کارمندان زن "تلویزیون انعکاس" به دلیل تهدیدات امنیتی خانه‌نشین شدند

بی بی سی
پنج روز پس از کشته شدن سه کارمند زن 'تلویزیون خصوصی انعکاس' در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان، مسئولان این رسانه‌ اعلام کرد که پس از این و "تا بهتر شدن وضعیت امنیتی"، کارمندان زن در این رسانه کار نخواهند کرد.

آن‌ها به کارمندان زن این رسانه توصیه کرده‌اند تا بهتر شدن وضعیت امنیتی، در خانه بمانند.

زلمی لطیف، رئیس تلویزیون انعکاس، در گفتگو با بی بی سی دلیل این تصمیم را کشته شدن کارمندان این رسانه و همچنین وجود تهدیدات جدی علیه خبرنگاران زن در این ولایت عنوان کرد.

به تاریخ دوم مارس سه کارمند زن تلویزیون انعکاس در تیراندازی افراد مسلح ناشناس در شهر جلال آباد کشته شدند. این سه زن، کارمندان بخش دوبله این تلویزیون بودند و در راه بازگشت از دفتر به خانه هدف حمله قرار گرفتند.

قتل این زنان با واکنش‌های زیادی روبرو شد و همچنین نگرانی‌ها را در میان روزنامه‌نگاران و رسانه‌ها بیشتر کرد. رئیس تلویزیون انعکاس گفت تا زمانی که درباره امنیت کارمندان این رسانه اطمینان داده نشود، آن‌ها دیگر کارمند زن استخدام نخواهد کرد.

او می‌گوید که این تصمیم از روی ناگزیری اتخاذ شده و نبود زنان چالش بزرگی برای این تلویزیون و در کل برای سایر رسانه‌های تصویری است و بخش از کار را متاثر خواهد کرد.

دو و نیم ماه پیش نیز در ۱۰ دسامبر ۲۰۲۰، ملاله میوند، گوینده تلویزیون انعکاس زمانی که به طرف دفتر کار خود می‌رفت، از سوی افراد مسلح ناشناس به ضرب گلوله کشته شد.

مسئولیت ترور سه کارمند زن تلویزیون انعکاس را فرد و یا گروهی بر عهده نگرفته اما گروه داعش شاخه خراسان مسئولیت قتل ملاله میوند را برعهده گرفته بود.

نی، نهاد حمایت از رسانه‌های آزاد افغانستان، تصمیم تازه‌ای مسئولان تلویزیون انعکاس را "خلاف قانون" خوانده و گفته که نباید به دلیل تهدیدات امنیتی، زنان از حق کار محروم شوند.

مجیب خلوتگر، رئیس این نهاد گفت که باید به مقام‌های مسئول امنیتی فشار بیشتری وارد شود تا در قسمت تامین بهتر امنیت برای خبرنگاران اقدام کنند.

پیش از این کمیته مصونیت خبرنگاران افغان نیز گفته بود که پس از کشته شدن ملاله، اکثر دخترانی که حتی اگر پشت صحنه فعال بودند در حوزه شرق کشور از ترس ترور دیگر سر کار حاضر نشدند.

بر اساس آمار نی، در شش سال گذشته حدود ۹۰۰ خبرنگار و کارمند رسانه‎ای زن در سراسر این کشور شغل‌های شان را ترک کرده‌اند. بیشترین موارد ترک هم در سال جاری خورشیدی ثبت شده.

در چند ماه اخیر حدود ده کارمند رسانه‌ها و خبرنگار در افغانستان یا کشته شده‌ یا "به شکل مرموزی" جان باخته و این پیام ترسناک و تهدیدآمیزی به سایر خبرنگاران در افغانستان رسانده است.

به همین دلیل به گفته مجیب خلوتگر، در نتیجه افزایش تهدیدات امنیتی شماری از خبرنگاران شغل شان را رها کرده و عده‌ای هم ترک کشور کرده‌اند. این موضوع به گفته وی باعث خودسانسوری در میان روزنامه‌نگاران نیز شده است.

نی می‌گوید در نزدیک به دو دهه اخیر ۱۴۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌ای در افغانستان کشته شدند که از این میان ۳۰ نفر آن‌ها زنان بودند.