بربل باس؛ سومین سیاستمدار زن در مقام ریاست پارلمان آلمان

دویچه وله
نمایندگان بوندستاگ یا پارلمان آلمان برای سومین بار در تاریخ این نهاد، یک سیاستمدار سوسیال دمکرات را برای ریاست انتخاب کردند. باس حالا طوری که خودش گفته، «در زمان درستی» به ریاست پارلمان برگزیده شده است.

خانم باس توانست ۵۷۶ رای از مجموع ۷۲۴ رای پارلمان را کسب کند و با اکثریت قاطع آرا، از حزب سوسیال دموکرات بر کرسی ریاست پارلمان بنشیند. او سومین زن در تاریخ آلمان است که توانسته ریاست این نهاد قانون‌گذاری را به دست آورد. ۹۰ نماینده به خانم باس رای مخالف و ۵۸ نفر دیگر نیز رای ممتنع دادند.

باس در سخنرانی آغازین خود گفت:‌«خودم هیچ تلاشی نکردم اما در زمان درست و مناسب جواب مثبت دادم». او انتخابش را به عنوان رئیس پارلمان، نقطه عطفی می‌داند. باس از سال ۱۹۴۹ تاکنون، سومین زنی است که ریاست پارلمان آلمان را به عهده می‌گیرد.

او گفت که مفتخر است که به عنوان رئیس پارلمان انتخاب شده و قول داد که رئیس همه اعضای پارلمان باشد.

باس از ولفگنگ شویبله، رئیس پیشین پارلمان تشکر کرد و گفت:‌«شما برای دمکراسی پارلمانی کارهای زیادی انجام داده‌اید». او همچنان یاد توماس اوپرمن، معاون رئیس پارلمان از حزب سوسیال دموکرات را که سال گذشته درگذشت، گرامی داشت و او را «عضو پرشور پارلمان» خواند.

او گفت که از اعضای پارلمان انتظار دارد تا با او با احترام رفتار کنند. او گفت: «وظیفه تک تک اعضای پارلمان است که کرامت پارلمان آلمان را به نمایش بگذارند».

رئیس جدید پارلمان خواست شویبله را مبنی بر ایجاد اصلاحات در قانون انتخابات تکرار کرد و گفت که از جناح‌های پارلمانی می‌خواهد تا اصلاح قانون انتخابات را در برنامه کار خود بگنجانند.