زنان افغان گردهمایی طالبان در بامیان را بر هم زدند

رادیو فردا
شماری از زنان افغان در جریان یک گردهمایی سازماندهی‌شده از سوی گروه طالبان در بامیان، پلاکاردهای متعلق به این گروه را پاره کردند.

به گزارش رادیو آزادی، گروه طالبان این گردهمایی را به هدف «رها ساختن پول‌های فریز شده» افغانستان، تحت عنوان «حمایت مردم بامیان از طالبان» برگزار کرده بود.

این نخستین‌بار است که یک گردهمایی سازماندهی‌شده از سوی طالبان در یک ولایت توسط زنان مختل می‌شود.

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، چند زن افغان روی صحنه رفته و در حالی که همراه با زنان دیگری در سالن، شعارهایی علیه طالبان سر می‌دهند، شعارنوشته‌ها و پلاکاردهای موجود در صحنه در حمایت از این گروه را پاره می‌کنند.

این نوار تصویری که به روزنامه ۸صبح فرستاده شده، دختران دانشجو در تالار دانشگاه بامیان را نشان می‌دهد که بنر طالبان را پاره می‌کنند. pic.twitter.com/8B30eBioHi
— Hasht e Subh Daily (@HashteSubhDaily) April 4, 2022

زنان در بامیان در حالی این گردهمایی را برهم زدند که طالبان محدودیت‌ها در زمینه کار و آموزش زنان و دختران را افزایش داده و با وجود فشارهای داخلی و بین‌المللی، این محدودیت‌ها را رفع نکرده است.

از جمله وزارت معارف حکومت طالبان، هفت ماه پس از به قدرت رسیدن، سوم فروردین که پیش‌تر روز بازگشایی مدارس دخترانه اعلام شده بود، تمام مدارس دخترانه را تا اطلاع ثانوی تعطیل کرد.

پیش از این چندین‌بار زنان در کابل با برگزاری تظاهراتی، محدودیت‌های وضع شده از سوی طالبان در زمینه آموزش زنان و دختران را محکوم کرده بودند.