شماری از زنان در کابل با مطالبه مشارکت زنان در دولت تجمع کردند

رادیوفردا
شماری از زنان روز سه‌شنبه، ۲۱ دی، در کابل با مطالبه مشارکت زنان افغانستان در تصمیم‌گیری‌های سیاسی تجمع کردند.

بر اساس فیلمی که خبرگزاری آماج‌نیوز منتشر کرده‌است، تجمع‌کنندگان گفتند که دولت بدون زن را پذیرفتنی نمی‌دانند.

بر اساس این گزارش، زنان تجمع‌کننده به محدودیت‌های اعمال شده از سوی طالبان اعتراض کردند و گفتند که دولت تک‌جنسیتی، قابل قبول نیست.

پیش از این نیز تجمع‌هایی از سوی زنان و دختران در چند شهر افغانستان برگزار شده است.

زنان معترض در کابل: ما مشارکت سیاسی می‌خواهیم؛ کابینه بدون زن قابل قبول نیستشماری از بانوان در کابل بار دیگر در برابر وضع محدودیت از سوی طالبان اعتراض نموده و خواهان مشارکت سیاسی در حکومت شدند. آنها می‌گویند که کابینه تک‌جنسیتی قابل قبول نیست.#آماج_نیوز pic.twitter.com/icWr4cWCO0
— Aamaj News (@aamajnews24) January 11, 2022

از زمان روی کار آمدن طالبان در افغانستان در تابستان سال جاری، گزارش‌های بسیاری در مورد محدود شدن حقوق زنان و دختران در این کشور انتشار یافته است. این موضوع، انتقاد سازمان‌های حقوق بشری و جامعه جهانی را به همراه داشته است.

روز سه‌شنبه همچنین خبر رسید که پلیس مذهبی طالبان بنرهایی را در کابل نصب کرده است که به زنان دستور می‌دهد تا حجاب اسلامی داشته باشند.

این پوسترها زنی را با بُرقع رایج در مناطق غربی افغانستان و زنی دیگر را با چادر مشکی که معمولاً در ایران می‌پوشند، نشان می‌دهد.

به گزارش رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد، نصب این پوسترها «واکنش خشمگینانه» زنان افغان را برانگیخته است و در همین حال، برخی می‌گویند چادر سیاه جزئی از فرهنگ افغانستان نیست.