سونیتا علیزاده، خواننده افغان: دخترفروشی را در اعتراض به ازدواج اجباری ساختم

رادیو زمانه
سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹- February 23, 2021


سونیتا علیزاده می‌کوشد با کارهایش جهان اطراف را تعییر دهد. او می‌گوید: پیام‌های قربانیان ازدواج اجباری را بشنویم.
در هرات به دنیا آمد، در خانواده‌ای کاملا سنتی و متعصب. دختران بسیاری همچون او در خانواده‌های سنتی به دنیا می‌آیند که استعدادها و توانایی‌هایشان قربانی تعصب‌های کور می‌شود، دخترانی که پدران و برادران برای آن‌ها تصمیم می‌گیرند، قربانی ناآگاهی و جهل می‌شوند، حق تحصیل ندارند و در کودکی محکوم به ازدواج اجباری هستند؛ اما سونیتا علیزاده اهل مدارا کردن و کنار آمدن با محدودیت‌ها نبود و می‌خواست که جهان اطرافش را تغییر بدهد. سونیتا دو بار در کودکی یک‌بار وقتی‌که ۱۰ ‌ساله بود و یک‌بار وقتی‌که ۱۶ سال داشت؛ خود را از زنجیر ازدواج اجباری نجات داد. کار در کودکی را تجربه کرد اما از تهدیدها و تغییر نترسید. آن‌قدر مبارزه کرد تا پیروز شد.

رخساره قائم‌مقامی، کارگردان سینما درباره زندگی سونیتا علیزاده فیلم مستندی ساخته، فیلمی که جریان تولید آن نیز ماجرایی تامل برانگیز دارد؛ سونیتا آرزو داشت یک خواننده و رپر حرفه‌ای شود، اما مادر سونیتا قصد داشت او را به عقد مردی مسن سال دربیاورد تا با پولی که از آن فرد می‌گیرد بتواند هزینه ازدواج فرزند پسر خود را تامین کند. ماجرا تا آنجا بیخ پیدا کرد که خانم کارگردان ناچار شد دو هزار دلار به خانواده پرداخت کرده و سونیتا را آزاد کند.

سونیتا حالا در آستانه ۲۴ سالگی سرشار از امید و آرزوهای بلندپروازانه است، در نیویورک زندگی می‌کند و رپ می‌خواند. آرمان امروز او نجات دختران سرزمینش و همه دختران دنیا از سنت‌های آسیب‌زا و التیام زخم‌هایی است که کودکان به خاطر ازدواج اجباری و کار زودهنگام متحمل می‌شوند. در میان آثار متعددی که سونیتا سروده و خوانده آهنگ «دختر فروشی» او شه