آمریکا: عملیات اسرائیل در جنوب غزه هدفمندتر است، اما برای قضاوت نهائی زود است

صدای آمریکا
آمریکا معتقد است که عملیات جاری در جنوب نوار غزه، در مقایسه با عملیات ماه گذشتهٔ اسرائیل در بخش شمالی، هدفمندتر انجام می‌شود. با این حال، متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در یک کنفرانس خبری در روز دوشنبه ۱۳ آذر تأکید کرد که هنوز زمان مناسبی برای قضاوت نهائی نیست.

مقامات ارشد آمریکا در تماس با همتایان اسرائیلی تأکید داشتند که باید تل آویو دقت بیشتری داشته باشد تا تلفات غیرنظامیان به حداقل برسد. این یکی از پیامهای آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، در سومین سفرش به اسرائيل بود.

در این سفر بلینکن اسرائیل نقشه‌ای به او ارائه کرد که نشان میداد غیرنظامیان مشخصاً در کجا می توانند در امان باشند. پیش از عملیات در بخش شمالی اسرائیل به ساکنان صرفاً گفته بود از شهر خارج شوند.

به گفته میلر طرح اسرائيل با جزئیات محله‌ها و ساختمانهای امن در وسط نوار غزه، جنوب و شهر رفح را بعنوان محلهای امن مشخص نشان می‌دهد. برخی از ساختمانهای امن متعلق به سازمان ملل هستند. قرار است در چنین مکانهایی غیرنظامیان از آسیب حملات در امان باشند اما به گفتهٔ سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این مکانها مشکلات خود را دارند از جمله کمبود امکانات و مواد غذایی.

با اذعان به این که هر جنگی تلفاتی در بر خواهد داشت، میلر گفت دولت آمریکا شواهدی ندیده که نشان دهد اسرائيل غیرنظامیان را بطور عمد نشانه می‌گیرد.

درباره گفته‌های دولت اسرائیل که تجاوز جنسی یکی از سلاحهای حماس علیه اسرائیلیها بوده میلر گفت بلینکن و هیئت همراه به تفصیل در جریان چندین تحقیق بعمل آمده دولت اسرائیل قرار گرفته‌اند.

پس از حمله تروریستی ۱۵ مهر اعضای حماس و دیگر شبه‌نظامیان فلسطینی به جنوب اسرائیل و کشتن حدود ۱۲۰۰ نفر، اسرائيل با هدف نابودی حماس به باریکه غزه یورش برد. حماس در فهرست تروریستی کشورهای مختلف، از جمله ایالات متحده، قرار دارد