دانشگاه‌های تک جنسیتی: فقط استادان زن جذب دانشگاه‌های دخترانه خواهند شد

رادیوزمانه
رئیس مرکز جذب وزارت علوم اعلام کرد بناست به تدریج تمام دانشگاه‌های تک جنسیتی در اختیار استادان زن قرار گیرد و همه افراد این دانشگاه‌ها را زنان تشکیل دهند. تاسیس دانشگاه‌های زنانه و مردانه یکی از بخش‌های عمده برنامه اسلامی‌کردن دانشگاه‌ها در ایران است.

تاسیس دانشگاه‌های تک جنسیتی از سال ۱۳۹۰ سرعت بیشتری گرفت

محمدرضا رضوان‌طلب گفت: «در فراخوان گذشته جذب اعضای هیات علمی، وزیر علوم تحقیقات و فناوری دستور داد، نسبت به دانشگاه‌های تک جنسیتی هم سهمیه جذب استادان زن را افزایش دهیم و هم تاکید کنیم فقط عضو هیات علمی زن جذب کنند و غیر از عضو هیات علمی زن کسی را گزینش نکنند.»

به گفته رئیس مرکز جذب وزارت علوم، بناست به تدریج تمام دانشگاه‌های تک جنسیتی در اختیار استادان زن قرار گیرد و همه افراد زن باشند:
«الان تعدادی استاد مرد در دانشگاه‌های تک جنسیتی هستند که باید کم کم خودشان متقاضی باشند و یا سیاست بر این باشد که به دانشگاه‌های دیگر منتقل شوند و اساتید زن جایگزین آنها شوند.»

رئیس مرکز جذب وزارت علوم گفت:
«تسهیلاتی از جهت نگاه ایجابی و نگاه مثبت نسبت به پرونده استادان زن در نظر گرفته شده که به عنوان مثال اگر معدل متقاضی مرد از مقداری که اعلام شده کمتر باشد هیات مرکزی جذب روی آن تاکید می‌کند ولی اگر در مورد متقاضیان جذب زن این گونه باشد، با توجه به «گرفتاری» که خانم‌ها دارند و تاکید مرکز جذب بر جذب اساتید زن، یک یا دو نمره را مسامحه می‌کنیم.»

منظور از «گرفتاری» زنان در این گفته‌ها روشن نیست.

محمدرضا رضوان‌طلب گفت این موضوع اعلام شده نیست و در هنگام تصمیم‌گیری بر روی پرونده جذب استادان زن این نگاه مثبت و ایجابی وجود دارد.

از سال ۱۳۹۰، هم‌زمان با صدور بیانیه پایانی دهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی ایران که در آن از مسئولان آموزش عالی ایران، خواسته شده بود «طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها» را اجرا کنند، کامران دانشجو وزیر علوم دولت دهم از «راه‌اندازی دانشگاه‌های دخترانه» در سراسر ایران خبر داد.

در آن زمان، وزیر علوم تحقیقات و فن‌آوری دولت محمود احمدی‌نژاد از «راه‌اندازی دانشگاه‌های دخترانه» در هر استان خبر داده و تاکید کرده بود:

«این مصوبه درباره اسلامی شدن دانشگاه‌ها نیست بلکه در مورد حفظ حدود و آداب اسلامی در دانشگاه‌هاست و اسلامی شدن دانشگاه‌ها خیلی فرا‌تر از این موضوع است.»

وزیر علوم در ادامه سخنان خود، راه‌اندازی دانشگاه‌های دخترانه را «یکی از راه‌کارهای اسلامی شدن دانشگاه‌ها» معرفی کرده و گفته بود:

«پیش از انقلاب یک دانشگاه دخترانه به نام مدرسه عالی دختران فعالیت داشت که پس از پیروزی انقلاب اسلامی تغییر نام داد و اکنون با عنوان دانشگاه الزهرا فعالیت می‌کند. ۳۲سال از پیروزی انقلاب اسلامی گذشته است و ما به غیر از این دانشگاه، دانشگاه دخترانه دیگری نداریم.»

نزدیک به ۶٠٠ کد رشته در بیش از ۶٠ دانشگاه در دفترچه کنکور سال ١٣٩١ تفکیک جنسیتی قائل شدند و طرح بومی‌گزینی به معنی اولویت قائل شدن برای پسران برای انتخاب دانشگاه‌های بر‌تر نیز در بسیاری از دانشگاه‌ها اعمال شد. در این طرح دختران برای پذیرش در دانشگاه شهری که محل زندگی خودشان یا خانواده‌شان است اولویت دارند. این موضوع حضور زنان را در دانشگاه‌های بر‌تر که معمولاً در پایتخت و شهرهای بزرگ قرار دارد محدود می‌کند و مانع جابه‌جایی آنان می‌شود.

اسلامی کردن دانشگاه‌های ایران یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت علوم ایران در دهه‌های گذشته بوده که هم در تغییرات بنیادین در درس‌های علوم انسانی، هم در برکناری استادان دانشگاه‌ها و هم در جداسازی دختران و پسران در محیط دانشگاهی خود را نشان می‌دهد.

دانشگاه‌های تک جنسیتی به احتمال بیشتری تنها رشته‌هایی را عرضه می‌کنند که برای دختران مناسب خوانده می‌شود.