های مجلل و املاک اجاره‌ای، خودروهای عجیب، پوشاک و سایر اقلام با ماهیت شخصی کرد.»

ادعانامه تازه می‌گوید که پسر رئیس جمهور بین سال‌های ۲۰۱۶ و اواسط اکتبر ۲۰۲۰ «به طور انفرادی بیش از ۷ میلیون دلار درآمد خالص» داشت اما «عمدا از پرداخت به موقع مالیات سال‌های ۲۰۱۶، ۲۰۱۷، ۲۰۱۸، و ۲۰۱۹ خودداری کرد که علیرغم داشتن دسترسی به وجوه مالی برای پراخت بخشی یا همه این مالیات بود.»

نموداری که در ادعانامه گنجانده شده نشان می‌دهد که هانتر بایدن پول خود را صرف چه چیزهایی کرده است.

بر اساس برگه اتهام، بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹، او بیش از ۱۸۸ هزار دلار برای «سرگرمی‌های مخصوص بزرگسالان» و بیش از ۶۸۳ هزار دلار برای «پرداخت‌ پول به زنان مختلف» هزینه کرده است.

دادستان‌ها ادعا می‌کنند که هانتر بایدن «در سال ۲۰۱۸ همچنان درآمدی عالی داشت و دیوانه‌وار پول خرج کرد.»

در کیفرخواست آمده است که هرچه درآمد او بیشتر می‌شد، بیشتر خرج می‌کرد.

در سال ۲۰۱۸، متهم بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار از جمله صدها هزار دلار برای برداشت نقدی، حدود ۳۸۳ هزار دلار برای پرداخت به زنان و ۱۵۱ هزار دلار برای پوشاک هزینه کرده است.

او در هتل‌های گران‌قیمت مختلف اقامت می‌کرد و ادعا می‌شود ۱۰ هزار دلار «برای خرید عضویت در یک باشگاه جنسی» خرج کرده است.
دادستان‌ها در طول کیفرخواست خاطرنشان کردند که او «وجوه کافی در دسترس داشت... تا برخی یا همه مالیات‌های معوقه خود را در زمان مقرر پرداخت کند»، اما تصمیم گرفت چنین نکند.

ادعا می‌شود که هانتر بایدن اغلب هزینه‌های شخصی خود را برای ندادن مالیات به عنوان هزینه‌ کاری ثبت می‌کرد، مثل وقتی که در آوریل ۲۰۱۸ که برای اولین بار به کالیفرنیا نقل مکان کرد یک لامبورگینی کرایه کرد تا پورشه‌اش از ساحل شرقی برسد.

متهم همچنین از خط اعتباری تجاری خود برای پرداخت اجاره بهای دخترش در شهر نیویورک، حدود ۱۹ هزار و۵۳۵ دلار و پرداخت به یک وب سایت پورنوگرافی آنلاین - حدود ۲۷ هزار و ۳۱۶ دلار - استفاده کرد.

در کیفرخواست آمده است که متهم همچنین در سال ۲۰۱۸ ادعای سفرهای تجاری گسترده داشته است، در حالی که چنین نبود.

در این سند همچنین به کسی اشاره می‌شود که پس از ورود به یک رابطه عاشقانه با متهم، شکایتی را درباره اینکه او پدر بچه است طرح کرده بود.

دادستانی ادعا می‌کند که هانتر بایدن مدت کوتاهی پس از نقل مکان این فرد به آرکانزاس در حالی که از او باردار بود، در لیست پرداخت حقوق قرار داد درحالی که او برای هانتر بایدن کار نمی‌کرد. از این فرد با عنوان «شخص ۱» نام برده شده است.

به گفته دادستانی «شخص ۱» ۲۲ هزار و ۵۰۰ دلار دستمزد دریافت کرد که هانتر بایدن به دروغ آن را به عنوان هزینه کاری ثبت کرد.

در حالی که نام شخص ۱ در کیفرخواست ذکر نشده، گمان می‌رود که او لاندن رابرتس، یک رقصنده استریپ تیز باشد که مادر دختر اذعان نشده هانتر است.

در برگه اتهامات همچنین آمده است که هانتر بایدن به هیئت مدیره «بوریسما هولدینگز لیمیتد»، یک شرکت صنعتی اوکراینی، پیوسته بود که موافقت کرد سالانه حدود یک میلیون دلار به او بپردازد.

در اوایل سال جاری انتظار می‌رفت که هانتر بایدن در توافقی با دادستان‌ها به اتهامات مالیاتی در حد تخلف اعتراف کند.

اما این توافق پس از آنکه یک قاضی آن را «غیرعادی» خواند از هم پاشید. جمهوری‌خواهان در کنگره بعدا آن را به عنوان یک «معامله شیرین» محکوم کردند.

کمیته نظارتی مجلس نمایندگان در حال حاضر تحقیقات استیضاح علیه رئیس جمهور جو بایدن را دنبال می‌کند و مدعی است که او در نقشه‌ای برای اعمال نفوذ به نفع پسرش دست داشته است.

جمهوری‌خواهان در این هیات اظهارنامه‌های بانکی ارائه کرده‌اند که می‌گویند ثابت می‌کند انکار جو بایدن در مورد منفعت بردن از معاملات تجاری پسرش دروغ بوده است. کاخ سفید گفته که کل این تحقیقات بر دروغ بنا شده است.