کرونا امکان سقط جنین را برای زنان بسیار محدود کرده است

دویچه وله
مرزهای بسته، کلینیک‌های درگیر کرونا و سایت‌های اینترنتی فیلتر شده برای کمک به زنانی که ناخواسته باردار شده‌اند، امکان سقط جنین را از آنها گرفته است. زنان در کشورهایی با حکومت‌های اقتدارگرا از این معضل بیشتر رنج می‌برند.

«این شرم‌آور است که درست زمانی که زنان بیش از همیشه نیازمند اطلاعات و کمک هستند حکومت‌های اقتدارگرا مقررات برای سقط جنین را سخت‌تر و امکان دسترسی به سایت‌های اینترنتی را برای سقط جنین بی‌خطر دشوارتر می‌کنند». این را "هازال آتای" از "سازمان حقوق زنان" به دویچه‌وله می‌گوید. او در این مورد به کشورهایی مانند عربستان سعودی و ترکیه اشاره می‌کند. این کشورهاسایت اینترنتی این سازمان را بسته‌اند.

وبسایت سازمان حقوق زنان بویژه برای زنان در کشورهایی درست شده که در آنها سقط جنین یا غیرقانونی است یا تنها مقرراتی بسیار سختگیرانه مجاز است. بنابر گزارش این سازمان از هنگام شیوع کرونا در جهان دسترسی زنان به امکان سقط جنین بهداشتی نیز بسیار کم شده است.

این سازمان از طریق شبکه اینترنتی خود که در سال ۲۰۰۶ و در کانادا آغاز به کار کرده است، به زنانی که دچار بارداری ناخواسته شده‌اند آموزش‌های لازم برای سقط جنین را می‌دهد و داروهای مورد نیاز را برای آنها می‌فرستد. اما این مشکل محدود به کشورهای اقتدارگرا نمانده و حتی وضع را برای زنان کشورهای اروپایی نیز دشوار کرده، تا جایی سازمان برنامه ‌ریزی برای خانواده در این باره هشدار داده است. بیشتر پرسنل بیمارستانی و امکانات کلینیک‌ها به بیماران کرونایی اختصاص داده‌ شده‌اند و بخش‌های سقط جنین یا بسته‌اند یا بسیار محدود به کار خود ادامه می‌دهند.

بنابر اطلاعاتی که "گوگل آنالیتیکس" (Google Analytics) داده هر ماه حدود دو میلیون زن به سایت اینترنتی سازمان حقوق زنان که به ۲۲ زبان در دسترس کاربران قرار دارد، مراجعه می‌کنند. در میان کشورهایی که زنان بیش از سایر نقاط جهان به آن مراجعه می‌کنند، برزیل در صدر جدول است، به دنبال آن مکزیک، تایلند، لهستان و آمریکا قرار گرفته‌اند.

نکته عجیب این که سایت این سازمان اخیرا در اسپانیا بسته شده است. وزارت بهداشت اسپانیا در پاسخ به دویچه‌وله درباره علت این اقدام گفته است که خرید و فروش داروهایی که نیاز به نسخه پزشک دارند، از طریق اینترنت در این کشور مجاز نیست. در اسپانیا سقط جنین در سه ماهه اول باراداری مجاز است و وزارت بهداشت اسپانیا این را نیز به عنوان دلیلی برای بستن سایت اینترنتی سازمان حقوق زناناعلام کرده است.

نقشه جهان در رابطه با مقررات سقط جنین؛ قرمز (غیرقانونی)، نارنجی (محدودیت شدید)، آبی کم تیره (آزادی آن تحت شرایط خاص)، آبی کم‌رنگ (آزادی کامل)

این در حالی است که سازمان بهداشت جهانی استفاده از قرص‌های سقط جنین را تا هفته دوازدهم برای زنان مجاز دانسته است و آنها می‌توانند این قرص‌ها را بدون نظارت مستقیم پزشک استفاده کنند.

اما بسته شدن مرزها نیز به معضلی بزرگ برای زنانی در کشورهای اروپایی تبدیل شده که در آنها سقط جنین غیرقانونی است. مثلا در مالت و لهستان. زنان این کشورها پیشتر برای سقط جنین به مثلا آلمان سفر می‌کردند اما در دوران بسته بودن مرزها این امکان نیز از آنها گرفته شد.

در نقشه‌ای که از جهان ترسیم شده می‌توان وضع کشورهای مختلف را در رابطه با قوانین سقط جنین مشاهده کرد. در کشورهایی که با رنگ قرمز مشخص شده‌اند سقط جنین غیرقانونی، رنگ نارنجی با مقررات بسیار سخت، آبی پررنگ قانونی اما تحت مقررات خاص و آبی کمرنگ آزاد به شمار می‌‌آید. ایران در این نقشه با رنگ نارنجی نشان داده شده است.

سازمان حقوق زنان حالا آدرس یک سازمان مردم‌نهاد دیگر را به زنانی که دچار بارداری ناخواسته شده‌اند توصیه می‌کند: Womanonwaves که از سال ۱۹۹۹ و توسط یک پزشک هلندی پایه‌گذاری شده است.