ابراز نگرانی سازمان ملل و آمریکا از وضعیت تنیس‌باز "گمشده" در چین

رادیوفردا
سازمان ملل و ایالات متحده روز جمعه از وضعیت نامشخص پِنگ شوآیی، تنیس‌باز زن چینی، که گفته می‌شود «گم شده» است ابراز نگرانی شدید کردند.

پنگ شوآیی، قهرمان تنیس دونفره جهان، نزدیک به سه هفته پیش در یک شبکه اجتماعی چینی یکی از مقامات عالی‌رتبه حزب کمونیست چین را به تعرض جنسی و تجاوز متهم کرد.

در حالی که مقامات حکومتی در چین هنوز هیچ واکنشی به این اتهام از سوی او نداشته‌اند، نوشته خانم پنگ در این شبکه بلافاصله حذف شد و حرف زدن و نوشتن از او در فضای مجازی چین در هفته‌های گذشته غیرممکن شده است.

در همین حال کسی هم از این تنیس‌باز هیچ خبری ندارد،‌ مسئله‌ای که باعث شده در روزهای گذشته ستارگان دنیای تنیس جهان از جمله سرنا ویلیامز و نوواک جوکوویچ به آن واکنش نشان داده و ابراز نگرانی کنند.

more Chinese state journalists emboldened to claim Peng Shuai is safe from secondhand photos released by state media. these tweets (with one even misidentifying a cat as a dog) would only amplify external concerns & the system’s nothing-to-see-here brazenness. pic.twitter.com/fOOq3wu13R
— Sarah Zheng (@_szheng) November 20, 2021

انجمن تنیس زنان جهان نیز هفته گذشته تهدید کرد که در صورت بی‌خبر ماندن از خانم پنگ شوآیی دیگر مسابقه‌ای در کشور چین برگزار نخواهد کرد.

شاید همین واکنش‌ها باعث شده است که، به گزارش خبرگزاری رویترز، سردبیر یک روزنامه چینی نزدیک به حکومت بامداد شنبه خبر از پیدا شدن عن‌قریب او بدهد.

سردبیر روزنامه گلوبال تایمز روز شنبه در توییتی نوشت که این تنیس‌باز «آزادانه» در خانه خود مانده و «به‌زودی» در انظار ظاهر خواهد شد.

این نخستین بار نیست که فردی از میان هنرمندان، سلبریتی‌ها و ورزشکاران چینی در پی یک انتقاد یا افشای مسئله‌ای حساس «ناپدید» شده و بعد دوباره در انظار ظاهر شده است.