کشف دست‌نوشته‌های ۲۴۰ سال پیش در مجسمه عیسی

دویچه وله
دومحقق اسپانیایی هنگام مرمت مجسمه‌ای از عیسی مسیح در روستایی در شمال مادرید، دست‌نوشته‌هایی مربوط به قرن هجدهم میلادی را در لگن مجسمه یافتند. در نوشته‌ها زندگی مردم آن دوران شرح داده شده است.
گما رامیرس و آنگلا کومبا، دو محقق اسپانیایی می‌خواستند در شمال مادرید، در دهکده "سوتیا دلا ریبرا" با ۵۰۰ نفر جمعیت یک مجسمه قدیمی عیسی مسیح را مرمت کنند. آنها در جریان کار متوجه شدند که درون مجسمه محفظه‌ای خالی قرار دارد.

این دو در بررسی‌‌های بعدی متوجه شدند که درون لگن مجسمه یادداشت‌هایی لوله شده‌اند.
گما رامیرس و آنگلا کومبا، تعریف می‌کنند که ابتدا فکر ‌کردند موشی در درون مجسمه هست و از ترس فریاد کشیدند، اما بعد پی بردند که داخل مجسمه، دو برگه دست‌نویس مربوط به سال ۱۷۷۷ میلادی وجود دارد.

در تحقیق‌های بعدی مشخص شد که نویسنده این اسناد خواکیم مینگس، یکی از روحانیان کلیسای جامعی در نزدیکی همین روستا بوده است. اِفرن آرویو، محقق تاریخ‌شناس بر این نظر است که امضا و تاریخ این دست‌نویس‌ها سندی هستند بر صحیح بودن این اطلاعات.

این محقق تاریخ‌شناس می‌گوید: «در این نوشته‌ها موقعیت اجتماعی آن زمان توضیح داده شده و این که چه بیماری‌هایی در آن زمان موجود بوده‌اند و در مجموع وضعیت زندگی مردمان در این منطقه چگونه بوده است.»
اِفرن آرویو، محقق تاریخ‌شناس می‌گوید در این نوشته‌ها "به طور مثال آمده است که مدارس و دانشگاه‌ها به طور دقیق کجا قرار داشتند و وضعیت اقتصادی مردم چگونه بود.»

اسناد درون مجسمه عیسی مسیح توجه بسیاری از تاریخ دانان را به خود جلب کرده و مردم اسپانیا نیز بسیار در باره آن سخن می‌گویند.

اِفرن آرویو بر این نظر است که خواکیم مینگس، نویسنده این یادداشت‌ها امیدوار بوده که روزی نوشته‌هایش به دست نسل‌های آینده بیفتد و اکنون این اسناد "پس از گذشت ۲۴۰ سال به دست ما رسیده است."
قرار است این اسناد جذاب به موزه منتقل و نگهداری شوند. گما رامیرس و آنگلا کومبا، دو محقق اسپانیایی اما می‌خواهند یک کپی از این اسناد را بار دیگر در باسن مجسمه تعمیر شده جای دهند و آن را به راه اندازند.
این دو فکر می کنند که نسل‌های آینده شاید بار دیگر متوجه این نوشته‌ها شوند. آنها نمی‌دانند که آیا نسل‌های آینده این اسناد را درون مجسمه عیسی مسیح خواهند یافت یا نه، آنها اما می‌گویند در صورت آشکار شدن، این اسناد مردم این منطقه را بار دیگر به شدت متعجب خواهد ساخت.