بانک جهانی چهار پروژه خود را در افغانستان به خاطر ممنوعیت تحصیل دختران تعلیق کرد

رادیوفردا
بانک جهانی در واکنش به تصمیم حکومت طالبان برای ممنوعیت تحصیل دختران اعلام کرد که اجرای چهار پروژه خود در افغانستان به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار را به حالت تعلیق درآورده است.

این پروژه‌ها در حوزه‌های کشاورزی، آموزش، بهداشت و معیشت است و قرار بود که سازمان‌های زیر نظر سازمان ملل متحد آنها را در افغانستان اجرایی کنند.

بودجه این پروژه‌ها نیز توسط صندوق امانی بازسازی افغانستان تامین می‌شود اما بانک جهانی تاکید داشته که فعالیت‌های این صندوق باید در جهت دسترسی زنان و دختران افغانستان به خدمات عمومی و برابری آنها با مردان باشد.

بانک جهانی با اشاره به تصمیم اخیر حکومت طالبان در ممانعت از بازگشت دختران به مدرسه اضافه کرده که چهار پروژه یاد شده تنها در صورتی که این بانک و شرکای بین‌المللی آن اطمینان حاصل کنند اهداف پروژه‌ها حاصل خواهد شد، اجرایی می‌شود.

پیش از این نیز ایالات متحده به دلیلی مشابه نشست‌های برنامه‌ریزی‌شده خود با نمایندگان طالبان در دوحه را لغو کرده بود.

وزارت معارف حکومت طالبان هفته گذشته و در روز بازگشایی مدارس دخترانه اعلام کرد که تمام مدارس دخترانه تا اطلاع ثانوی بسته خواهد بود.

این وزارتخانه دلیل تصمیم خود را نبود «لباس مکتب» مناسب عنوان کرد و گفت: «هرگاه مطابق شریعت، رسم و رواج و فرهنگ افغانی لباس مکتب طراحی شود، آن گاه بر اساس حکم رهبری طالبان مکاتب دخترانه آغاز خواهد شد.»