حذف مجسمه یک زن در گرگان به دلیل "بدحجابی"

دویچه وله
رئیس شورای شهر گرگان می‌گوید، مجسمه یک زن پس از "افزایش گلایه رسانه‌ها و شهروندان" برداشته شد و قرار است بعد از پاره‌ای اصلاحات بار دیگر نصب شود. "بلند نبودن شلوار و مشخص بودن ساق پای" این مجسمه باعث برداشتنش شد.

صفرعلی پایین‌محلی، رئیس شورای شهر گرگان می‌گوید، "اعتراض رسانه‌های گرگان و شهروندان" باعث برداشتن یک مجسمه زن در اثری مفهومی با نام "تن‌ها با هم" شده است.

در برخی رسانه‌ها نوشته شده که شکایات، "بلند نبودن شلوار و مشخص بودن ساق پای" این مجسمه را هدف قرار داده است.

پایین‌محلی گفته است که این مجسمه بعد از "انجام برخی اصلاحات ... به‌زودی با اعمال تغییرات بار دیگر نصب خواهد شد."

در چند روز گذشته برداشته شدن این مجسمه در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شدە و حاشیەهای زیادی بە دنبال داشتە است.

طبق گزارش رسانه‌های محلی، این اثر مفهومی خانواده‌ای را نشان می‌دهد که علیرغم کنار هم نشستن بر روی نیمکت توجه‌شان نه به یکدیگر، بلکه به تلفن‌های همراهشان جلب شدە است.

اما آن‌طور کە این رسانه‌ها می‌گویند، نوع پوشش و "حجاب" مجسمه زن مورد انتقاد گروهی از شهروندان گرگان قرار گرفته و این مجسمه را مروج "بدحجابی" دانستەاند.

در واکنش، روح‌الله حسینی، مدیرکل امور اجتماعی استانداری گلستان در حساب توئیتری خود نوشته است: «الحمدالله با ورود دادستانی انقلابی مرکز استان، مطالبه به‌حق شما قلع و قمع گردید.»

در روزهای گذشتە چند رسانه استانی کە گفتە می‌شود وابسته به سپاه پاسداران هستند، نوع پوشش این مجسمە را "نامتناسب با فرهنگ دارالمومنین" خواندند.

آن‌ها بە دلیل "بلند نبودن شلوار و مشخص بودن ساق پا" از مقامات استان گلستان خواستند کە اقدام بە جمع‌آوری این مجسمه کنند.

برداشتن این مجسمە مخالفان زیادی هم داشتە است. برخی اقدام مسئولان گرگان را با برداشتن مجسمه "مادر" توسط طالبان از مقابل دانشکده هنر کابل مقایسە کردەاند.