شرکت چینی تولید نفت در افغانستان را چهار برابر کرد

رادیو فردا
شرکت «نفت و گاز آسیای مرکزی در سین‌کیانگ» چین با حفر ۱۰ چاه جدید، تولید نفت در منطقه سرپل، واقع در شمال افغانستان را چهار برابر کرد.

همایون افغان، سخنگوی وزارت معادن و نفت افغانستان، به خبرگزاری بلومبرگ گفته است تولید روزانه نفت از این میدان به پنج هزار بشکه رسیده است.

شرکت «نفت و گاز آسیای مرکزی در سین‌کیانگ» چین می‌گوید حفاری‌ها در این میدان و اکتشاف و توسعه میادین جدید را ادامه خواهد داد. بر اساس قراردادی که ژانویه سال ۲۰۲۳ امضا شد، این شرکت چینی می‌باید امسال ۱۵۰ میلیون دلار و طی سه سال در مجموع ۵۴۰ میلیون دلار برای اکتشاف و تولید نفت در افغانستان سرمایه‌گذاری کند.

با توسعه این پروژه‌ها، حکومت طالبان سالانه ۵۰۰ میلیون دلار درآمد خواهد داشت.

ذخایر نفت افغانستان حدود ۱۵۰ میلیون بشکه برآورد می‌شود، اما به خاطر عدم توسعه آنها، این کشور تقریبا به طور کامل به واردات محصولات نفتی وابسته است و سالانه بیش از یک میلیارد دلار صرف واردات این محصولات می‌کند.

تولید روزانه پنج هزار بشکه نفت از میدان قشقری معادل ۱۰ درصد از مصرف نفت و محصولات نفتی افغانستان است.

به رغم اینکه دولت پکن مانند دیگر اعضای جامعه جهانی، حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته، اما از زمان روی کار آمدن این گروه افراطی اسلامی در افغانستان، قراردادهای زیادی در زمینه توسعه میادین نفتی و معادن فلزات این کشور امضا کرده است.

افغانستان ذخایر نفت و گاز محدودی دارد، اما طبق برآوردها، ارزش ذخایر معادن این کشور، خصوصا مس، طلا، سنگ‌های قیمتی و کم‌یاب، بین یک تا سه تریلیون دلار است.

روابط طالبان و چین تنها منحصر به میادین نفتی و معادن افغانستان نیست.

آمارهای گمرکی چین نشان می‌دهد در ۱۰ ماه سال ۲۰۲۳ نسبت به دور مشابه پارسال صادراتش به افغانستان تقریبا ۲.۵ برابر شده و از یک میلیارد دلار فراتر رفته است.

صادرات افغانستان به چین نیز با رشدی ۱۳۰ درصدی به ۴۳ میلیون دلار رسیده است.