طالبان پخش برنامه‌های تلویزیونی با حضور زنان را ممنوع کرد

رادیوفردا
طالبان بر اساس یک دستورالعمل جدید، پخش برنامه‌هایی که در آن‌ها زنان حضور دارند را در شبکه‌های تلویزیونی افغانستان ممنوع اعلام کرد.

به گزارش بخش افغانستان رادیو آزاد اروپا، وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» طالبان در دستورالعمل هشت ماده‌ای جدیدی با عنوان «رهنمودهای دینی» که روز یک‌شنبه،‌۳۰ آبان منتشر کرده، آخرین محدودیت‌های زندگی تحت طالبان از جمله شرایط حضور زنان در برنامه‌های تلویزیونی را اعلام کرده است.

بنابراین دستورالعمل علاوه بر توقف نمایش درام‌هایی که بازیگران آن‌ها زن هستند در شبکه‌های تلویزیونی افغانستان، خبرنگاران زن تلویزیون نیز ملزم به رعایت حجاب اسلامی هستند و مردان نیز برای حضور در برنامه‌های مختلف تلویزیون باید لباس مناسب بر اساس استانداردهای گروه اسلامی به‌تن داشته باشند.

بر اساس سایر مواد دستورالعمل جدید، شبکه‌های مختلف تلویزیون افغانستان حق ندارند که فیلم‌ها، کمدی‌ها یا برنامه‌های سرگرم‌کننده‌ای را که حاوی محتوای «توهین» یا «تحقیر» به افراد یا خلاف اصول تفسیر این گروه از قوانین اسلامی و فرهنگ افغانستان است را پخش کنند.

هم‌چنین پخش هرگونه فیلم یا برنامه‌ای که پیامبر اسلام یا دیگر شخصیت‌های مورد احترام مسلمانان را نشان می‌دهد نیز بر اساس این دستورالعمل ممنوع شده است.

در پی روی کار آمدن طالبان در افغانستان از اواخر مرداد امسال قوانین سختگیرانه‌ و محدودکننده‌ای به‌ویژه برای زنان وضع شده که از آن جمله می‌توان به تعیین پوشش و نحوه حضور زنان در اماکن عمومی، منع تحصیل دختران و محدودیت‌های فزاینده در اشتغال آن‌ها اشاره کرد.