طالبان سفر زنان بیش از ۷۲ کیلومتر را ممنوع کرد

جماران
به نقل از خبرگزاری فرانسه، حکومت طالبان امروز یکشنبه اعلام کرد که زنانی که قصد دارد برای مسافتی بیش از 72کیلومتر سفر کنند باید یکی از نزدیکان مرد با آنها همراه شود.

مقامات طالبان روز یکشنبه گفتند زنانی که قصد سفرهای طولانی را دارند نباید خدمات حمل و نقل دریافت کنند مگر آنکه یکی از اقوام مرد آنها را همراهی کند.

در این دستورالعمل که از سوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر صادر شده، همچنین از تمامی دارندگان وسایل نقلیه خواسته شده است تا خدمات خود را تنها برای زنان دارای حجاب ارائه دهند.

«صادق عاکف مهاجر» سخنگوی این وزارتخانه روز یکشنبه به خبرگزاری فرانسه گفت: «به زنانی که بیش از 45 مایل (72 کیلومتر) سفر می‌کنند، در صورتی که یکی از اعضای نزدیک خانواده آنها همراهشان نباشد، نباید اجازه استفاده از وسایل نقلیه داده شود.»

این دستورالعمل که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، هفته‌ها پس از آن ارائه می‌شود که طالبان از کانال‌های تلویزیونی افغانستان خواسته بود تا نمایش درام‌ها و سریال‌ها را با حضور بازیگران زن متوقف کنند.

این وزارتخانه همچنین از زنان روزنامه‌نگار فعال در تلویزیون خواسته بود در حین ارائه گزارش و خبر، حجاب داشته باشند.

در بخشنامه این وزارتخانه همچنین از مردم خواسته شده است که از پخش موسیقی در خودروهایشان خودداری کنند.

طالبان از زمان به دست گرفتن قدرت در ماه اوت، علیرغم وعده حکومت ملایم‌تر در مقایسه با اولین دوره قدرت خود در دهه 1990، محدودیت‌های مختلفی را بر زنان و دختران اعمال کرده اند.

در چندین ولایت، مقامات محلی طالبان متقاعد شده اند تا مدارس را بازگشایی کنند اما هنوز بسیاری از دختران از تحصیلات متوسطه محروم هستند.